Najlepsze filmy wojenne na HBO Max – od okopów po starcia w dżungli

9 minut czytania
Komentarze

Filmy wojenne od zarania dziejów przyciągają do kin (dziś do serwisów streamingowych) ogromne rzesze widzów. W związku z tym warto przyjrzeć się produkcjom z tego gatunku, które są dostępne w ramach platformy HBO Max. Już teraz bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że serwis w swojej szerokiej ofercie posiada mnóstwo filmów, które świetnie wpisują się w przytoczoną wyżej tematykę.

Najlepsze filmy wojenne na HBO Max – ranking

Najlepsze filmy wojenne na HBO Max – ranking

Na pewno nikt z nas nie chciałby znaleźć się na wojnie w roli żołnierza walczącego o przetrwanie w obłoconych okopach czy na afrykańskiej pustyni. W takim przekonaniu utwierdzają nas między innymi filmy wojenne, które ukazują konflikty w różny sposób, jednak cechą wspólną każdego z nich jest śmierć. O takich drobnostkach jak wszechobecny chaos, strach i zniszczenie już nawet nie wspominam.

Zobacz też: Co oglądać na HBO Max, czyli zbiór nowości, które warto obejrzeć

W związku z tym z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że filmy wojenne stanowią bardzo ważny element kina. Właśnie z tego powodu dziś przyjrzymy się zestawieniu dziesięciu najlepszych produkcji z tego gatunku, które są dostępne w ramach biblioteki serwisu streamingowego HBO Max. Warto także przeczytać nasze inne rankingi, gdzie prezentujemy najlepsze thrillery na HBO Max, kryminały czy horrory. Okej, koniec owijania w bawełnę — czas przejść do pierwszej pozycji.

Wróg u bram

A na pierwszy ogień idzie produkcja, która w moim osobistym zestawieniu najlepszych filmów wojennych zajmuje miejsce numer jeden. Wróg u bram, bo o tym tytule mowa to klasyczna opowieść o wojnie, miłości oraz walce. Głównym starciem na ekranie wcale nie jest bitwa o Stalingrad, w której Związek Radziecki bronił swojego miasta przed atakiem wojsk III Rzeszy, a osobisty pojedynek dwóch snajperów.

W rolach Wasilija Zajcewa oraz majora Königa zobaczymy odpowiednio — Jude’a Lawa oraz Eda Harrisa. Obaj aktorzy, wcielając się w wybitnych żołnierzy, pozwalają nam poczuć atmosferę gry w kotka i myszkę lub jak kto woli łowcę i ofiarę. Całość została zwieńczona o wątek miłosny oraz motywy zdrady, przyjaźni i niebezpiecznych ambicji. Nie zapominajmy również o genialnej reżyserii Jean-Jacquesa Annauda, który w swoim CV posiada również Imię róży czy Siedem lat w Tybecie.

Szeregowiec Ryan

Mówisz „filmy wojenne”, myślisz Szeregowiec Ryan, to coś, czego nie unikniemy, jakkolwiek byśmy się nie starali. Produkcja Stevena Spielberga dosłownie wdarła się do klasyki kina, obrazując II Wojnę Światową w niezwykle dobitny i przytłaczający sposób. Film z 1998 roku opowiada nie tylko o zmaganiach grupy amerykańskich żołnierzy w Normandii, ale również o braterskiej miłości, poświęceniu oraz misji, która stanowi clou całej fabuły.

Do wybitnego scenariusz i reżyserii musimy dorzucić niepowtarzalną obsadę na czele, której stoi Tom Hanks. U boku dwukrotnego zdobywcy Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego znajdziemy Toma Sizemore’a, Barry’ego Peppera, Edwarda Burnsa, Adama Goldberga, Vin Diesela oraz Matta Damona. Taki zestaw połączony z wymienionymi wyżej cechami sprawia, że Szeregowiec Ryan to bez dwóch zdań pozycja obowiązkowa dla każdego sympatyka kina wojennego.

Snajper

Najprawdopodobniej najlepsze filmy wojenne to te zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. W gronie takich produkcji znajdziemy Snajpera z 2014 roku. Tytuł, za który odpowiada legendarny już Clint Eastwood, skupia się na życiu zawodowym (ale również prywatnym) jednego z najwybitniejszych strzelców wyborowych w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych — Chrisie Kyle’u.

W pochodzącego z Teksasu wojskowego wciela się Bradley Cooper, który zaledwie rok wcześniej był jedną z głównych twarzy „głupkowatej” komedii Kac Vegas III. Aktor w bardzo krótkim czasie przestawił się z luźnego i niezobowiązującego formatu na produkcję, która została nominowana do sześciu Oscarów. Co ciekawe sam Cooper otrzymał nominację w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Niestety Amerykanina na ostatniej prostej ubiegł Eddie Redmayne zgarniając prestiżową statuetkę.

Dunkierka

Niesłychanie ważnym elementem filmów wojennych są efekty specjalne. W końcu konflikty i różnego rodzaju bitwy przynoszą nam nie tylko strzelaniny, ale również wybuchy, bombardowania, starcia na lądzie, w powietrzu i na wodzie. Produkcją, która pomimo głównej osi fabularnej, skupiającej się na wojnie, pozostaje czymś niesłychanie pięknym dla oka, jest Dunkierka. O tym, że w powyższych słowach jest dużo prawdy, niech świadczą osiągnięcia filmu — trzy Oscary w kategoriach najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku.

Zadbanie o takie szczegóły sprawia, że Dunkierka przebojem wbija się do naszego zestawienia. Za jej stworzenie odpowiada niesłychana fachura, jakim jest Christopher Nolan, a fabuła zabiera nas na plaże tytułowej miejscowości, gdzie śledzimy starcie na linii wojsko brytyjskie kontra naziści. Na ekranie poza wizualnym kunsztem Nolana zobaczymy natomiast takie nazwiska jak Fionn Whitehead, Tom Hardy, Kenneth Branagh czy Mark Rylance.

Full Metal Jacket

Stanley Kubrick wielkim artystą był. O prawdziwości tych słów świadczą przede wszystkim dzieła zmarłego w 1999 roku reżysera. Na liście jego największych hitów znajdziemy między innymi Full Metal Jacket, czyli film orbitujący wokół życia wojskowych koszarów oraz wojny w Wietnamie. Oczywiście jak przystało na styl reżysera, całość zostaje nam podana w bardzo ciężkim i mrocznym klimacie. Przejaw tego zobaczymy przede wszystkim pod koniec pierwszej części filmu.

W drugiej opuszczamy koszary na rzecz Wietnamu, gdzie niedawni rekruci przekonują się o tym, że w wojnie nie ma nic dobrego. Śledząc poczynania ekranowych bohaterów, widzowie również doświadczają piekła, jakim bez wątpienia był konflikt z lat 1955-1975. Jak najlepiej opisać Full Metal Jacket w trzech słowach? Zło, tragizm oraz zezwierzęcenie.

Helikopter w ogniu

Do grona klasyki gatunku należy również dorzucić Helikopter w ogniu. Dodatkowego dreszczyku podczas seansu filmu z 2001 roku daje to, że jego fabułę oparto o prawdziwe wydarzenia, które swego czasu wstrząsnęły amerykańskimi siłami zbrojnymi. Jednym z głównych atutów omawianej właśnie produkcji jest jednak postać reżysera, czyli Ridleya Scotta.

W trakcie oglądania Helikoptera w ogniu twórcy nawet na sekundę nie spuszczają z tonu, przez co cały film zlatuje w mgnieniu oka, a finalne wypuszczenie emocji jest zdecydowanie uczuciem godnym poświęcenia dwóch i pół godziny tej produkcji. Dodatkowo całkiem dobrze prezentuje się obsada aktorska, gdzie znajdziemy takie nazwiska jak Josh Hartnett, Ewan McGregor,Tom Sizemore, William Fichtner czy Eric Bana.

W jedności siła. Żołnierze Kompanii E

Przeżycie wojny jest wybitnym osiągnięciem. Jednak na największe pochwały zasługuje umiejętność opowiedzenia o swoich przeżyciach w sposób ciekawy, kolorowy oraz dający do myślenia. Wszystkie te trzy rzeczy znajdziemy w dokumencie zatytułowanym W jedności siła. Żołnierze Kompanii E. Jak łatwo się domyślić, zobaczymy w nich wywiady z ex-wojskowymi, którzy opowiadają o wydarzeniach z lat słusznie minionych.

Ten film dokumentalny wyróżnia przede wszystkim zaangażowanie twórców, którzy w dwa lata zjeździli dziesiątki domów weteranów wojennych, aby zarejestrować setki godzin rozmów, z których wyciągnięto esencję i zamkniętą ją w formie tej ponad 70-minutowej produkcji. W jedności siła. Żołnierze Kompanii E jest więc nie tylko filmem opowiadającym o faktach historycznych, ale również tytułem dającym do myślenia.

Syn Szawła

Węgierskie kino nigdy nie zdobyło zbyt wiele rozgłosu w Polsce. Niemniej skoro dziś omawiamy filmy wojenne na HBO Max, ciężko nie zwrócić uwagi na taki tytuł jak Syn Szawła. Fabularnie produkcja z 2015 roku zabiera nas do Auschwitz-Birkenau, gdzie obejrzymy dramatyczną walkę głównego bohatera o to, aby w otaczającej go tragedii, zachować to, co ma najcenniejszego — człowieczeństwo.

Film rodem z Węgier nie jest jednak pierwszym lepszym moralizującym tytułem. Syn Szawła w 2016 roku zdobył Oscara oraz Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W ramach swojej kategorii omawiana właśnie produkcja przegoniła takie uznane filmy jak Mustang, Theeb, W objęciach węża, Wojna czy Zupełnie Nowy Testament.

Pomiędzy niebem a ziemią

Filmy wojenne często przenikają się z dramatami. W wyniku romansu tych dwóch gatunków powstało między innymi Pomiędzy niebem a ziemią z 1993 roku. Produkcja, która lada chwila będzie obchodzić swoje 30. urodziny to łapiąca za serce opowieść o miłości młodej Wietnamki do amerykańskiego żołnierza. Jak łatwo się domyślić w tle niejednokrotnie pojawia się motyw trwającej właśnie wojny w rodzinnym kraju kobiety.

Co ciekawe całość jest oparta na prawdziwej historii Le Ly Hayslip, która jest autorką książki When Heaven and Earth Changed Places. W filmie w Wietnamkę wciela się Hiep Thi Le, natomiast obiekt jej westchnień odgrywa niezawodny Tommy Lee Jones. Sama produkcja stanowi natomiast zwieńczenie wietnamskiej trylogii Olivera Stone’a (wcześniej powstały Pluton i Urodzony 4 lipca).

Ostateczne rozwiązanie

II Wojna Światowa wciąż skrywa wiele sekretów, jednak część z nich została już zdemaskowana, a następnie opowiedziana na kartach kolejnych książek lub nawet na taśmach filmowych. Tutaj pojawia się tytuł Ostateczne rozwiązanie, który orbituje wokół sekretnej konferencji przywódców faszystowskich Niemiec z 1942 roku w miejscowości Wannsee.

To właśnie wtedy ustalono dokładne plany „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” w Europie. Wynik obrad dla całej historii ludzkości był tragiczny, ponieważ kilka miesięcy później doszło do jednego z największych ludobójstw w dziejach. Film z 2001 roku niezwykle dokładnie oddaje przebieg całego przedsięwzięcia, które tak niechlubnie zapisało się na karatach historii. W rolach głównych — Kenneth Branagh, Stanley Tucci oraz Colin Firth.

Motyw