greenway-ladowarki-parkingi-samochodowe

Straż o zakazie wjazdu na parkingi dla elektryków. Tak wygląda sytuacja w Polsce

3 minuty czytania
Komentarze

Wraz z popularyzacją elektromobilności w Polsce rośnie również świadomość dotycząca nowych technologii w świecie motoryzacji. Niestety duża część z nas wciąż powiela mity oraz półprawdy, które dotyczą elektryków. Za przykład może posłużyć tu, chociażby zakaz wjazdy samochodów z napędem elektrycznym do parkingów podziemnych.

Elektryki i parkingi to nie jest dobre połączenie? Przedstawiciel Straży Pożarnej odpowiada

Wnętrze parkingu podziemnego z zaparkowanymi samochodami po obu stronach, oznakowanymi pasami ruchu i strzałkami kierunkowymi na podłodze. W tle może znajdować się ładowarka dla elektryków,
fot. Depositphotos/Dedmityay

Pożary elektryków to temat, który dosłownie rozgrzewa publiczną dyskusję dotyczącą elektromobilności oraz jej bezpieczeństwa. Brak odpowiedniej edukacji sprawia jednak, że wokół tematu narosło wiele mitów, które częściowo w rozmowie z Agnieszką Zielińską z redakcji Android.com.pl rozwiał brygadier – Dariusz Surmacz, który na co dzień sprawuje funkcję rzecznika prasowego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. 

W ramach wywiadu poruszono między innymi temat decyzji niektórych wspólnot mieszkaniowych, które nakładają zakaz wjeżdżania elektryków do parkingów podziemnych. Czy Straż Pożarna wydaje takie zalecenia?

Straż Pożarna nie wydaje takich zaleceń. Zakaz parkowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych nie wynika również wprost z żadnego przepisu prawa. Takie decyzje podejmowane są przez same wspólnoty. Warto jednocześnie pamiętać, że każdy parking czy garaż podziemny powinien być odpowiednio zabezpieczony na wypadek pożaru. Zgodnie z art. 61 prawa budowlanego właściciele lub zarządcy budynków odpowiadają za bezpieczne użytkowanie obiektu. Oni decydują więc o ewentualnych zakazach korzystania z pojazdów elektrycznych na terenie danego obiektu.

bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach – wypowiedź dla Android.com.pl

Zobacz też: Tesla Cybertruck w końcu trafi do klientów. Nie wszyscy są jednak zadowoleni

W dalszej części rozmowy Dariusz Surmacz poruszył również temat przepisów dotyczących bezpieczeństwa budynków mieszkalnych oraz przynależących do nich parkingów.

Wymagania przeciwpożarowe dla stacji ładowania czy też garażowania pojazdów elektrycznych w obiektach budowlanych nie są do końca określone w Polsce. Natomiast w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów te kwestie są częściowo uregulowane. Budynki powinny zapewnić poziom bezpieczeństwa ich użytkowników poprzez zastosowanie zarówno rozwiązań techniczno-budowlanych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych.

bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach – wypowiedź dla Android.com.pl

Bez dwóch zdań pożarem całego parkingu, który odbił się największym echem w Polsce jest ten sprzed trzech lat przy ulicy Górczewskiej w Warszawie. Przypomnijmy, że wówczas w płomieniach stanęło kilkadziesiąt samochodów, a cała lawina nieszczęśliwych zdarzeń rozpoczęła się od samozapłonu elektryka, który przebywał na parkingu.

Do takiej sytuacji może dojść zawsze w momencie rozszczelnienia ogniw w akumulatorze. Gazy palne i toksyczne np. wodór lub tlenek węgla wydobywające się podczas termicznego rozkładu akumulatora trakcyjnego mogą wywołać niewielkie eksplozje.

bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach – wypowiedź dla Android.com.pl

Jeśli interesujecie się motoryzacją, już teraz odsyłam do naszego zestawienia, gdzie przedstawiamy najlepsze uchwyty na telefon do samochoduZ kolei, w przypadku gdy raczej wolicie inne gadżety do auta – mamy również ranking transmiterów Bluetooth.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.