mObywatel dla osób z Ukrainy

mObywatel dla osób z Ukrainy z nowymi funkcjami – oto szczegóły

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Rządowa aplikacja mObywatel jest dostępna nie tylko dla Polaków, ale również dla osób z Ukrainy. Ta druga grupa właśnie otrzymała nowe funkcje, z których już może korzystać. Mogą one ułatwić załatwianie codziennych spraw.

Co nowego ma mObywatel dla osób z Ukrainy?

fot. cyfryzacja KPRM

Ponad 31 tysięcy osób z Ukrainy korzysta już z mObywatela i z dokumentu Diia. Dzięki temu mogą one w prosty sposób potwierdzić swoją tożsamość. Z rządowej aplikacji i dokumentu Diia może skorzystać każdy, kto ma ukraińskie obywatelstwo, jest pełnoletni, przekroczył granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL oraz posiada aktywny Profil Zaufany.

W mObywatelu osoby z Ukrainy mogą już korzystać z dwóch nowych funkcji. Są to:

  • eRecepta – umożliwia realizację wystawionej recepty przez lekarza. Nie musimy dyktować farmaceucie kodu oraz swojego numeru PESEL. Wystarczy, że pokażemy podczas wizyty w aptece kod QR na ekranie swojego smartfona.
  • Unijny Certyfikat COVID – pozwala na swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. To elektroniczne potwierdzenie, że dana osoba przebyła COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub jest zaszczepiona.

Jak widać, nie są to zupełnie nowe funkcje, bo Polacy mogą z nich korzystać już od dawna. Osoby z Ukrainy zyskały jednak właśnie spore ułatwienie w załatwianiu codziennych spraw, takich jak wizyta w aptece po leki przepisane przez lekarza.

Żeby osoba z Ukrainy mogła korzystać z omawianych funkcji, powinna pobrać aplikację mObywatel. Jeśli już ją posiada, należy zaktualizować program do wersji 2.4.6 (594) – w przypadku smartfonów z iOS – lub 3.1.6 (18.128) – jeśli ktoś korzysta z telefonu z Androidem. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i App Store, jest bezpłatna i działa na telefonach z systemami Android (6.0 lub nowszy) oraz iOS (13.0 lub nowszy).

Czytaj także: Liczba pobrań mObywatela robi wrażenie – do aplikacji zmierzają nowe funkcje

Żeby móc korzystać z mObywatela, obywatele Ukrainy muszą otrzymać numer PESEL w urzędzie i aktywować Profil Zaufany. Jest on potrzebny do zalogowania się w aplikacji.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy