Diia

W mObywatelu pojawi się Diia — to dokument przydatny dla osób z Ukrainy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W połowie marca do rządowej aplikacji mObywatel zawita Diia. To elektroniczny dokument, który przyda się obywatelom Ukrainy przyjeżdżającym do Polski. Rząd proponuje również, żeby Ukraińcy mogli w prosty sposób założyć Profil Zaufany.

Diia i Profile Zaufane, czyli cyfrowe wsparcie dla obywateli Ukrainy

fot. cyfryzacja KPRM

Rząd przedstawił projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. Część z proponowanych rozwiązań ma pozwolić przyjeżdżającym do Polski Ukraińcom korzystać z cyfrowych usług. Osoby objęte wsparciem przewidzianym w ustawie będą mogły m.in. założyć Profil Zaufany. Wcześniej będą musiały jednak otrzymać numer PESEL. Do tego będzie potrzebny dokument (paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem) albo specjalne oświadczenie (dla osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów).

Obywatele Ukrainy mają otrzymywać numer PESEL oraz mieć udostępniany Profil Zaufany w jednym okienku w urzędzie gminy. Cały proces ma być zabezpieczony podobnie jak wydawanie polskim obywatelom dowodów osobistych. Wniosek ma zawierać fotografię biometryczną i odciski palców. Dodatkowo wprowadza się nową kategorię oznaczenia cudzoziemca w celu wyszczególnienia numerów PESEL osób, którym numer został nadany w trybie specjalnym. Urzędnik w gminie będzie miał także dostęp do bazy Straży Granicznej zawierającej informacje o danych osób, które wjechały do Polski z Ukrainy po 24 lutego — wyjaśnia dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację.

Każdy pełnoletni obywatel Ukrainy objęty opisywaną procedurą będzie mógł korzystać z dokumentu Diia. To rozwiązanie pozwoli potwierdzać tożsamość danej osoby w relacjach z urzędami. Nazwa dokumentu nawiązuje do rządowej aplikacji mobilnej Diia, którą udostępnia rząd Ukrainy. Nowy dokument trafi do mObywatela po aktualizacji, która powinna znaleźć się w Google Play i App Store w połowie marca.

Czytaj także: Przewalutowanie wpłat na zbiórki dla Ukrainy — PayPal i Meta pod lupą UOKiK

Przypomnijmy — mObywatel w założeniu ma być cyfrowym portfelem na dokumenty. Do tej pory w aplikacji pojawiły się m.in. następujące moduły: mPrawo Jazdy, mPojazd, eRecepta, Unijny Certyfikat COVID, Polak za granicą. W mObywatelu można również kupić bilety kolejowe, sprawdzić swoje punkty karne oraz skorzystać np. z mLegitymacji i Karty Dużej Rodziny. Rządowa aplikacja potrafi być bardzo przydatna, choć niestety nie wszędzie można skorzystać z cyfrowych wersji dokumentów, które zawiera. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym tekście o tym, gdzie można użyć mObywatela.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy