Sytuacja Huaweia w Europie jest coraz lepsza. Coraz więcej krajów na Starym Kontynencie deklaruje chęć dopuszczenia chińskiego giganta telekomunikacyjnego do przetargów przy budowie sieci 5G. Do deklaracji złożonych przez Belgię, Niemcy i Szwajcarię dołączyło kolejne państwo — Francja. Jest to spora ulga dla chińskiej marki, ponieważ sytuacja z tym ostatnim mimo częściowej przychylności do samego końca była niepewna.

Francja chce u siebie 5G Huaweia

Francja chce u siebie 5G Huaweia

Jeszcze w grudniu zeszłego roku Guillaume Poupard, szef francuskiej agencji bezpieczeństwa cybernetycznego ANSSI wygłosił następujące oświadczenie, na temat stosowania rozwiązań Huaweia:

Na dzień dzisiejszy w Europie nie ma żadnego dowodu na to, że Huawei szpieguje. Nie ma sytuacji, w której producent ten zostałby przyłapany na szpiegowaniu w Europie. Fakt, że Huawei prowadzi rozmowy z państwem chińskim, jest normalny. To chińska firma, a prawo zmusza ją do tego. Nie ma sensu jej za to blokować, musimy to po prostu uwzględnić.

Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Jak nie było dowodów przeciwko chińskiej firmie, tak wciąż ich nie ma. Mimo to w międzyczasie pojawiły się u Francuzów coraz większe wątpliwości wobec firmy

Mogę powiedzieć, że nie będzie całkowitego zakazu. Jednak zachęcamy operatorów, którzy obecnie nie używają sprzętu Huaweia, aby tego nie robili.

— Stwierdził Guillaume Poupard po pół roku od swojego ostatniego oświadczenia w tej sprawie.

Zobacz też: Jak wypada Redmi K30 Pro Zoom w rankingu DxOMark? Niespodziewanie wręcz dobrze

Sytuacja wyglądała więc podobnie jak w przypadku Wielkiej Brytanii. Kraj ten ze ścisłej współpracy z Huaweiem przeszedł przez etap lekkiego braku zaufania, który skończył się całkowitą blokadą firmy. Możemy jednak przypuszczać, że w przypadku Francji ten scenariusz się raczej nie powtórzy. Francuski minister finansów, Bruno le Maire, we wtorkowym wywiadzie dla publicznego radia France Info powiedział:

Nie zakażemy Huawei inwestowania w 5G. Będziemy przy tym bronić też kwestii naszego bezpieczeństwa narodowego.

Warto przypomnieć, że to właśnie we Francji Huawei obiecał wybudować fabrykę sprzętu do budowy sieci 5G na terenie Europy.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.