Ciemny tryb

Ciemny tryb w praktyce – czy naprawdę oszczędza baterię? Warto go włączać?

Artykuły

Przyznam, że ciemny tryb nie jest czymś, za czym szaleję w jakiejkolwiek aplikacji. Wolę, jak mój interfejs jest biały, wtedy wydaje mi się bardziej estetyczny i czytelny. W czarnym kolorze wszystko ginie i nie cieszy mojego oka. Jednak stosowanie ciemnego trybu przynajmniej w teorii ma swoje zalety – może wydłużyć czas działania urządzenia na jednym ładowaniu. Czy jednak sprawdza się to w praktyce?

Ciemny tryb w wykonaniu Google

Skąd wzięła się moda na ciemny tryb? Została ona zapoczątkowana w związku z opracowaniem wyświetlaczy AMOLED. Ekrany w tej technologii nie zużywają energii do wyświetlania treści w kolorze czarnym. Nawet Google zauważyło zalety ciemnego trybu, o czym pisał jakiś czas temu Łukasz. Gigant pokazał, jakie są różnice w oszczędzaniu energii poprzez wyświetlanie poszczególnych barw. Zapewne w związku z powyższym firma stara się wprowadzić coraz bardziej popularną funkcję do większej liczby aplikacji. Przykładowo ciemny tryb dostępny jest na YouTube, o czym pisał Michał. We wpisie dowiecie się między innymi, jak go aktywować.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Ciemny motyw w wykonaniu Google pozostawia jednak wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że kolory wyświetlane w aplikacjach to nie pełna czerń, a jedynie odcienie szarości. Co prawda zużywają one mniej energii niż biały, ale nie minimalnie jak czarna barwa. Aplikacje, które wspierają czarny motyw to obecnie: Wiadomości, wiadomości Google, YouTube, Gboard, Mapy Google, Pixel Launcher, Authenticator oraz Snapseed. Zawsze to dobry początek…

Ciemny tryb ma pojawić się także na Messengerze. To bardzo dobra informacja, z uwagi na to, że w aplikacji dominuje biała barwa zużywająca energię. Ciemny tryb zagościł także na przeglądarce Firefox. Bardzo ciekawą opcją jest automatyczne przełączanie się między motywem jasnym a ciemnym, gdy przeglądarka wykryje, że w pomieszczeniu jest słabe oświetlenie.

Zobacz także: Smartfony z Androidem to obciach

Ciemny tryb na Androidzie i iOS

W Androidzie Pie możesz włączyć Tryb ciemny, przechodząc do Ustawień, następnie klikając w opcje wyświetlacza, a potem wybierając Zaawansowane, a następnie Motyw urządzenia i w końcu Ciemny. Na flagowcach Huawei opcja ta znajduje się w ustawieniach baterii. Widnieje ona pod nazwą „Przyciemnianie kolorów interfejsu”.

Użytkownicy iPhone’a mogą włączyć tryb podobny do ciemnego za pomocą funkcji „Smart Invert„. W przeciwieństwie do prawdziwej funkcji, odwraca ona kolory, przez co interfejs jest w czarnym kolorze. Funkcja działa doskonale w aplikacjach Apple, ale może mieć problemy z programami innych firm.

Ciemny tryb w praktyce

Czy zastosowanie ciemnego trybu w praktyce rzeczywiście pomaga zaoszczędzić baterię? Jeśli tak, to jakie są różnice względem zwykłego trybu? O tym przekonacie się oglądając poniżej zamieszczone testy. Na pierwszym z nich zobaczycie smartfona z Androidem z aplikacją YouTube w akcji. Na drugim i trzecim wideo możecie obejrzeć, jak bardzo zaoszczędzi baterię iPhone X w ciemnym trybie również w aplikacji YouTube. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wpisu powinna być jasna.

źródło: YouTube, własne


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x