Detalny widok Księżyca na czarnym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Chińscy naukowcy ze spektakularnym osiągnięciem. „Księżyc ma coraz mniej tajemnic”

3 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby wydawać się, że co najmniej od czasu pierwszej udanej misji załogowej na Księżyc w 1969 roku, człowiek wie o tym obiekcie już bardzo dużo. Okazuje się jednak, że nadal są aspekty, które pozostają dla nas tajemnicą. Chińscy naukowcy przez ostatnie dziesięciolecia pracowali nad projektem, który ma przybliżyć nas do poznania Srebrnego Globu jeszcze lepiej.

Atlas geologiczny Księżyca – Spis treści

Srebrny Glob nadal ma przed nami sekrety

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości przedstawiające fazę pierwszej kwadry Księżyca na ciemnoniebieskim niebie. Visible są szczegółowe kratery i morsa księżycowe.
Fot. JB / Pixabay

Pierwsza wyprawa, która pomyślnie wylądowała na Księżycu, była misją Apollo 11, organizowaną przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Astronauci Neil Armstrong i Edwin „Buzz” Aldrin wylądowali na satelicie Ziemi 20 lipca 1969 roku, co ok. 500 mln ludzi obserwowało z zapartym tchem. Armstrong był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na powierzchni Księżyca – było to przełomowym momentem w historii eksploracji kosmicznej. Wszyscy pamiętamy jego słowa.

To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Neil Armstrong

Czy od tej pory o Srebrnym Globie wiemy już wszystko? Z pewnością nie, a praca naukowców w zakresie topografii tego obiektu nadal trwa. Udoskonalenie map Księżyca ma kluczowe znaczenie dla przyszłych misji i stałej obecności człowieka na jego powierzchni. Obecne mapy, częściowo pochodzące jeszcze z misji Apollo, nie spełniają już wymagań nowoczesnej eksploracji kosmicznej. W ostatnich dziesięcioleciach Chińska Akademia Nauk (CAS), współpracując z międzynarodowymi badaczami i agencjami, dokonała znaczących postępów w tej dziedzinie.

Widok Ziemi z kosmosu, gdzie widać oświetloną część świata z kontynentami Azją i Australią oraz Księżyc w tle.
Fot. 0fjd125gk87 / Pixabay

Nowa mapa topograficzna

Jak podaje portal Popular Science, ostatnio opublikowany Atlas geologiczny Księżycowego Globu (ang. The Geologic Atlas of the Lunar Globe), przedstawiony częściowo w czasopiśmie „Nature”, zawiera szczegółowe dane o topografii Księżyca, w tym informacje o 12 341 kraterach, 81 basenach oraz 17 różnych typach skał. To znacznie zwiększa rozdzielczość dostępnych map, które teraz osiągają skalę 1:2 500 000 – dwukrotnie większą niż poprzednie wydania.

Mapa geologiczna Księżyca z zaznaczonymi regionami polarnymi oraz szczegółowymi legendami i tabelami.
Nowa mapa Księżyca. Fot. Chińska Akademia Nauk za pośrednictwem Xinhua / Alamy

Rozwój tych map był wspierany przez dane z chińskich misji Chang’e, które dostarczyły dane obserwacyjne i analizy spektrometryczne powierzchni Księżyca. Współpraca międzynarodowa, w tym projekty NASA i indyjskie misje Chandrayaan, również przyczyniły się do tego osiągnięcia.

Opracowany atlas, będący częścią nowej książki CAS, oraz dodatkowe zasoby będą dostępne online, co umożliwi szeroki dostęp do tych wartościowych informacji. To krok naprzód nie tylko dla naukowców, ale dla wszystkich zainteresowanych badaniem tego niezwykłego obiektu. Jeśli pasjonaci są wśród was, polecamy spojrzeć na zdjęcia zjawisk kosmicznych wykonane Teleskopem Jamesa Webba.

Źródło: Popular Science, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: NASA / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw