Wyobrażenie graficzne planety Ziemi widziane z kosmosu, z kontynentami Ameryki oznaczonymi jasnymi światłami miejskimi i wschodzącym słońcem w tle.

Klimatyczni sceptycy nie mają racji. NASA potwierdza: to był najgorętszy rok w historii pomiarów

2 minuty czytania
Komentarze

Raport NASA z 2023 roku udowadnia, że zmiany klimatyczne są coraz bardziej widoczne i wpływają na naszą planetę w sposób, którego wcześniej nie doświadczyliśmy. Okazuje się bowiem, że średnia globalna temperatura znacząco wzrosła, przekraczając dotychczasowe rekordy.

Rok 2023 był najgorętszy w długiej historii badań NASA

Mapa świata przedstawiająca anomalie temperatury, z różnymi odcieniami od czerwieni do niebieskiego, gdzie czerwony oznacza wyższe temperatury, a niebieski niższe. Na dole obrazu znajduje się skala temperatury w stopniach Celsjusza i Fahrenheita oraz oznaczenie roku 2023.
Fot. NASA / materiały prasowe

Praktycznie z roku na rok badania NASA odnotowują wyższą średnią temperaturę na Ziemi. Ten trend jest o tyle alarmujący, ponieważ poniekąd potwierdza, że działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i adaptacji do zmian klimatycznych wcale nie są „wyssane z palca”. Analiza NASA korzysta z danych pochodzących z różnych źródeł. Podstawowym narzędziem są naturalnie stacje meteorologiczne, jednak równie ważne są dane pomiarowe temperatury powierzchni morza. Integracja tych wyników pozwala na dokładniejsze zrozumienie globalnych trendów temperaturowych.

Przechodząc do konkretów – rok 2023 został uznany przez NASA za najgorętszy w historii pomiarów klimatycznych. Oznacza to, że średnia temperatura powierzchni Ziemi w ciągu ubiegłych dwunastu miesięcy była znacząco wyższa niż średnia z lat 1951-1980, która służy jako okres bazowy dla analiz NASA. Rok 2023 ostatecznie był o około 1,4 stopnia Celsjusza „gorętszy” niż analogiczne okresy z końcówki XIX wieku, kiedy to zaczęto odnotowywać temperaturę.

Wykres przedstawiający historię średniej temperatury na Ziemi
Fot. National Aeronautics and Space Administration

Zobacz też: NASK świętuje 30 lat. To trzy dekady technologicznej ewolucji i cyberbezpieczeństwa

Na co wpływa wzrost temperatury?

Naturalnie ogromny wzrost temperatury ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Przejawia się to w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak upały, pożary lasów, a także w zjawiskach pokroju topnienia lodowców oraz podnoszenie się poziomu mórz. Co ważne, te zmiany mają dalekosiężne konsekwencje dla ekosystemów, gospodarki i ludzi na całym świecie. NASA oraz inne agencje badające klimat na świecie wskazują na potrzebę podjęcia działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i adaptację do zmian klimatycznych. Raport podkreśla również, jak ważne jest globalne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety.

Tymczasem, jeśli interesują was ekologiczne rozwiązania z pewnością z chęcią rzucicie okiem na nasze zestawienie najtańszych samochodów elektrycznych. W końcu to technologia, która w założeniu ma wpływać między innymi na temperaturę na Ziemi.

Źródło: NASA. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw