ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chiny udostępnią swój radioteleskop w kwietniu

Chińczycy mają gest – ich nowoczesny radioteleskop będzie dostępny dla wszystkich

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wraz z zawaleniem się kultowego radioteleskopu Arecibo w Portoryko, naukowcy szukają nowego obiektu do wykorzystania w swoich projektach. Obecnie największym obiektem tego typu jest niedawno oddany do użytku obiekt o nazwie FAST. Jest to 500-metrowy półkulisty teleskop z przysłoną, który znajduje się w mieście Pingtang w prowincji Guizhou w Chinach. Teleskop ten stał się największym teleskopem radiowym na świecie, gdy został ukończony w 2016 roku, jednak dopiero w styczniu roku bieżącego zaczął funkcjonować.

Chiny podzielą się swoim radioteleskopem ze światem

Chiny podzielą się swoim radioteleskopem ze światem

Przed ukończeniem budowy FAST to właśnie obserwatorium Arecibo przez 53 lata było największym na świecie radioteleskopem. Niestety, po licznych awariach i zawaleniu się konstrukcji jest on nie do naprawienia. Na szczęście Chiny postanowiły udostępnić FAST naukowcom na całym świecie. Główny inspektor operacji w Obserwatorium Teleskopu Radiowego, Wang Qiming, powiedział, że chiński komitet naukowy ma zamiar uczynić FAST coraz bardziej otwartym dla społeczności międzynarodowej. Już od przyszłego roku badacze spoza Państwa Środka będą mogli składać wnioski o użyczenie tego potężnego instrumentu do badań. 

Zobacz też: Tapety z Galaxy S21 w Sieci – 23 propozycje z flagowców Samsunga

Sama przesiadka z Arecibo powinna być tutaj czystą przyjemnością. Nowy teleskop nie tylko jest większy, ale także oferuje trzy razy większą czułość. Dodatkowo jest on otoczony strefą o promieniu 5 kilometrów, gdzie obowiązuje całkowita cisza radiowa. Nie wolno tam używać telefonów komórkowych, ani komputerów innych, niż te w kompleksie. Chiny oczywiście nie są tu bezinteresowne. Dzięki temu mogą zyskać przychylność społeczności naukowej, w tym także badaczy z USA. Co więcej, kraj ten będzie miał dostęp do wyników obserwacji także zagranicznych zespołów. Podejrzewam, że wkrótce mogą pojawić się teorie spiskowe sugerujące, że Chiny są odpowiedzialne za zniszczenie Arecibo. Takie domysły jednak należy włożyć między bajki. Ten radioteleskop od lat nie był należycie konserwowany i jego zawalenie się było już tylko kwestią czasu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy