Ciemny tryb w praktyce – czy naprawdę oszczędza baterię? Warto go włączać?

mm Adam Lulek Artykuły 2018-12-26

Przyznam, że ciemny tryb nie jest czymś, za czym szaleję w jakiejkolwiek aplikacji. Wolę, jak mój interfejs jest biały, wtedy wydaje mi się bardziej estetyczny i czytelny. W czarnym kolorze wszystko ginie i nie cieszy mojego oka. Jednak stosowanie ciemnego trybu przynajmniej w teorii ma swoje zalety – może wydłużyć czas działania urządzenia na jednym ładowaniu. Czy jednak sprawdza się to w praktyce?

Ciemny tryb w wykonaniu Google

Skąd wzięła się moda na ciemny tryb? Została ona zapoczątkowana w związku z opracowaniem wyświetlaczy AMOLED. Ekrany w tej technologii nie zużywają energii do wyświetlania treści w kolorze czarnym. Nawet Google zauważyło zalety ciemnego trybu, o czym pisał jakiś czas temu Łukasz. Gigant pokazał, jakie są różnice w oszczędzaniu energii poprzez wyświetlanie poszczególnych barw. Zapewne w związku z powyższym firma stara się wprowadzić coraz bardziej popularną funkcję do większej liczby aplikacji. Przykładowo ciemny tryb dostępny jest na YouTube, o czym pisał Michał. We wpisie dowiecie się między innymi, jak go aktywować.

Ciemny motyw w wykonaniu Google pozostawia jednak wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że kolory wyświetlane w aplikacjach to nie pełna czerń, a jedynie odcienie szarości. Co prawda zużywają one mniej energii niż biały, ale nie minimalnie jak czarna barwa. Aplikacje, które wspierają czarny motyw to obecnie: Wiadomości, wiadomości Google, YouTube, Gboard, Mapy Google, Pixel Launcher, Authenticator oraz Snapseed. Zawsze to dobry początek…

Ciemny tryb ma pojawić się także na Messengerze. To bardzo dobra informacja, z uwagi na to, że w aplikacji dominuje biała barwa zużywająca energię. Ciemny tryb zagościł także na przeglądarce Firefox. Bardzo ciekawą opcją jest automatyczne przełączanie się między motywem jasnym a ciemnym, gdy przeglądarka wykryje, że w pomieszczeniu jest słabe oświetlenie.

Zobacz także: Smartfony z Androidem to obciach

Ciemny tryb na Androidzie i iOS

W Androidzie Pie możesz włączyć Tryb ciemny, przechodząc do Ustawień, następnie klikając w opcje wyświetlacza, a potem wybierając Zaawansowane, a następnie Motyw urządzenia i w końcu Ciemny. Na flagowcach Huawei opcja ta znajduje się w ustawieniach baterii. Widnieje ona pod nazwą „Przyciemnianie kolorów interfejsu”.

Użytkownicy iPhone’a mogą włączyć tryb podobny do ciemnego za pomocą funkcji „Smart Invert„. W przeciwieństwie do prawdziwej funkcji, odwraca ona kolory, przez co interfejs jest w czarnym kolorze. Funkcja działa doskonale w aplikacjach Apple, ale może mieć problemy z programami innych firm.

Ciemny tryb w praktyce

Czy zastosowanie ciemnego trybu w praktyce rzeczywiście pomaga zaoszczędzić baterię? Jeśli tak, to jakie są różnice względem zwykłego trybu? O tym przekonacie się oglądając poniżej zamieszczone testy. Na pierwszym z nich zobaczycie smartfona z Androidem z aplikacją YouTube w akcji. Na drugim i trzecim wideo możecie obejrzeć, jak bardzo zaoszczędzi baterię iPhone X w ciemnym trybie również w aplikacji YouTube. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wpisu powinna być jasna.

źródło: YouTube, własne • Robe

  A jak włączyć ciemny tryb w Mapach? Pytam bo nie wiem…

  • łukasz Jedryszczyk

   W ustawieniach nawigacji musisz włączyć kolor noc jednak działa tylko podczas nawigacji

 • Snekk

  Jednak warto pamiętać, że jest różnica między CIEMNYM a CZARNYM trybem.
  Ciemny to zazwyczaj odcienie szarości, które ekran OLED i tak podświetla.
  Dopiero czysta czerń nie pobiera mocy.

 • mg1111

  Szczerze mówiąc gówno mnie obchodzi opinia doktora nauk ekonomicznych. Używam ciemnego trybu mimo że nie mam amoleda bo po prostu mi się podoba. Koniec i kropka.

 • Greg

  Serio wszedłem w artykuł żeby dowiedzieć się że odpowiedź znajdę w filmie na YT? Porażka, androidowy plotek.

  • Jan Kowalski

   Też poczułem się oszukany. Żadnych informacji, żadnych szczegółów. Nie każdy ma czas, chęci i możliwości oglądać YouTube i w tym celu otwiera ARTYKUŁ i CZYTA.

 • sudione

  Najważniejsza aplikacja nie ma „trybu ciemnego”, a jest nią „Tłumacz Google”.😭

 • Fishbach

  Artykuł, którego jedynym celem jest podanie trzech linków do filmów. Boże miej nas w opiece, jeśli stanie się to trendem…

  • Tomasz

   Amen

  • 0001

   i dobrze, że autor takie newsy zamieszcza, gdyż skąd mam wiedzieć, który film jest wart uwagi?

 • Klawiatura

  Oprócz oszczędzania energii jest również kwestia związana ze wzrokiem – ciemne tło sprawia, że do naszego oka wpada zdecydowanie mniej światła, sztucznego światła. Jeśli ktoś jest związany zawodowo z wyświetlaczami to warto rozważyć ograniczenie sztucznego światła, jakie wpada do naszych oczu.

  • Szymon L

   Jeśli aplikacja ma biały tryb to czuję się jakby mi ktoś oczy laserem wypalał – tylko czarny!

  • Marcin Pawlak

   Jedyny sensowny komentarz w całej sprawie, bo artykuł bsz większej wartości.

 • Telefon, Wiadomości, Kontakty, Gry Play, Filmy Play też mają ciemny tryb.

 • Jarek Łojkowski

  subiektywne wynurzenia kolesia, któremu sie nudzi i pisze o rzeczach oczywistych i gówno kogo obchodzących.

 • Xanth

  I znowu pisanie dla samego pisania. A gdzie informacja, że oszczędzanie energii ciemnym trybem dotyczy tylko ekranów OLEDowych?

  • fckUeve

   LCD też dotyczy tylko w mniejszym stopniu

   • teges

    LCD jest oszczędniejsze przy białych kolorach.

   • Xanth

    Ehe. W LCD prąd żre dioda podświetlająca od spodu, prąd pobierany przez sam ekran jest praktycznie pomijalny.

   • stark2991

    Wręcz przeciwnie, w LCD czarny pobiera więcej prądu niż biały. Są to jednak różnice znikome.

 • Szymon L

  „Ekrany w tej technologii nie zużywają energii do wyświetlania treści.”
  Nie zużywają do wyświetlenia czarnego.

  • stark2991

   Lol, pan Lulek niech to szybko patentuje bo zaraz konkurencja odgapi. Przecież na tym można zbić miliony 🙂

  • Oczywiście, że czarnego, dzięki. Poprawione 🙂x