ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
utylizacja elektrośmieci

Utylizacja elektrośmieci – kontrolerzy sprawdzili, czy sklepy przyjmują stary sprzęt

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Utylizacja elektrośmieci i związane z nią wyzwania są współcześnie istotnym problemem. Użytkownikom sprzętu RTV i AGD może jednak pomóc realizowanie przez sklepy i dystrybutorów obowiązków polegających na prawidłowym oznaczaniu sprzętu i przyjmowaniu starych urządzeń w swoich punktach. Kontrolerzy sprawdzili, czy przedsiębiorcy się z tych zadań wywiązują.

Utylizacja elektrośmieci a postawa sklepów i dystrybutorów

Kupując nowy sprzęt, możemy zostawić stare urządzenie tego samego typu u sprzedawcy. Możemy również przynieść stary sprzęt RTV i AGD do sklepu bez kupowania nowego, o ile żaden z jego wymiarów nie przekracza 25 cm, a sklep dysponuje powierzchnią powyżej 400 m2. Sprzedawca sam powinien informować o swoich obowiązkach związanych z odbiorem zużytego sprzętu, a na urządzeniach muszą znaleźć się adnotacje m.in. o tym, aby nie wyrzucać ich do zwykłego śmietnika.

Tyle z teorii, a jak przedsiębiorcy wywiązują się z tych zadań w praktyce? Sprawdzali to kontrolerzy Inspekcji Handlowej przez cały 2021 rok. Ich działania objęły łącznie 1041 podmiotów z terenu całej Polski. Właśnie poznaliśmy rezultaty ich pracy, o których możecie przeczytać poniżej.

  • Stwierdzono nieprawidłowości u 26% przedsiębiorców. 207 nie informowało o bezpłatnym przyjęciu sprzętu, 159 nie udzielało informacji o punktach zbierania elektrośmieci.
  • Poza działaniami sprzedawców kontrolerzy sprawdzili również 6031 partii sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W 6,8% przypadków stwierdzono nieprawidłowości polegające np. na braku informacji o sposobie utylizacji oraz wpływie zużytego sprzętu na środowisko.
  • Kontrolerzy wydali 142 decyzje, których efektem są kary o łącznej sumie 758 tysięcy zł. W 27 przypadkach odstąpiono od wymierzenia kary ze względu na znikomość naruszenia prawa.

Czytaj także: Gwarancja na auto znika, gdy serwisujesz je poza ASO? UOKiK interweniuje w obronie klientów

Choć wszyscy sprzedawcy przyjmowali zużyty sprzęt, niektórzy mieli problem z prawidłowym informowaniem o tym fakcie klientów. Pełny wykaz skontrolowanych podmiotów i stwierdzonych nieprawidłowości znajduje się w załącznikach na stronie UOKiK.

źródło: „Zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny” – raport z kontroli Inspekcji Handlowej, zdjęcie główne: Rafael Arkenau/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy