Łazik marsjański NASA Curiosity na powierzchni Marsa, z różnymi przyrządami naukowymi i kamerami, otoczony przez skaliste teren.

NASA pokazała, jak wygląda dzień na Marsie

2 minuty czytania
Komentarze

Skoro NASA już testowała windę kosmiczną oraz automatyczne drony, to czemu nie wykorzystać też własnego łazika na Marsie do nieco mniej poważnych zadań. Z pomocą umieszczonej na łaziku Curiosity kamerze, udało się przygotować krótki materiał wideo, na którym pojazd został wykorzystany jako zegar słoneczny. Co ciekawe, zdarzenie to miało miejsce na chwilę przed niemalże całkowitym zerwaniem łączności z urządzeniem.

Jak NASA nagrała zegar słoneczny na Marsie?

Czarno-białe zdjęcie terenu marsjańskiego z łazika, pokazujące skaliste podłoże i nierówności, z fragmentami sprzętu łazika widocznymi po bokach kadru.
Fot. NASA

To, co widzicie powyżej, to zaledwie przebitka z dłuższego nagrania, jakie amerykańska agencja kosmiczna udostępniła na swoim portalu. Pokazuje ono zmieniający się układ cieni w ciągu dnia na Marsie, z perspektywy obecnego na niej od 6 sierpnia 2012 r. łazika Curiosity. Warto dodać, że nagranie nie trwa niestety cały dzień i zostało wykonane 8 listopada 2023 r. i trwa 12 godzin. Zostało wykonane między godzinami 5:30, a 17:30.

Warto dodać, że, jak zauważa portal Nauka w Polsce, nagranie powstało w związku z poszukiwaniem takich zjawisk jak chmury czy też niewielkie trąby powietrzne (tzw. diabły pyłowe). Zjawiska nie wystąpiły, ale przynajmniej otrzymaliśmy niecodzienne nagrania. Tutaj można przypomnieć, że dzień na Marsie jest tylko niewiele dłuższy od dnia na Ziemi. Trwa on dokładnie 24 godziny, 37 minut i 22 sekundy. Oznacza to również, że jeden marsjański rok odpowiada 687 ziemskim dniom. Ot, taka bonusowa, noworoczna ciekawostka!

Dlaczego łazik Curiosity utracił chwilowo łączność z agencją kosmiczną?

Łazik marsjański NASA na powierzchni Marsa z widocznymi instrumentami naukowymi i kamerą na wyprostowanym wysięgniku, na tle czerwonawego krajobrazu z pagórkami na horyzoncie.
Fot. NASA Mars Exploration

Polecenie nagrania 12-godzinnego filmu było jednym z ostatnich, jakie łazik Curiosity otrzymał przed koniunkcją Marsa ze Słońcem. Jest to moment, w którym Ziemia, Mars i Słońce ustawiają się w tej samej linii.

Słoneczna plazma trafiająca na Marsa powoduje zakłócenia w transmisjach, dlatego też naukowcy z NASA mieli wymuszoną, kilkutygodniową przerwę we współpracy z łazikiem Curiosity. Co istotne, łączność między centrum dowodzenia a pojazdem nie ustaje całkowicie. Jest tak, gdyż Curiosity udaje się przesyłać cykliczne informacje o swoim stanie technicznym.

Zdjęcie otwierające: NASA Mars Exploration

Źródło: Nauka w Polsce / NASA

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw