ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Twój smartfon nie dostanie Androida Nougat? Obwiniaj Qualcomma, a nie producenta!

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
android-n-update-hero-970-80

O tym, że Nougat nadchodzi wielkimi krokami wiemy wszyscy. Niedawno oficjalnie rozpoczął wyścig o miano najlepszego producenta pod kątem szybkości wydawania aktualizacji. Jednak wielu z Was już może czuć się pokrzywdzonych, gdyż najnowsza wersja Androida siłą rzeczy nie dotrze na wszystkie urządzenia.

Niedawno przedstawiłem Wam oficjalne plany Sony, co do wdrożenia Nougata do swojego portfolio. Na tej liście zabrakło chociażby Xperii Z3, pomimo że producent udostępnił na ten model wersję deweloperską Androida N. Mimo wszystko, dzisiaj już wszystko wydaje się jasne i ten smartfon nie zostanie zaktualizowany. Czemu? Przez Snapdragona 801. Jak podaje jeden z popularniejszych i sprawdzonych użytkowników Twittera, Qualcomm nie zamierza wydawać poprawionych sterowników dla powyższego układu, a także jego poprzednika oznaczonego numerem „800”.

Podejrzewać można, a wręcz być pewnym, że wszystkiemu winne są biblioteki Vulkan, które wymieniłem jako jedna z najciekawszych nowości w Nougat’cie. Te wymagają wsparcia dla OpenGL ES 3.1, co z kolei nie ma miejsca w przypadku Snapdragona 800 i 801.

Tym samym użytkownicy flagowych smartfonów sprzed 2 lat mogą być pewni, że nie otrzymają Androida Nougat. Jednak nawet, gdyby ten fakt nie wyszedł na jaw to i tak tego typu urządzenia nie miałyby co liczyć na oficjalną aktualizację. W takim razie urażeni mogą poczuć się użytkownicy chociażby OnePlus X, który niedawno otrzymał dopiero Marshmallow w wydaniu testowym. 

Sprawdź najnowsze wpisy