Starszy mężczyzna przemawia do mikrofonu przed tłem z logo NASK.
LINKI AFILIACYJNE

NASK świętuje 30 lat. To trzy dekady technologicznej ewolucji i cyberbezpieczeństwa

3 minuty czytania
Komentarze

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) właśnie świętuje swoje 30-lecie. W związku z tym państwowy instytut badawczy zwięźle podsumował ostatnie trzy dekady rozwoju technologii i cyberbezpieczeństwa w Polsce. Ponadto podczas uroczystej ceremonii wręczono nagrody NASK im. Tomasza Hofmokla.

To już 30 lat NASK – nadszedł czas podsumowań

Logo NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy)
Fot. NASK / materiały prasowe

Powstała w grudniu 1993 roku Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa szybko stała się jednym z głównych filarów rozwoju internetu w Polsce. Jest znana przede wszystkim z legendarnego zespołu CERT Polska, który wyrósł na autorytet w dziedzinie wykrywania i zwalczania cyberprzestępczości. NASK wciąż jest nadzorowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zapewniając ochronę zarówno zwykłym użytkownikom, jak i wybranym obszarom państw (np. oświaty i samorządu terytorialnego).

Z okazji jubileuszu NASK przyznał nagrody im. Tomasza Hofmokla. Poniżej znajdziecie laureatów poszczególnych kategorii.

Obszar „Cyberbezpieczeństwo”

  • Prof. Agnieszka Gryszczyńska, Prokuratura Krajowa – za wieloletnią współpracę w zwalczaniu cyberprzestępczości

Obszar „Społeczeństwo Informacyjne”

  • Dr Monika Sajkowska – Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, za niemal 20-letnią współpracę na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie

Obszar „Innowacje”

  • Prof. Artur Ekert – Politechnika Wrocławska, wynalazca kryptografii kwantowej, przez wiele osób typowany do Nagrody Nobla z fizyki lub Nagrody Turinga

W trakcie wydarzenia zostały wręczone także wyróżnienia, które otrzymały, chociażby Politechnika Warszawska (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych), Narodowy Instytut Onkologii, CSIRT KNF, CSIRT MON i CSIRT GOV.

NASK to nie tylko synonim polskiego internetu, to także jedna z kluczowych instytucji dla każdego obywatela. Organizacja, która w burzliwych warunkach cyfrowej rewolucji, kieruje się racjonalnością dającą gwarancję przemyślanych decyzji i rozważnych strategicznych ocen. Dzięki temu fundamentalne zmiany w wielu dziedzinach życia i gospodarki, wywoływane przez coraz bardziej wyrafinowane technologie internetowe, są postrzegane jako logiczne, a co istotniejsze – poprawiające poziom życia. NASK patrzy na cyberprzestrzeń oczami użytkowników, organizacji, instytucji i państwa, a to istotnie wspiera przełomowe zwroty.

Krzysztof Gawkowski wicepremier, minister cyfryzacji.

Zobacz też: Najciekawsze sposoby na wykorzystanie VPN. Dbanie o prywatność to dopiero początek

NASK aktywnie działa na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa Polski. W ciągu ostatniego roku CERT Polska zarejestrował znaczny wzrost fałszywych SMS-ów, a także szkodliwych domen. Inicjatywy takie jak Dyżurnet.pl czy ARTEMIS świadczą więc o zaangażowaniu NASK w zwalczanie nielegalnych treści w internecie i monitorowanie bezpieczeństwa sieciowego. Krzysztof Silicki, dyrektor ds. strategicznego rozwoju cyberbezpieczeństwa w NASK, podkreśla, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko zaawansowane technologie, ale też odpowiedzialność i świadomość użytkowników.

Jeśli sami chcielibyście zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, warto sprawdzić ofertę dostawców usługi VPN. Ta technologia pomoże nie tylko w zachowaniu prywatności, ale również zwiększy możliwości w surfowaniu po internecie. Co więcej, wirtualna sieć prywatna świetnie sprawdzi się również w świecie streamingu. A skoro już przy nim jesteśmy, pozwólcie, że odeślę was do naszego tekstu z aktualnym TOP10 Netflixa.

Źródło: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy. Zdjęcie otwierające: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa / Facebook

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.