Curiosity

10 lat Curiosity na Marsie – co odkrył i jaka czeka go przyszłość

4 minuty czytania
Komentarze

Wiedza o Marsie nie byłaby tak duża, gdyby nie łaziki wysyłane na Czerwoną Planetę. 10 lat Curiosity na Marsie potwierdza, że jego wysłanie było świetną decyzją. W ślad za nim na Marsa zmierzył inny popularny robot – Perseverance. Na Czerwonej Planecie znajduje się też helikopter Ingenuity. NASA na tym nie poprzestaje i zamierza wysłać kolejne łaziki i śmigłowce w celu badania ciała niebiskiego. W tym wpisie jednak przyglądam się osiągnięciom pierwszego łazika na Czerwonej Planecie. 10 lat Curiosity na Marsie to moment na podsumowania i postawienia pytania – co dalej?

Sprawdź też: Samsung Galaxy Z Fold4 już dostępny w świetnej ofercie!

Sprawdź też: Samsung Galaxy Flip4 już dostępny w niesamowitej ofercie!

Łazik Curiosity na Marsie

10 lat Curiosity na Marsie

Curiosity to łazik, który charakteryzuje się następującymi wymiarami:

  • 2,9 m długości,
  • 2,7 m szerokości,
  • 2,2 m wysokości.

Można więc stwierdzić, że jego gabaryty są zbliżone do standardowego, ziemskiego auta. Jednak ten pojazd naszpikowany jest niesamowitymi technologiami. Jego specjalna aparatura pozwala w różnych aspektach badać Czerwoną Planetę. Curiosity zawiera między innymi:

  • Radioizotopowy generator termoelektryczny, który stanowi źródło zasilania,
  • Specjalny system termiczny, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła lub ogrzewanie łazika w zależności od warunków panujących na Marsie,
  • Dwa komputery pokładowe odporne na promieniowanie pochodzące z kosmosu. Pamięć urządzeń to jedynie 256 kilobajtów EEPROM, 256 megabajtów DRAM i 2 gigabajty pamięci flash,
  • Nadajnik i odbiornik, które działają w paśmie X. Służą do komunikowania się z Ziemią oraz orbiterami Marsa,
  • Specjalne zawieszenie z sześcioma kołami o średnicy 50 cm. Możliwość niezależnego uruchamiania kół pozwala na uzyskanie lepszej sterowności w trudnych, marsjańskich warunkach.
  • Kamery o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają rejestrować zdjęcia w rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli,
  • Podczerwień, mikroskop oraz spektrometr rentgenowski, które służą badaniu głazów i skał. Jedno z narzędzi o nazwie CheMin potrafi zidentyfikować i określić ilościowo obfitość minerałów na Marsie,
  • Instrument DAN, który służy do pomiaru ilości lodu i wody w pobliżu powierzchni planety,
  • Robotyczne ramię, które pozwala nabierać i badać próbki skał,
  • Czujnik promieniowania, który pozwala naukowcom zmierzyć ilość promieniowania wysokoenergetycznego, na które przyszli astronauci byliby narażeni na powierzchni Marsa.

Celem Curiosity było zbadanie krateru Gale w ramach misji NASA Mars Science Laboratory. Start misji miał miejsce w Cape Canaveral 26 listopada 2011 roku. Łazik wylądował w obszarze docelowym 6 sierpnia 2012 roku. Celem szczegółowym eskapady była ocena klimatu na Marsie i stwierdzenie, czy na planecie mogły kiedyś znajdować się mikroorganizmy. Ponadto, naukowcy chcą poznać warunki panujące na Marsie, aby móc lepiej przygotować się do ewentualnego lądowania człowieka na jej powierzchni w przyszłości.

Co ciekawe, misja Curiosity miała trwać jedynie dwa lata. Jednak już w grudniu 2012 roku podjęto decyzję o jej przedłużeniu na czas nieokreślony. Niedawno, misja Curiosity została przedłużona o kolejne trzy lata.

10 lat Curiosity na Marsie

10 lat Curiosity na Marsie to naprawdę sporo czasu, biorąc pod uwagę trudne warunki, w jakich przebywał łazik. W tym okresie pojazd dokonał wielu kamieni milowych w tym:

  • Przejechał prawie 29 kilometrów,
  • Wspiął się na 625 metrów,
  • Eksplorował krater Gale i podnóża Mount Sharp.
  • Przeanalizował 41 próbek skał i gleby.

Przez 10 lat, Curiosity pozwolił znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie: czy na Marsie mogło istnieć prehistoryczne życie. Odpowiedź brzmi tak. Naukowcy nie wiedzą jednak, jakie mikroorganizmy mogły zamieszkiwać Marsa i czemu planeta zmieniła swoje oblicze.

Curiosity jednak ustalił, że woda w stanie ciekłym, a także chemiczne elementy budulcowe i składniki odżywcze potrzebne do podtrzymania życia były obecne w kraterze Gale przez co najmniej dziesiątki milionów lat. Co więcej, w tym obszarze znajdowało się kiedyś jezioro!

polska sonda kosmiczna

Warto też przypomnieć, że na przełomie 2013 i 2014 roku Curiosity zarejestrował ogromny wzrost poziomu metanu, który może oznaczać istnienie drobnoustrojów lub procesów geologicznych. Z kolei w styczniu łazik znalazł na Czerwonej Planecie kilka związków organicznych, które mogą świadczyć o istnieniu starożytnego życia na Marsie. To jednak wciąż tylko hipoteza.

Przyszłość łazika

10 lat Curiosity na Marsie nie oznacza końca jego przygód. Obecnie popularny łazik jedzie przez kanion, który wyznacza przejście do nowego regionu. Curiosity ma udać się do takich obszarów jak kanał Gediz Vallis, który mógł powstać podczas powodzi w późnej historii Mount Sharp. Jest to teren, który może być bogaty w siarczany. Celem łazika jest też zbadanie dużych szczelin cementowych, które mogą zawierać ślady wód gruntowych.

Żeby robot mógł normalnie pracować, naukowcy muszą zatroszczyć się o jego „zdrowie”. Curiosity jest zasilany energią jądrową. To oznacza, że z biegiem czasu z powodu rozpadu peletek plutonu, traci moc i nie jest w stanie zrobić tyle samo w ciągu doby, co na początku misji. Inne problemy to np. zużywające się hamulce wysuwanego ramienia lub zużywające się koła. Naukowcy starają się zdalnie opracować nowe algorytmy, aby zminimalizować te niedogodności.

Źródło: nasa, space

Motyw