profil zaufany dla obywateli ukrainy

Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy – ilu z nich już go założyło?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy może być założony przy okazji nadawania im numeru PESEL. Skorzystanie z tej propozycji ułatwia załatwianie dalszych spraw urzędowych. Wiemy już, ile osób przyjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy zdecydowało się założyć Profil Zaufany.

Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy

Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy

Każdego dnia urzędy w Polsce nadają kilkadziesiąt tysięcy nowych numerów PESEL osobom z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Liczba takich numerów we wtorek po południu przekroczyła 500 tysięcy. Przy okazji całej procedury obywatele Ukrainy mogą od razu założyć sobie Profil Zaufany. Z takiej propozycji skorzystało ponad 200 tysięcy osób.

Posiadanie polskiego numeru PESEL pozwala obywatelom Ukrainy podjąć pracę, kontynuować naukę, a także uzyskać wspomniany już Profil Zaufany. Ten jest z kolei kluczem do usług e-administracji. Dzięki niemu można wiele urzędowych spraw załatwić bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach, przez internet. Dla osób z Ukrainy została również przygotowana nowość w aplikacji mObywatel – dokument Diia. Pozwala on potwierdzać swoją tożsamość w relacjach z urzędami. Nazwa nawiązuje do rządowej aplikacji Diia, która jest stosowana w Ukrainie.

Osoby, które dopiero przyjechały z Ukrainy do Polski i nie do końca odnajdują się w urzędowych sprawach, mogą skorzystać ze specjalnego poradnika wideo udostępnionego przez rząd. Poruszono w nim m.in. takie kwestie, jak kto, w jaki sposób i gdzie może uzyskać PESEL, czym jest Profil Zaufany i dlaczego warto go mieć oraz kto i w jaki sposób może korzystać z mObywatela i dokumentu Diia. Materiał został przygotowany w języku ukraińskim, co może być pomocne dla osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy.

Czytaj także: To był rekordowy okres dla Profilu Zaufanego – ile osób już z niego korzysta?

Centralny Ośrodek Informatyki zapewnił sprzęt komputerowy, który pozwolił urzędom uruchomić dodatkowe punkty obsługi uchodźców. Chodzi o 3,5 tysiąca zestawów, w tym 2 tysiące stacji mobilnych przystosowanych do pracy w terenie (poza urzędem).

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy