NASA ogłosiła sukces, który ma wielkie znaczenie dla eksploracji kosmosu. Naukowcom udało się uzyskać czysty tlen na Marsie. Dzięki zastosowanej technologii w przyszłości będzie możliwe funkcjonowanie ludzi na innej planecie przy wykorzystaniu jej zasobów.

Czysty tlen na Marsie – jak udało się go uzyskać?

fot. NASA/JPL-Caltech

Atmosfera Marsa w aż 95% składa się z dwutlenku węgla – wolny tlen występuje tam w absolutnie śladowych ilościach. Mimo to udało się uzyskać 5 gramów czystego tlenu, który wystarcza na ok. 10 minut oddychania. Posłużył do tego instrument MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment – budowę urządzenia pokazuje powyższa grafika), wchodzący w skład wyposażenia łazika Perseverance.

Urządzenie MOXIE podgrzało próbkę atmosfery Marsa do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu udało się oddzielić atomy tlenu od atomów węgla. To pierwsza udana próba wykorzystania zasobów innej planety do bezpośredniego użycia przez ludzi. Naukowcy NASA zwracają uwagę na bardzo duże znaczenie tego osiągnięcia. To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom żyć na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów – twierdzi Trudy Kortes, dyrektor ds. technologii NASA.

Tlen będzie miał ogromne znaczenie w ewentualnej eksploracji Marsa w przyszłości z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty – pierwiastek ten jest niezbędny do oddychania przez ludzi. Poza tym tlen wchodzi w skład paliwa rakietowego, które będzie potrzebne do powrotu z Czerwonej Planety na Ziemię.

Czytaj także: Helikopter Ingenuity wystartował na Marsie – NASA ma co świętować

Obliczenia NASA wskazują, że do wysłania z Marsa w przestrzeń kosmiczną czterech astronautów potrzeba 7 ton paliwa rakietowego i 25 ton tlenu. Kolejna tona tlenu byłaby konieczna do oddychania astronautów przez rok. Transport takich ilości z Ziemi jest niewykonalny, więc pierwiastek trzeba by wytworzyć na miejscu. MOXIE właśnie udowodnił, że jest to możliwe. Urządzenie uzyskuje do 10 gramów tlenu w ciągu godziny.

źródło: PAP, NASA, zdjęcie główne: EPA/NASA/JPL-Caltech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.