mObywatel dla osób z Ukrainy

Liczba pobrań mObywatela robi wrażenie – do aplikacji zmierzają nowe funkcje

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Liczba pobrań mObywatela ze sklepów z aplikacjami przekroczyła 7,5 miliona. Odpowiadający za aplikację dział KRPM przypomniał historię tego programu oraz zdradził, jakie funkcje wkrótce się w nim pojawią. Tym razem szykowane są nowości dla seniorów.

Liczba pobrań mObywatela na przestrzeni lat

Na początku 2020 roku wskaźnik pobrań mObywatela wynosił 776 600. Do 1 stycznia 2021 roku rządową aplikację pobrało 2 004 849. Rok później program mógł się już pochwalić 6 625 566 pobraniami. Obecnie ich liczba przekroczyła już 7,5 miliona i wynosi dokładnie 7 564 886 (dane na 12 kwietnia 2022 roku).

Jeszcze w tym roku w mObywatelu mają pojawić się kolejne rozszerzenia. Z poziomu aplikacji będzie można korzystać z legitymacji emeryta i rencisty. Osoby, którym przysługuje jakaś forma renty, będą mogły potwierdzić prawo przysługujące z tego powodu bez zabierania ze sobą papierowych dokumentów.

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel, z którego korzysta coraz więcej osób. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnych dokumentów, które dzięki aplikacji możemy mieć w smartfonie. Za pomocą mObywatela możemy przykładowo okazać bilet w pociągu lub zrealizować e-receptę. Stale pracujemy nad poszerzaniem funkcjonalności aplikacji dodając kolejne komponenty – wskazuje Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.       

Obecnie użytkownicy mObywatela mogą korzystać m.in. z mPrawa Jazdy, mPojazdu, certyfikatów covidowych, Karty Dużej Rodziny, Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej oraz e-recepty. Nie trzeba być pełnoletnim, żeby korzystać z mObywatela. Niektóre jego funkcje mogą przydać się już uczniom – przykładem jest legitymacja szkolna. Rządową aplikację można również wykorzystać do zalogowania się do systemu Twój e-PIT.

Czytaj także: Jak korzystać z aplikacji mObywatel? Logowanie, funkcje, bezpieczeństwo

Dane w mObywatelu pochodzą z różnych państwowych systemów i rejestrów, dzięki czemu są aktualizowane i odpowiednio wyświetlane, pod warunkiem, że odpowiedni urząd prawidłowo je wprowadził. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i App Store. Można ją pobrać bezpłatnie. Co istotne, żeby z niej korzystać, trzeba mieć Profil Zaufany – jest on wymagany w procesie logowania.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy