LINKI AFILIACYJNE

Oszczędzanie baterii – jak to robić? Wskazówki dla posiadaczy smartfonów z Androidem i iOS

5 minut czytania
Komentarze

Jedną z gorszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się użytkownikom smartfonów, jest nagłe rozładowanie urządzenia. Oszczędzanie baterii pozwoli uniknąć takiej sytuacji, a dokładniej odsunąć ją w czasie o tyle, że zdążymy podłączyć telefon do ładowania. Jeśli zastanawialiście się, jak wydłużyć działanie smartfona na jednym ładowaniu, to dobrze trafiliście. Mamy wskazówki zarówno dla posiadaczy smartfonów z Androidem, jak i iPhone’ów.

Oszczędzanie baterii. Podstawowe działania

Fot. Mika Baumeister / Unsplash

Jedną z prostszych rzeczy, jaką można zrobić, by telefon dłużej działał na jednym ładowaniu, jest zmniejszenie jasności ekranu. Dobrze jest też ustawić, by wyświetlacz był wygaszany np. po 30 sekundach bezczynności, a nie po kilku-kilkunastu minutach. Zmniejszenie częstotliwości odświeżania ekranu również przełoży się na wolniejsze rozładowywanie smartfona, choć ceną za to będą gorsze wrażenia wizualne podczas korzystania z urządzenia.

Korzystnie na czas pracy telefonu wpłynie korzystanie z Wi-Fi zamiast z danych mobilnych. Kiedy jesteśmy w miejscu publicznym, używanie mobilnej transmisji danych jest naturalne. Publiczne hotspoty nie należą do najbezpieczniejszych, a do tego skonfigurowanie połączenia potrafi chwilę zająć. Jeśli jednak akurat przebywamy w domu, przełączenie się na domowe Wi-Fi będzie dobrym rozwiązaniem.

Skoro już przy korzystaniu z internetu jesteśmy, warto wspomnieć o 5G. Może się okazać, że wyłączając możliwość łączenia się z tą siecią, sprawimy, że akumulator będzie wolniej się rozładowywał. Powód? Dostępność 5G w Polsce pozostawia jeszcze trochę do życzenia. Próba korzystania z tego standardu w niektórych lokalizacjach może kończyć się tym, że smartfon gubi zasięg 5G i przełącza się na LTE, by po jakimś czasie znowu na krótki czas połączyć się z 5G. Takie przełączanie się pomiędzy sieciami niekorzystnie wpływa na czas działania urządzenia.

Oszczędzanie baterii w smartfonie z Androidem

fot. Frankie/Unsplash

Informacje na temat, jakim jest oszczędzanie baterii w telefonie z systemem Android, można znaleźć na stronie Google. Oto wybrane rady od firmy odpowiadającej za system z zielonym robotem:

  • Wyłącz dźwięki lub wibracje klawiatury
  • Wprowadź ograniczenia dla aplikacji, które zużywają dużo energii
  • Włącz opcję „Bateria adaptacyjna”
  • Usuń nieużywane konta
  • Unikaj sytuacji, w których telefon się przegrzewa, bateria wyczerpuje się wtedy szybciej
  • Włącz tryb oszczędzania energii
  • Wyłącz dostęp do lokalizacji.

Google przypomina też, że telefon wytrzyma dłużej bez podłączania do ładowarki, jeśli zrezygnujemy m.in. z gier z rozbudowaną grafiką, oglądania filmów, długotrwałego używania nawigacji oraz częstego korzystania z aparatu.

Oszczędzanie baterii w iPhonie

fot. Nubelson Fernandes/Unsplash

Firma Apple przygotowała wskazówki dotyczące dbania o baterię w iPhonie – zarówno w kontekście jej wydajności, jak i żywotności. Poniżej wybrane rady od producenta smartfonów z iOS.

  • Uaktualniaj oprogramowanie
  • Włącz tryb niskiego zużycia energii
  • Sprawdź, co obciąża baterię. W ustawieniach można wyłączyć odświeżanie aplikacji w tle, usługi lokalizacji i powiadomienia od konkretnej aplikacji

Gdy ładujesz urządzenie iOS z komputera przez port USB, komputer powinien być podłączony do zasilania i włączony. Jeśli urządzenie będzie podłączone do komputera, który jest wyłączony, w trybie uśpienia lub w trybie gotowości, bateria urządzenia może się wyczerpać.

komunikat Apple

Korzystnie na oszczędzanie baterii powinno wpłynąć także wyłączenie wibracji, działania Siri w tle oraz automatycznego przesyłania danych do iCloud. Pomocne może być też zredukowanie animacji systemowych.

Co zrobić, gdy akumulator w telefonie wciąż wytrzymuje zbyt krótko?

fot. SCREEN POST/Unsplash

Większość rozwiązań wydłużających czas pracy smartfona na jednym ładowaniu ogranicza w pewien sposób funkcjonalność urządzenia. Dla niektórych może to być nie do zaakceptowania. Może się także zdarzyć, że po zastosowaniu powyższych wskazówek długość działania telefonu wciąż nie będzie w pełni zadowalająca. Jeśli często wyjeżdżamy i przebywamy np. kilka dni poza domem, trudno oczekiwać od smartfona, że ten się nie rozładuje.

W takich sytuacjach pomocne mogą być akcesoria do telefonów. Pierwszą kategorią sprzętu są powerbanki. Już za ok. 100 zł da się kupić przyzwoite urządzenie tego typu, które możemy schować do plecaka i zastosować w sytuacji, gdy smartfon będzie domagał się podłączenia do ładowania. Dostępne są też droższe powerbanki, które wyróżniają się m.in. pojemnością, możliwością ładowania kilku sprzętów jednocześnie czy też ładowaniem bezprzewodowym.

Jeśli często jesteśmy w trasie i podróżujemy autem, możemy zaopatrzyć się w ładowarkę samochodową. Dzięki takiemu niedrogiemu sprzętowi będziemy mogli ładować telefon w trakcie jazdy.

W sytuacji, gdy czas pracy na jednym ładowaniu jest wyjątkowo krótki, a telefon jest użytkowany przez kilka lat, może się okazać, że ogniwo jest po prostu zbyt wyeksploatowane. Wtedy zwykłe oszczędzanie baterii to za mało. Pomóc powinna wizyta w serwisie i wymiana akumulatora. Szczególnie alarmującym sygnałem jest sytuacja, w której bateria puchnie, co można zaobserwować po odkształcaniu się tylnej części obudowy smartfona. Nie należy tego lekceważyć, także dla własnego bezpieczeństwa.

Jeśli kwestie związane z akumulatorem są dla was szczególnie istotne, przed wyborem kolejnego telefonu zajrzyjcie do naszych rankingów najlepszych smartfonów. Starajcie się wybierać modele z bateriami o dużych pojemnościach oraz takie, które obsługują odpowiednio szybkie ładowanie.

Zdjęcie otwierające: SCREEN POST / Unsplash

Motyw