Jeśli myślicie, że kryptowaluty można wydobywać tylko i wyłącznie przy użyciu wydajnego sprzętu, to jesteście w błędzie. Niedawno tezę tę obalił pewien YouTuber, który wykorzystał oryginalną konsolę Nintendo Game Boy jako koparkę. Podobnej rzeczy dokonał polski programista, Maciej Witkowiak, który stworzył specjalne oprogramowanie, pozwalające na wykorzystanie Commodore 64 jako koparki kryptowaluty Bitcoin.

Commodore 64 posłużył jako koparka kryptowalut poprzez użycie specjalnego oprogramowania

Commodore 64 koparka kryptowalut

Jak się można jednak spodziewać, opłacalność całego przedsięwzięcia jest bardzo niska i kompletnie nieopłacalna. Procesor o taktowaniu 1 MHz gwarantuje wydajność 0,2 hasha na sekundę. Moc obliczeniowa Commodore 64 pozwoli więc na zebranie jednego pakietu danych w ciągu 337 lat i 10 miesięcy. Procesor nie radzi sobie zbyt dobrze z 32-bitowymi operacjami, co dodatkowo wydłuża i tak już spory czas pracy. Jak można się było również domyślić, z racji, że Commodore 64 domyślnie nie posiada wbudowanego sprzętu łączącego z siecią, konieczne było zastosowanie odpowiedniego adaptera. Mimo że nowe zastosowanie klasycznego komputera należy raczej traktować jako ciekawostkę, to nadal jest to dość spore osiągnięcie. Osiągnięty przez polskiego programistę wynik i tak nadal jest lepszy niż w przypadku Nintendo Game Boy. Chętni mogą ściągnąć kod źródłowy programy z GitHuba.

Zobacz także: Xperia 1 III i Xperia 5 III zaprezentowane – specyfikacje robią wrażenie

Commodore 64 koparka kryptowalut

Commodore 64 jako koparka kryptowalut to bardzo ciekawy pomysł. Wszak komputer ten miał swoją premierę w 1982 roku. Już praktycznie od dnia premiery stał się on bardzo popularny, czego efektem jest również wpis w Księdze Rekordów Guinessa, jako najlepiej sprzedający się model komputera osobistego w historii. Komputer wyposażony był w układ MOS Technology 6510 oraz 64 KB pamięci operacyjnej RAM. Niemniej jednak znalazł on wiele zastosowań, a wiele osób rozpoczynało z Commodore 64 swoją przygodę z komputerami. Teraz ten klasyk może pochwalić się mianem najwolniejszego narzędzia służącego do kopania kryptowalut. Z racji, że każdy komputer jest w stanie uruchomić proces wydobywania bitcoinów, możemy się spodziewać, że już niedługo zaszczytny tytuł zdobędzie inny klasyczny sprzęt.

Źródło: hackster

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.