Osoba trzymająca smartfon podłączony do przenośnej baterii, na stole leżą okulary, lampka i laptop.

Google pokazuje co zrobić, aby bateria w telefonie trzymała dłużej. To MUSISZ wiedzieć

6 minut czytania
Komentarze

Bateria w smartfonie i oferowane przez nią czasy pracy dla wielu użytkowników są priorytetem podczas wyboru nowego telefonu. Jednocześnie smartfony mają być zgrabne, szczupłe (co nie pozostawia wiele miejsca dla baterii), a także naszpikowane najnowszymi technologiami, z wysokiej jakości ekranem o dużej jasności i częstotliwości odświeżania (co wymaga sporo energii i szybciej drenuje baterię). Są pewne działania, które pozwolą na dłuższy czas pracy i lepszą żywotność baterii. Zestawienie przygotowała firma Google odnośnie do modeli, które mają Androida 13 lub jego wyższą wersję – tj. Android 14. Oczywiście część z porad sprawdzi się także i w starszych systemach, Google zastrzega jednak, że niektóre funkcje mogą być niedostępne.

bateria w telefonie android google czas pracy

Odpowiednio skonfiguruj telefon

Podczas codziennego korzystania z telefonu, jeśli chcecie uzyskać jak najdłuższy czas pracy, wybierzcie ustawienia, które zużywają mniej baterii:

 • Skróć czas wyłączenia się ekranu — pozwól, aby ekran wyłączał się jak najszybciej, gdy urządzenie pozostaje bezczynne. To najprostszy sposób na oszczędzanie baterii, gdyż jednym z najbardziej prądożernych elementów telefonu jest wyświetlacz.
 • Zmniejsz jasność ekranu — im jaśniejszy ekran, tym szybciej wyczerpuje się bateria. Dlatego lepiej nie przesadzać.
 • Ustaw jasność tak, aby zmieniała się automatycznie — w ten sposób telefon sam zadba, by nie zużywać niepotrzebnie energii, gdy warunki zewnętrzne pozwalają na przyciemnienie podświetlenia.
 • Wyłącz dźwięki i wibracje klawiatury — nie tylko ustawienie dźwięków czy wibracji klawiatury jest irytujące dla osób w twoim otoczeniu, to dodatkowo wpływa na wzrost zużycia energii. Gdy piszesz na klawiaturze smartfona, która wydaje dźwięki lub wibruje przy każdym naciśnięciu klawisza, aktywowane są mechanizmy haptyczne urządzenia. Mechanizmy te wymagają energii do działania, a ich wyłączenie może z czasem prowadzić do zauważalnych oszczędności baterii.
 • Ograniczenie aplikacji zużywających dużo baterii, zwłaszcza te, które są zbędne, wyświetlają nagminnie reklamy i wiszą w tle.
bateria w telefonie android google czas pracy
 • Włącz baterię adaptacyjną — w systemie Android jest to funkcja, która inteligentnie optymalizuje zużycie energii przez urządzenie na podstawie wzorców użytkowania. Analizuje wykorzystanie aplikacji i ogranicza procesy w tle dla aplikacji, z których użytkownik często nie korzysta. Pomaga to zmniejszyć niepotrzebne zużycie energii i umożliwia wydajniejsze działanie urządzenia.
 • Usuń nieużywane konta — Google zaleca usunięcie nieużywanych kont powiązanych z urządzeniem z Androidem. Chodzi o różne konta (np. poczta e-mail, media społecznościowe i inne usługi), które zsynchronizowane są ze smartfonem. Konta te mogą automatycznie aktualizować i synchronizować dane, co może obciążać procesor i baterię urządzenia.
 • Włączenie ciemnego motywu — chodzi o rodzaj technologii wyświetlania stosowanej w wielu nowoczesnych smartfonach. W wyświetlaczach AMOLED czarne piksele nie są podświetlane, co skutecznie je wyłącza. Powoduje to zmniejszenie zużycia energii podczas korzystania z ciemnego motywu.

Zadbaj o baterię

Google radzi też co zrobić, aby zadbać o samą baterię. Przede wszystkim producent radzi, aby używać kabli i ładowarek, które były dołączone w zestawie. Alternatywne, zwłaszcza niemarkowe akcesoria mogą nie tylko wolniej ładować urządzenie, ale nawet uszkodzić baterię lub telefon.

Kolejna rzecz to dbanie, aby telefon się nie przegrzewał. W tym przypadku chodzi o unikanie sytuacji, w których telefon może się przegrzać, zwłaszcza gdy bateria jest w pełni naładowana. Bateria rozładowuje się znacznie szybciej, gdy jest gorąca, nawet gdy nie jest używana. Tego rodzaju drenaż może uszkodzić baterię do tego stopnia, że jedynym rozwiązaniem będzie wymiana ogniwa.

bateria w telefonie android google czas pracy

Dbanie o kondycję baterii wiąże się też z odpowiednim ładowaniem. Najgorsze co można zrobić, to rozładowywać ją do zera i ładować do 100%. Dawniejsze typy baterii faktycznie wymagały takich działań ze względu na efek pamięci, ale nie dotyczy to współczesnych baterii litowo-jonowych. Niemniej producent zaleca, aby od czasu do czasu rozładować baterię do poziomu poniżej 10%, a następnie naładować ją do pełna przez noc.

Wydłuż czas pracy rozładowanej baterii

Co zrobić, gdy w telefonie zostało niewiele procent, ale nie mamy jak naładować baterii? W tym przypadku Google radzi, aby podjąć następujące działania:

 • Włącz oszczędny tryb pracy — zazwyczaj oznacza to ograniczenie wielu funkcji, ale pomoże zyskać więcej czasu. Można ustawić, by uruchamiał się automatycznie, gdy stan naładowania spadnie poniżej 20%. Gdy włączone jest oszczędzanie baterii, wtedy włączony zostaje ciemny motyw i ograniczona lub wyłączona aktywność w tle. Dlatego w tym trybie niektóre efekty wizualne, niektóre funkcje, połączenia sieciowe i aplikacje mogą działać z opóźnieniem.
 • Unikaj aplikacji, które wymagają włączonego ekranu — chodzi tutaj na przykład o korzystanie z nawigacji, oglądanie wideo lub granie w zasobożerne gry.
bateria w telefonie android google czas pracy
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak
 • Ogranicz transfer danych — aby zaoszczędzić baterię, wyłącz funkcję dzielenia się transferem danych (hotspot), nie używaj GPS-u, wyłącz usługi strumieniowania wideo lub muzyki oraz nie dzwoń, kiedy jesteś w ruchu, na przykład w poruszającym się samochodzie. Dlaczego to ostatnie działanie zwiększa zużycie baterii? Kiedy się poruszasz, telefon musi ciągle przełączać się między różnymi stacjami bazowymi. Ten proces przełączania zużywa dodatkową energię. Na dodatek jeżeli poruszasz się przez obszary ze słabym zasięgiem, telefon musi pracować intensywniej, aby utrzymać stabilne połączenie, co również zużywa więcej energii.
 • Unikaj działań, które wymagają intensywnego przetwarzania danych — chodzi tutaj o częste korzystanie z aparatu, granie w gry oraz długotrwałe korzystanie z aplikacji.
bateria w telefonie android google czas pracy
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak
 • Ogranicz łączność i funkcje lokalizacyjne — jeśli nie potrzebujesz sieci komórkowej, możesz zaoszczędzić baterię włączając tryb samolotowy czy korzystać z Wi-Fi zamiast z komórkowej transmisji danych. Wyłącz też Bluetooth i dostęp do lokalizacji (część funkcji i aplikacji może wtedy nie działać).

Jeśli pojawiają się problemy z baterią, których nie rozwiązują powyższe kroki, warto podjąć następujące kroki:

 1. Zrestartowanie telefonu
 2. Zaktualizowanie oprogramowania systemowego
 3. Zaktualizowanie aplikacji
 4. Przywrócenie ustawień fabrycznych
bateria w telefonie android google czas pracy reset

Problem z baterią w smartfonie może też oczywiście dotyczyć telefonów od Apple.

Jeśli chcecie kupić urządzenie, które zapewni jak najdłuższe czas pracy, sprawdźcie nasz ranking smartfonów z dobrą baterią. W specyfikacji tych modeli nie liczy się bowiem tylko pojemność baterii, ale też wiele innych czynników. Wybraliśmy dla was te, które mogą pochwalić się najlepszymi czasami pracy.

Na koniec przypominamy także, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze.

Zobaczcie też inne nasze rankingi, które pomagają kupić najlepszy telefon:

Źródło: Google

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw