ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych na Androidzie?

Autor: Marek Janiak Kategoria: Porady

Czasami nie mamy innego wyboru i musimy zresetować telefon do ustawień fabrycznych. Być może przyszedł czas na zakup nowej słuchawki i stare urządzenie trzeba przygotować do sprzedaży, innym razem nie potrafimy sobie poradzić z błędami lub problematycznym oprogramowaniem, które spowalnia smartfon. Choć procedura przywracania nie jest szczególnie skomplikowana i tak warto się do niej przygotować.

Ustawienia fabryczne i resetowanie telefonu. Spis treści:

  1. Jak przygotować smartfon przed „zresetowaniem” – o czym trzeba wiedzieć?
  2. Jak przywrócić telefon do ustawień fabrycznych w standardowy sposób?
  3. Co to twardy reset i jak go przeprowadzić? Gdy wszystko inne zawiedzie…
  4. Telefon zwalnia, ale nie chcę robić resetu. Co mogę zrobić?
jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych

Jak przygotować telefon przed „zresetowaniem” – o czym trzeba wiedzieć?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych jest ostatecznością i krokiem, który powinniśmy podjąć, jeśli inne rozwiązania zawiodły. Operacja ta jest nieodwracalna i w jej wyniku najczęściej stracimy wszystkie dane – warto więc zadbać wcześniej o ich zgranie na inne urządzenia lub zrobienie kopii zapasowej w chmurze.

Procedura resetu ma sens zwłaszcza w dwóch przypadkach – przy sprzedaży telefonu innej osobie (zostawienie danych może nas sporo kosztować) lub w przypadku poważnych problemów, które będą wskazywały na kłopoty z oprogramowaniem. Najgorszym możliwym scenariuszem jest zainfekowanie smartfona wirusem, malware czy innym szkodnikiem narażającym nas na niebezpieczeństwo.

resetowanie telefonu android

Przy tworzeniu backupu pamiętajmy, że skopiowanie zdjęć, filmów i innych plików, to tylko część problemu. Równie ważne mogą być dla nas zakładki i dane z przeglądarki (hasła, historia przeglądania), które możemy zsynchronizować po zalogowaniu się na konto Google. Jeśli nie korzystamy z Chrome, opcję synchronizacji znajdziemy w ustawieniach danej aplikacji (posiadają ją praktycznie wszystkie wiodące przeglądarki).

Multimedia łatwo przeniesiemy korzystając z połączenia przewodowego z laptopem czy komputerem. Opcjonalnie w tym celu możemy też wykorzystać darmową aplikację AirDroid, służącą m.in. do zdalnego połączenia i wykonywania operacji na plikach (kabel nie będzie więc potrzebny).

Znajdziemy ją pod poniższym adresem:

AirDroid: zdalny dostęp/pliki – Aplikacje w Google Play

airdroid tworzenie backupu android

Jak przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych?

Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych nie jest skomplikowaną procedurą. Zacznijmy od przejścia do panelu konfiguracyjnego Ustawienia i odnalezienia zakładki System:

przywracanie do ustawień fabrycznych smartfon telefon android
reset telefonu do ustawień fabrycznych

Następnie wybieramy Opcje resetowania i Wykasuj wszystkie dane (przywróć dane fabryczne). W przypadku telefonów OnePlus, mamy możliwość pozostawienia plików i niektórych ustawień (muzyki, zdjęć oraz filmów):

opcje resetowania android

Na smartfonach Samsunga i Huawei opcję przywracania znajdziemy po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy resetowanie (po przejściu do panelu Ustawienia). Na liście wyników w obu przypadkach pojawi się opcja o tej nazwie, a po kliknięciu otrzymamy dostęp do zakładek Ustawienia fabryczne (Samsung) i Przywracanie ustawień fabrycznych (Huawei):

resetowanie samsung przywracanie ustawień fabrycznych

Telefony Xiaomi stosują nieco inne nazewnictwo. Po przejściu do panelu Ustawienia w wyszukiwarkę wpisujemy jedynie reset lub przechodzimy do zakładki O telefonie. Następnie wybieramy opcję Kopia zapasowa i reset:

reset telefon xiaomi

Zakładka Ustawienia fabryczne znajduje się na samym dole w sekcji Dane osobiste. Nasz wybór potwierdzimy klikając na Resetuj telefon:

przywracanie ustawień xiaomi

Twardy reset i ustawienia fabryczne. Gdy wszystko inne zawiedzie…

Większy problem pojawia się w momencie, w którym utraciliśmy dostęp do swobodnego korzystania z telefonu. Na szczęście procedurę przywracania możemy także przeprowadzić przez tzw. twardy reset.

Problemem w tym przypadku jest brak standaryzacji – każdy producent umożliwia wywołanie menu awaryjnego w inny sposób (przykładowo urządzenia Samsunga lubią korzystać z przycisku Home), a poszczególne modele różnią się nawigacją w tym trybie (przyciski mogą pełnić inne funkcje).

recovery mode android

Najbardziej popularną metodą jest jednak przytrzymanie przycisków Power (odpowiada za włączanie smartfona) i zwiększania głośności (Volume up). Z kombinacji tej korzystamy przy wyłączonym telefonie, najlepiej podłączonym do zasilania. Uruchomienie może chwilę potrwać, nie przejmujmy się czarnym ekranem. Po zobaczeniu menu, z dostępnych opcji wybieramy Recovery mode, czyli tryb odzyskiwania. Teraz musimy zaczekać z ponownym przytrzymaniem przycisków (raz jeszcze power i zwiększanie głośności) do pojawienia się logo Androida.

Na tym etapie smartfon przedstawi nam kilka opcji do wyboru. Interesuje nas pozycja wipe data/factory reset (lub odpowiednik w innym języku), a nasz wybór potwierdzimy komendą Yes – erase all user data. Jak możemy się domyślać, reset i w tym przypadku będzie wiązał się z utratą danych.

twardy reset android

Telefon zwalnia, ale nie chcę robić resetu. Co mogę zrobić?

Ogólne spowolnienie telefonu może być rezultatem instalacji mnóstwa niepotrzebnych aplikacji, które zżerają systemowe zasoby, a czasami nawet działają w tle. Z dokumentacji Androida wynika, że system może działać zauważalnie wolniej, jeśli zapełniliśmy przestrzeń dyskową w ponad 90%. Warto więc przejrzeć listę programów i zastanowić się z czego tak naprawdę korzystamy – często zdarza się, że zainstalujemy coś pod wpływem chwili i potem o tym zapominamy.

Listę aplikacji i zajęte przez nie miejsce na dane zobaczymy po przejściu do okna Ustawienia i odszukaniu pozycji Aplikacje i powiadomienia lub podobnie brzmiącej (niestety dokładna nazwa zależy od producenta telefonu i stosowanej przez niego nakładki systemowej):

ustawienia fabryczne oneplus
zwalnianie miejsca android

Łatwe oczyszczanie telefonu z niepotrzebnych śmieci przeprowadzimy także z poziomu opcji Pamięć wewnętrzna, która również znajduje się w Ustawieniach:

oczyszczanie telefonu android

Po kliknięciu na przekierowanie Zwolnij miejsce, w łatwy sposób zaznaczymy wiele pozycji naraz. Pamiętajmy przy tym, by nie usuwać istotnych dla nas danych bez wykonania kopii zapasowej. Sporo miejsca odzyskamy też przeglądając Galerię – najwięcej przestrzeni będą zajmowały filmy, które możemy skopiować na inne urządzenia.

Jeśli powyższe rady nie pomogą i podejrzewamy obecność szkodliwego oprogramowania, pozostanie nam skorzystanie z programu antywirusowego. Do wiodących rozwiązań na rynku mobilnym zaliczyć należy Bitdefender Mobile Security, Avast Mobile Security i Norton 360. Osobiście jednak rekomendowałbym w tym przypadku zresetowanie telefonu.

Sprawdź najnowsze wpisy