ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pełna kontrola nad qubitami

Komercyjny procesor kwantowy stał się faktem szybciej, niż ktokolwiek by przypuszczał

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Do tej pory obliczenia kwantowe były zarezerwowane jedynie dla dużych i dobrze finansowanych instytutów badawczych i firm komercyjnych z głębokimi kieszeniami. Jednak każda nowa technologia prędzej czy później ulega demokratyzacji i wygląda na to, że tak właśnie stanie się z obliczeniami kwantowymi. Wszystko dlatego, że QuantWare, startup z Holandii, zaczyna oferować swoją jednostkę przetwarzania kwantowego (QPU) Soprano wszystkim zainteresowanym.

Komercyjny procesor kwantowy

Komercyjny procesor kwantowy

Procesor Soprano firmy QuantWare posiada pięć qubitów z konfigurowalną topografią, która obejmuje filtry Purcella, AirBridges i zastrzeżoną przez QuantWare konfigurację TSV. Procesory Soprano są dostępne od ręki lub w oparciu o niestandardowe parametry docelowe, w zależności od wymagań klienta. QuantWare może dostarczyć swoje QPU w pełni spakowane w obudowę, lub jako goły rdzeń z możliwością dostosowania rozmiaru. Niestety, nie ujawnia ceny jednego 5-qubitowego QPU Soprano.

Zobacz też: Czas na wielką i potrzebną zmianę, czyli Windows 11 będzie… rzadziej aktualizowany

QuantWare gwarantuje 99,9% wierności bramek jednokubitowych w czasie T1 wynoszącym 10 µs, co powinno pozwolić na utrzymanie poziomu błędów na rozsądnym poziomie. Co prawda pięć qubitów to niewiele, jednak ta konfiguracja ma być wystarczająca, aby przyciągnąć badaczy z mniejszych firm i uniwersytetów.

Nasz Soprano QPU jest tym, czym Intel 4004 był dla biznesu półprzewodnikowego. Nadprzewodzące qubity są wysoce konfigurowalne, łatwe do kontrolowania i bardzo skalowalne. Ta praktyczność sprawia, że nadprzewodnikowe QPUs są zdecydowanie najbardziej prawdopodobnym kandydatem do bliskich zastosowań w obliczeniach kwantowych.

— stwierdził Matthijs Rijlaarsdam, współzałożyciel QuantWare.

QuantWare spodziewa się, że w nadchodzących latach liczba qubitów w ich układach będzie się zwiększać od dwóch do czterech razy rocznie. Warto jednak pamiętać, że procesory kwantowe wciąż wymagają ekstremalnych metod chłodzenia, takich jak ciekły hel. Z tego powodu niewiele firm komercyjnych zdecyduje się na zastosowanie obliczeń kwantowych w najbliższym czasie, nawet jeśli będzie je stać na zakup takiego procesora.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy