Tak brzmi eksplozja na Marsie. Posłuchaj nagrania od NASA

2 minuty czytania
Komentarze

Jeśli zastanawialiście się, jak brzmią dźwięki z kosmosu, a konkretnie z Marsa, z pewnością zainteresuje was nagranie udostępnione przez NASA. Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała światu, jaki dźwięk rozlega się, gdy meteoroidy (a właściwie jej kawałki) uderzają o powierzchnię Czerwonej Planety. Zarejestrowany głos eksplozji i uderzenia o powierzchnię brzmi całkowicie inaczej niż to, co znamy z Ziemi.

Tak brzmią dźwięki z kosmosu

Dzięki technologii oraz pracy naukowców możemy oglądać fotografie wykonane w kosmosie. Można tu wspomnieć choćby o zdjęciach z teleskopu Jamesa Webba oraz wykonanych na Marsie przez łazik Perseverance. Tym razem opublikowano jednak nie fotografie, a dźwięki z kosmosu.

Cytując zapisy NASA z filmu, sekwencja dźwięków i zdarzeń prezentuje się następująco:

  1. Meteoroid wchodzi w atmosferę
  2. Następuje eksplozja i rozpad meteoroidu na kawałki
  3. Kawałki meteoroidu uderzają o powierzchnię Marsa

Zresztą — posłuchajcie sami!

Naukowcy wykorzystali lądownik InSight wyposażony w sejsmometr, sondę kosmiczną Mars Reconnaissance Orbiter i kamerę High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), by potwierdzić cztery uderzenia skał kosmicznych. W czasopiśmie Nature Geoscience badacze opisali te zdarzenia, do których doszło w 2020 i 2021 roku. Wszystko działo się w odległości od 85 do 290 km od lokalizacji lądownika InSight, który wylądował na Marsie w 2018 roku. Wróćmy jednak do wspomnianych dźwięków uderzeń meteoroidów. NASA udostępniła je na YouTube. Krótkie nagranie można odsłuchać od 53 sekundy filmu.

Od dłuższego czasu NASA mocno stawia na eksplorację Marsa. Na Czerwonej Planecie pracuje łazik Perseverance wraz z helikopterem Ingenuity. Od 10 lat jest tam również łazik Curiosity. Jego misja początkowo miała trwać jedynie dwa lata, ale przedłużono ją na czas nieokreślony. Przez 10 lat maszyna pokonała dystans 29 km, wspięła się na 625 m, eksplorowała krater Gale i podnóża Mount Sharp i przeanalizowała 41 próbek skał i gleby.

Co ciekawe, wygląda na to, że NASA planuje wysłać na Marsa kolejne latające konstrukcje. Ingenuity przetarł tu w pewien sposób szlaki. Niewielkie drony i helikoptery mogą dostać się w miejsca, gdzie łazikowi trudno byłoby dotrzeć, a także skutecznie transportować pobrane próbki. Pozostaje nam obserwować, jakie odkrycia przyniesie eksploracja Marsa. Do tej pory m.in. uzyskano tam czysty tlen pozwalający oddychać.

źródło: YouTube/NASA JPL, WP, zdjęcie główne: YouTube/NASA JPL

Motyw