ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przejażdżka Perseverance po Marsie

Pierwsza przejażdżka łazika Perseverance po Marsie – są zdjęcia dobrej jakości

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Nieco ponad dwa tygodnie temu łazik Perseverance wylądował na Marsie – w ostatnim czasie miała miejsce pierwsza przejażdżka urządzenia po powierzchni Czerwonej Planety. NASA poinformowała o szczegółach z jazdy urządzenia. Możemy podziwiać także zdjęcia z Marsa, znacznie lepszej jakości niż w przypadku fotografii wykonanej tuż po lądowaniu pojazdu.

Jak wyglądała pierwsza przejażdżka łazika Perseverance po Marsie?

NASA poinformowała, że podczas pierwszej, próbnej jazdy Perseverance (nazwa oznacza wytrwałość) pokonał dystans 6,5 metra w 33 minuty. Na początku przejechał do przodu 4 metry, by potem skręcić o 150 stopni w lewo i cofnąć się o 2,5 metra. W amerykańskiej agencji kosmicznej nie kryją entuzjazmu związanego z poczynaniami łazika. Anais Zarifian z NASA uważa, że poszło niewiarygodnie dobrze. Jak twierdzi, doskonale spisał się napęd na 6 kół.

Łazik Perseverance może pokonać 200 metrów dziennie. NASA pokazała zdjęcia zrobione przez urządzenie. Na fotografiach widać ślady bieżnika kół, które pozostawił pojazd podczas pierwszej przejażdżki po powierzchni Czerwonej Planety.

Perseverance wylądował kilkanaście dni temu w kraterze Jezero, którego średnica wynosi 49 km. W przeszłości mogło być w tym miejscu jezioro ciekłej wody. Łazik będzie szukał śladów życia, a także wykona pomiary m.in. temperatury i składu powierzchni planety. Dzięki zebranym przez urządzenie próbkom NASA będzie mogła przygotować się do kolejnych misji.

Czytaj także: Linux i Snapdragon na Marsie – 6 ciekawostek o śmigłowcu Ingenuity

Łazik ma na swoim pokładzie mobilne laboratorium. Z jego pokładu może startować dron o nazwie Ingenuity (pomysłowość). To urządzenie przypomina niewielki helikopter i jest zasilane światłem słonecznym, w trakcie misji wykona przynajmniej kilka rozpoznawczych lotów. Dotychczas w historii astronautyki nie stosowano takich maszyn.

źródło: PAP, zdjęcia: EPA/NASA/JPL-Caltech

Sprawdź najnowsze wpisy