Najlepsze thrillery na HBO Max – przy tych filmach gęsia skórka gwarantowana

9 minut czytania
Komentarze

Biblioteka HBO Max posiada mnóstwo świetnych filmów, wywodzących się z różnych gatunków. Niemniej wszystko wskazuje na to, że najwięcej z tych „świetnych filmów” jest sygnowanych stemplem thrillera. W związku z tym stworzenie rankingu dziesięciu najlepszych dreszczowców dostępnych w serwisie streamingowym HBO Max jest niezwykle trudnym zadaniem.

Najlepsze thrillery na HBO Max – ranking

Najlepsze komedie na HBO Max – ranking

Thriller to gatunek filmowy, który rozpala w widzach mnóstwo emocji. Niemniej jego cechą charakterystyczną jest utrzymywanie w odbiorcy poczucia niepewności oraz mistycznego „dreszczu na plecach”. Oczywiście dla reżyserów, scenarzystów i aktorów jest to zadanie niezwykle ciężkie, jednak gdy już tylko uda się spełnić powyższe warunki widz może być pewien, że czeka go niezwykle udany seans.

Dodatkowo thriller jest gatunkiem, który mocno polaryzuje odbiorców, ponieważ u każdego z nich próby budowania napięcia mogą zostać zinterpretowane na kilka różnych sposobów. Cóż, jak sami widzicie, dreszczowce już z samego technicznego punktu widzenia są niezwykle ciekawe. Co, dopiero gdy teorie przeniesiemy na ekran! Właśnie dlatego warto przyjrzeć się zestawieniu dziesięciu najlepszych thrillerów w serwisie HBO Max (cena). Koniecznie sprawdźcie także nasze zestawienie najlepszych komedii, dramatów i horrorów na HBO Max.

Zobacz też: Co oglądać na HBO Max, czyli zbiór nowości, które warto obejrzeć

Wyspa tajemnic

Absolutnym klasykiem świata thrillerów jest Wyspa tajemnic, w której szczyt swoich zdolności aktorskich pokazał sam Leonardo DiCaprio. Laureat Oscara w filmie z 2010 roku wciela się w detektywa, który musi rozwikłać zagadkę tytułowej lokacji, gdzie znajduje się szpital dla osób chorych psychicznie. Świetny scenariusz, genialna obsada aktorska oraz postać reżysera — Martina Scorsese sprawia, że omawiany właśnie tytuł jest najprawdopodobniej jednym z najlepszych dreszczowców w historii kina.

Niemniej jednym z najlepszych punktów Wyspy Tajemnic jest zakończenie, które jest definicją plot twistu. Co ciekawe produkcja z 2010 roku powstała na podstawie powieści autorstwa Dennisa Lehane’a. Dla osób niezaznajomionych z tematem warto wspomnieć, że 57-latek napisał również Rzekę Tajemnic, która w 2003 roku również doczekała się swojej „thrillerowej” ekranizacji. Niestety tego tytułu nie znajdziemy w bibliotece HBO Max.

Wściekłe psy

Quentin Tarantino w swoim dorobku artystycznym posiada całą masę produkcji, które przeszły do klasyki kina. Wśród nich znajdziemy również Wściekłe psy, które operują na granicy kilku gatunków filmowych, a jednym z nich jest thriller. To właśnie za sprawą tytułu z 1992 roku popularny reżyser pokazał, jak ważnym elementem scenariusza są dialogi. Co więcej, Tarantino świetnie pracował kamerą, niejako „bawiąc się” z widzem oraz pozostawiając wiele kwestii w strefie domysłów.

Patrząc z perspektywy dreszczowca, Wściekłe Psy świetnie budują napięcie, przy okazji opowiadając historie niezwykle brawurowego napadu na jubilera. Całość wieńczy natomiast genialna obsada aktorska, w której poza Tarantino zobaczymy Steve’a Buscemiego, Michaela Madsena, Harveya Keitela, Tima Rotha oraz Chrisa Penna. Wszystko to w debiucie reżyserskim żywej legendy Hollywood!

Fight Club

Podziemny krąg znany szerzej jako Fight Club to bez dwóch zdań jeden z najbardziej kultowych filmów lat 90. ubiegłego wieku. Na taki stan rzeczy wpływa mnóstwo czynników, ale zdecydowanie najważniejszym z nich jest scenariusz, który powstał na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Jednakże pomimo tego nie wolno zapominać o kunszcie Davida Finchera oraz obsadzie aktorskiej z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem na czele.

W Fight Clubie o zabawę emocjami widza dba nie tylko świetna opowieść, ale przede wszystkim skuteczne i powolne budowanie napięcia, które objawia się w stopniowym kształtowaniu się tytułowego „bractwa”. Ostatecznie finał całej historii pozostawia nas z opadniętą szczęką i podobnie jak wspomniana wyżej Wyspa Tajemnic udowadnia, że plot twist to niesłychanie potężny element scenariusza.

Oczy szeroko zamknięte

Dreszczowce tak jak prawie wszystkie inne gatunki można mieszać z różnymi stylami oraz podkategoriami. W wyniku pomieszania thrillera z filmem erotycznym powstały między innymi Oczy szeroko zamknięte, czyli ekranizacja powieści autorstwa Arthura Schnitzle’a. Omawiany właśnie tytuł do historii kina przeszedł nie tylko ze względu na swoją brawurowość oraz sposób podania, ale również dlatego, iż jest to ostatni film wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka.

Twórca takich hitów jak Mechaniczna pomarańcza, Full Metal Jacket czy 2001: Odyseja kosmiczna zmarł kilka miesięcy przed oficjalną premierą filmu. Oczy szeroko zamknięte to produkcja, która skutecznie manipuluje widzem i wręcz zmusza go do śledzenia seansu, budując napięcie związane z historią małżeństwa oraz różnymi fascynacjami erotycznymi. W głównych rolach zobaczymy natomiast parę, która w czasie kręcenia tego thrillera faktycznie była małżeństwem, czyli Toma Cruise’a oraz Nicole Kidman.

Telefon

Zestawienie najlepszych thrillerów na HBO Max byłoby wybrakowane, gdyby nie wspomnieć w nim o produkcji noszącej prosty, aczkolwiek enigmatyczny tytuł – Telefon. W tym miejscu warto wyróżnić przede wszystkim sposób ukazania filmowej historii, ponieważ lwia część wydarzeń rozgrywa się w miejscu bardzo klaustrofobicznym, czyli budce telefonicznej.

To właśnie w takim (z dzisiejszej perspektywy) relikcie przeszłości główny bohater, którego gra Colin Farrell prowadzi psychologiczną rozgrywkę z tajemniczym dzwoniącym, który w każdym momencie może odebrać mu życie. Cóż, bezapelacyjnie taka zabawa sama w sobie buduje napięcie oraz powoduje, że cały seans siedzimy jak na szpilkach, ponieważ dosłownie w każdym momencie obserwowana przez nas postać może zostać zabita przez nieznanego nam rozmówcę.

Północ – północny zachód

Czas na to, aby do zestawienia najlepszych thrillerów na HBO Max wdarł się trochę poważnej klasyki! Przedstawicielem myśli filmowej z lat 50. ubiegłego wieku zostanie Północ – północny zachód Alfreda Hitchcocka. W 63-letnim filmie czeka na nas mnóstwo nowych jak na tamte czasy zabiegów, które sprawiły, że omawiana właśnie produkcja szybko stała się hitem na skalę całych Stanów Zjednoczonych. Niestety dla filmu już rok później Hitchcock wypuścił na światło dzienne Psychozę, która skutecznie przebiła swoją popularnością Północ – północny zachód.

Pomimo tego produkcja z 1959 roku jest bardzo dobrym, o ile nie świetnym thrillerem, dorównujący legendarnej Psychozie. Fabularnie zasłużony tytuł skupia się na próbie ucieczki pracownika agencji reklamowej z rąk zabójców, którzy splotem niefortunnych zdarzeń wzięli go za agenta CIA. Hitchcock w Północ – północny zachód trzyma nas w napięciu do ostatniej sekundy filmu, a scena samolotowego pościgu przeszła już do kanonu amerykańskiego kina.

Urodzeni mordercy

W zestawieniu czas po raz drugi wspomnieć o Quentinie Tarantino. Tym razem 59-latek pojawia się jednak nie w roli reżysera, a twórcy historii, która została wykorzystana przy pisaniu scenariusza do Urodzonych morderców. Film z 1994 jest więc dziełem Olivera Stone’a — twórcy Plutonu, JFK czy The Doors. Takie nazwiska same w sobie powinny sprawić, że opowieść o kochankach-mordercach przyciągnie przed telewizory wszystkie osoby czytające ten artykuł.

Urodzeni mordercy to thriller, który w ciekawy sposób podchodzi do narracji, czyniąc ją najprawdopodobniej najistotniejszym elementem filmu. Nie zapominajmy jednak o takich częściach składowych obrazu jak montaż, klimat oraz oczywiście obsada aktorska, w której znajdziemy takie nazwiska jak Juliette Lewis, Woody Harrelson, Robert Downey Jr. oraz Tommy Lee Jones.

Constantine

Keanu Reeves w swoim dorobku artystycznym ma mnóstwo kultowych ról. Poza Neo z Matrixa aktor wcielał się również w Johna Wicka, tytułowego Adwokata diabła oraz również Constantine’a w filmie o takiej samej nazwie. Adaptacja komiksu „Hellblazer” to mroczna opowieść o egzorcyście posiadającym dar jasnowidzenia. W związku z tym omawiana właśnie produkcja jest mieszanką thrillera oraz filmu science-fiction – szczególnie uwydatnia się to w momentach podróży mężczyzny do piekła.

Constantine w szybkim czasie stał się produkcją niezwykle popularną, czego efekty możemy odczuwać również dzisiaj. Przypomnijmy, że we wrześniu Warner Bros. zdecydowało się dać twórcom zielone światło, którzy już teraz pracują nad sequelem filmu z 2005 roku. Zgodnie z najnowszymi informacjami w tytułowej roli niekonwencjonalnego egzorcysty ponownie zobaczymy Keanu Reevesa.

Jestem legendą

Skoro już jesteśmy przy produkcjach mieszających thriller z science-fiction nie możemy pominąć Jestem legendą. Pomimo tego, że film, w którym główne skrzypce gra Will Smith jest stosunkowo nowy, ponieważ debiutował na wielkim ekranie w 2007 roku, błyskawicznie zapisał się w kanonie popkultury, przedstawiając ostatniego żywego człowieka w Nowym Jorku, który za dnia pracuje nad antidotum dla osób, które zamieniły się w krwiożercze potwory, a w nocy walczy o przetrwanie.

Taki niezwykle niecodzienny żywot głównemu bohaterowi przerywają jednak goście, którzy w żaden sposób nie zdążyli zapowiedzieć swojego przybycia. Już ten krótki opis fabuły pozwala nam dostrzec, że Jestem legendą łączy mnóstwo gatunków. Poza wspomnianymi wyżej thrillerem i science-fiction jest to również film sensacyjny i poniekąd horror. Cóż, w tym przypadku — im więcej, tym lepiej!

Obywatel X

Na sam koniec dzisiejszego zestawienia produkcja, która nie jest zbyt znana szerszemu gronu odbiorców, ale zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Obywatel X to tytuł, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Chris Gerolmo znany z takich tworów jak Missisipi w ogniu czy Witaj w domu. Wracając jednak do produkcji z 1995 roku, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o historii, która inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowiada o próbie schwytania seryjnego rosyjskiego mordercy.

Głównym bohaterem jest tutaj lekarz sądowy, który do pary z pułkownikiem stara się przejąć śledztwo prowadzone w drastyczny sposób. W tych rolach zobaczymy kolejno Stephena Rea oraz Donalda Sutherlanda. Obywatel X poza wywoływaniem dreszczy u widza zajmuje się również ukazywaniem nieudolność Związku Radzieckiego na poziomie biurokracji oraz jego nieodpowiedzialność w prowadzeniu tak ważnego dla społeczeństwa śledztwa.

Motyw