Blokada nałożona na Huaweia w Stanach Zjednoczonych to nie wszystko. Rząd USA nadal wywiera presję na swoich sojuszników, aby zbojkotowali rozwiązania 5G od Huaweia. Wysiłki te przynoszą rezultaty, ponieważ niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, już teraz planują całkowite odcięcie się od tego dostawcy. Z drugiej strony, Francja nie planuje wprowadzania takiego zakazu. Jednak oficjalnie przyznaje, że nie zamierza zachęcać nikogo do korzystania z rozwiązań Huaweia. 

Francja dopuści 5G Huaweia

Francja dopuści 5G Huaweia

Szef francuskiej agencji ochrony cyberprzestrzeni ANSSI oświadczył, że nie będzie całkowitego zakazu używania sprzętu Huawei przy wprowadzaniu francuskiej sieci telekomunikacyjnej 5G. Dodał przy tym, że prosił operatorów, żeby tego nie robili. 

Mogę powiedzieć, że nie będzie całkowitego zakazu. Jednak zachęcamy operatorów, którzy obecnie nie używają sprzetu Huaweia, aby tego nie robili. 

— powiedział Guillaume Poupard w wywiadzie dla gazety Les Echos.

To potwierdza wcześniejsze doniesienia Reutersa. Agencja prasowa twierdziła, że Francja nie zamierza blokować Huaweia. Jednak przy okazji kraj ten ma starać się utrzymać rozwiązania Chińczyków z dala od głównej infrastruktury sieciowej. Wszystko przez to, że główna sieć komórkowa niesie ze sobą większe ryzyko związane z nadzorem, ponieważ przetwarza ona poufne informacje, takie jak dane osobowe klientów.

Zobacz też: LG dostało niesamowitą szansę na odbicie się od dna – firma chce ją wykorzystać

Rząd Stanów Zjednoczonych wielokrotnie twierdził, że sprzęt 5G Huaweia może być wykorzystywany przez Chiny do szpiegowania Zachodu. Stąd stała presja na sojuszników, aby korzystali z alternatywnych rozwiązań zamiast chińskiej firmy. Stany Zjednoczone zaoferowały nawet, że zapewnią finansowanie dla krajów, które będą kupować narzędzia 5G od rywali Huawei. Sam producent kilkakrotnie zaprzeczał, że jego przekładnie 5G stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa ze strony Chin. Warto również dodać, że liczne audyty nie wykazały żadnych furtek bezpieczeństwa w sprzęcie Huaweia, natomiast Stany Zjednoczone nie dostarczyły dowodów przeciwko firmie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.