Rok 2021 do tej pory można zapamiętać jako czas, w którym ciężko dostać wymarzoną kartę graficzną. Gracze mieli nadzieję, że najnowsze układy GPU pojawią się w normalnych cenach na rynku. Tak się jednak nie stało, a zamiast tego otrzymali oni możliwość ponownego kupna GeForce’a GTX 1650 oraz 1080 Ti. Niestety, ale na ponowne pojawienie się najnowszych RTX-ów z serii 3000 będziemy musieli poczekać nawet do końca roku.

Niedobór kart graficznych NVIDIA RTX 3000 potrwa do końca 2021 roku

niedobór kart graficznych

Colette Kress, dyrektorka finansowa NVIDII, oficjalnie przyznała, że popyt nadal znacząco przewyższa podaż. W związku z tym trwające obecnie problemy z dostawami mogą przedłużyć się nawet do 2022 roku. Duży wpływ na zaistniałą sytuację ma na pewno powrót zainteresowania kryptowalutami. Górnicy wykupowali duże ilości kart graficznych, przez co ich ilość dla graczy była mocno ograniczona. Na niedobór kart graficznych NVIDIA RTX 3000 wpływa również fakt, że firma nie posiada własnych fabryk tworzących GPU, a ich produkcję zleca TSMC i Samsungowi. Te natomiast borykają się z brakami surowców, takich jak między innymi krzem, a przede wszystkim z faktem, że NVIDIA nie jest ich jedynym klientem. Niski stan kart graficznych na magazynach sprawi, że sytuacja nie polepszy się w najbliższych miesiącach, a może się nawet pogorszyć.

Zobacz także: Commodore 64 jako koparka kryptowalut? Od teraz jest to możliwe

Mimo że NVIDIA starała się zwalczyć problem kopania kryptowalut, to jednak podjęte przez firmę działania na niewiele się zdały. Wprowadzone do oferty wyspecjalizowane w wydobywaniu kryptowalut karty okazały się wydajnościowo gorsze od starszych modeli. Zastosowanie specjalnych sterowników, obniżających wydajność górniczą RTX-ów 3060 również nie dało pożądanych efektów, bowiem zabezpieczenie to zostało dość szybko złamane. Miejmy jednak nadzieję, że coraz większa popularność układów z serii CMP sprawi, że górnicy kryptowalut nie będą wykupywać GPU przeznaczonych dla graczy, a niedobór kart graficznych przejdzie do historii. Jeśli jednak wydajność układów przeznaczonych do koparek nie polepszy się, a ich cena pozostanie na tak wysokim poziomie, to niestety nie powinniśmy na to liczyć.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.