Ciemny tryb

Ciemny tryb w praktyce – czy naprawdę oszczędza baterię? Warto go włączać?

3 minuty czytania
Komentarze

Przyznam, że ciemny tryb nie jest czymś, za czym szaleję w jakiejkolwiek aplikacji. Wolę, jak mój interfejs jest biały, wtedy wydaje mi się bardziej estetyczny i czytelny. W czarnym kolorze wszystko ginie i nie cieszy mojego oka. Jednak stosowanie ciemnego trybu przynajmniej w teorii ma swoje zalety – może wydłużyć czas działania urządzenia na jednym ładowaniu. Czy jednak sprawdza się to w praktyce?

Ciemny tryb w wykonaniu Google

Skąd wzięła się moda na ciemny tryb? Została ona zapoczątkowana w związku z opracowaniem wyświetlaczy AMOLED. Ekrany w tej technologii nie zużywają energii do wyświetlania treści w kolorze czarnym. Nawet Google zauważyło zalety ciemnego trybu, o czym pisał jakiś czas temu Łukasz. Gigant pokazał, jakie są różnice w oszczędzaniu energii poprzez wyświetlanie poszczególnych barw. Zapewne w związku z powyższym firma stara się wprowadzić coraz bardziej popularną funkcję do większej liczby aplikacji. Przykładowo ciemny tryb dostępny jest na YouTube, o czym pisał Michał. We wpisie dowiecie się między innymi, jak go aktywować.

Ciemny motyw w wykonaniu Google pozostawia jednak wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że kolory wyświetlane w aplikacjach to nie pełna czerń, a jedynie odcienie szarości. Co prawda zużywają one mniej energii niż biały, ale nie minimalnie jak czarna barwa. Aplikacje, które wspierają czarny motyw to obecnie: Wiadomości, wiadomości Google, YouTube, Gboard, Mapy Google, Pixel Launcher, Authenticator oraz Snapseed. Zawsze to dobry początek…

Ciemny tryb ma pojawić się także na Messengerze. To bardzo dobra informacja, z uwagi na to, że w aplikacji dominuje biała barwa zużywająca energię. Ciemny tryb zagościł także na przeglądarce Firefox. Bardzo ciekawą opcją jest automatyczne przełączanie się między motywem jasnym a ciemnym, gdy przeglądarka wykryje, że w pomieszczeniu jest słabe oświetlenie.

Zobacz także: Smartfony z Androidem to obciach

Ciemny tryb na Androidzie i iOS

W Androidzie Pie możesz włączyć Tryb ciemny, przechodząc do Ustawień, następnie klikając w opcje wyświetlacza, a potem wybierając Zaawansowane, a następnie Motyw urządzenia i w końcu Ciemny. Na flagowcach Huawei opcja ta znajduje się w ustawieniach baterii. Widnieje ona pod nazwą „Przyciemnianie kolorów interfejsu”.

Użytkownicy iPhone’a mogą włączyć tryb podobny do ciemnego za pomocą funkcji „Smart Invert„. W przeciwieństwie do prawdziwej funkcji, odwraca ona kolory, przez co interfejs jest w czarnym kolorze. Funkcja działa doskonale w aplikacjach Apple, ale może mieć problemy z programami innych firm.

Ciemny tryb w praktyce

Czy zastosowanie ciemnego trybu w praktyce rzeczywiście pomaga zaoszczędzić baterię? Jeśli tak, to jakie są różnice względem zwykłego trybu? O tym przekonacie się oglądając poniżej zamieszczone testy. Na pierwszym z nich zobaczycie smartfona z Androidem z aplikacją YouTube w akcji. Na drugim i trzecim wideo możecie obejrzeć, jak bardzo zaoszczędzi baterię iPhone X w ciemnym trybie również w aplikacji YouTube. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wpisu powinna być jasna.

źródło: YouTube, własne

Motyw