Rekord świata w komunikacji szyfrowanej kwantowo

Komputery kwantowe tracą na znaczeniu? Klasyczne maszyny pokazały pazur tam, gdzie nie powinny

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zazwyczaj wykonanie oprogramowania kwantowego wymaga użycia komputera kwantowego. Okazuje się jednak, że nie jest to konieczne. Profesor EPFL Giuseppe Carleo i student z Uniwersytetu Columbia Matija Medvidović znaleźli sposób na wykonanie złożonego algorytmu obliczeń kwantowych na tradycyjnym komputerze. Oprogramowanie kwantowe, które rozważają naukowcy, znane jest jako Quantum Approximate Optimization Algorithm (QAOA) i jest używane do rozwiązywania klasycznych problemów optymalizacyjnych w matematyce.

Kwantowe oprogramowanie na zwykłym komputerze

Kwantowe oprogramowanie na zwykłym komputerze

Według naukowców, oprogramowanie to jest w zasadzie sposobem na wybranie najlepszego rozwiązania problemu z zestawu możliwych rozwiązań. Carleo twierdzi, że istnieje duże zainteresowanie zrozumieniem, jakie problemy mogą być efektywnie rozwiązywane przez komputery kwantowe, a QAOA jest jednym z najbardziej obiecujących kandydatów. QAOA ma pomóc na drodze do tak zwanego kwantowego przyspieszenia, czyli przewidywanego wzrostu szybkości przetwarzania osiągalnego przy użyciu komputerów kwantowych.

Zobacz też: Google pokazuje zdjęcia Pixel 6 i Pixel 6 Pro – potwierdza też swój autorski procesor

QAOA jest przedmiotem badań i ma znaczące wsparcie w społeczności technologicznej. Na przykład w 2019 roku Google stworzył Sycamore, 53-qubitowy procesor kwantowy, i wykorzystał go do wykonania zadania. Szacuje się, że to zadanie zajęłoby superkomputerowi klasycznemu około 10 tysięcy lat, ale Sycamore ukończył zadanie w 200 sekund. Naukowcy biorący udział w nowym badaniu chcieli zająć się otwartym pytaniem w tej dziedzinie: Czy algorytmy działające na obecnych i bliskich przyszłości komputerach kwantowych mogą zaoferować znaczący wzrost wydajności w stosunku do klasycznych algorytmów w zadaniach o praktycznym znaczeniu? Używając konwencjonalnego komputera, badacze opracowali metodę, która może w przybliżeniu symulować zachowanie specjalnej klasy algorytmów znanych jako wariacyjne algorytmy kwantowe.

Zobacz też: Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 – oglądaj w każdym miejscu na smartfonie!

Okazuje się więc, że komputery kwantowe mogą być symulowane z dobrą dokładnością na klasycznym komputerze. Nie oznacza to jednak, że prace nad rozwojem komputerów kwantowych nie mają sensu. Te po prostu są obecnie w powijakach i wraz z ich rozwojem zniknie także możliwość emulacji. Okazuje się jednak, że zakup pierwszego komercyjnego procesora kwantowego może nie być konieczny w przypadku wielu zadań.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy