samochód elektryczny
LINKI AFILIACYJNE

Straż radzi, jak dodatkowo zabezpieczyć samochód elektryczny na wypadek pożaru

3 minuty czytania
Komentarze

Samochód elektryczny może się zapalić tak samo, jak każdy inny typ pojazdu. To jednak stosunkowo nowa, niezwykle szybko rozwijająca się technologia, o której wiedzę trudno jeszcze nazwać ogólną. Dlatego też przypominamy, jak zabezpieczyć naszego „elektryka” przed pożarem tak, aby cieszyć się nim jak najdłużej i przy okazji nikomu nie zrobić krzywdy.

Samochód elektryczny musi być poddawany regularnej profilaktyce

Strażak pracujący przy pożarze samochodu elektrycznego
Fot. Depositphotos/MikeMareen

Samochód elektryczny jest najczęściej zagrożony pożarem, gdy kierowca nie zadba o stosowny i regularny przegląd, nawet w przypadku najdrobniejszych usterek. Zauważa to rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, w rozmowie z naszą redaktorką Agnieszką Zielińską na temat pożarów samochodów elektrycznych.

Na pewno każde zdarzenie drogowe, w tym np. najechanie na niewielką przeszkodę powinno skłonić ich (dop. red. kierowców) do pojawienia się w warsztacie. Tym bardziej że na polskim rynku pojawia się coraz więcej aut sprowadzanych z zagranicy, które są po różnych kolizjach i stłuczkach.

Takie samochody powinny być poddawane testom i dokładnie sprawdzane w wyspecjalizowanych warsztatach, ponieważ mogą stanowić duże zagrożenie, jeżeli chodzi o kwestię ewentualnego pożaru. Czasami wystarczy tylko jedno uszkodzone ogniwo, aby do tego doszło.

bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach dla Android.com.pl

Zapobieganie jest również istotne nie tylko przy samym samochodzie elektrycznym, ale też instalacji stacji ładowania przy domu jednorodzinnym. Oto tym, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę, powiedział nam bryg. Dariusz Surmacz:

Przydomowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, muszą posiadać szereg zabezpieczeń przeciwporażeniowych oraz przeciwprzepięciowych, aby były bezpieczne.

Niewłaściwie wykonana stacja może być niebezpieczna zarówno dla użytkownika, jak i dla instalacji elektrycznej, do której jest podłączona. W takim wypadku może dojść m.in. do przegrzewania wtyczek i uszkodzenia gniazda elektrycznego, co może stwarzać zagrożenie dla auta. Z tego powodu często dochodziło do pożarów w garażach budynków, gdzie znajdowały się ładowarki.

bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach dla Android.com.pl

Samochód elektryczny to coraz częstszy wybór wśród Polaków

samochód elektryczny tesla na tle salonu Tesla z wyraźnie widocznym logotypem firmy
fot. Depositphtotos/ifeelstock

Niedawny raport „Licznik Elektromobilności”, stworzony przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wskazał, że samochodów w pełni elektrycznych w Polsce jeździ (stan na koniec października 2023 r.) 46 888. To oznacza, że przez ostatnie 10 miesięcy, liczba pojazdów BEV (battery electric vehicles) zwiększyła się o 18 912 egzemplarzy.

Choć nowe idzie nieubłaganie, spotka się z dużym oporem osób jeżdżącym samochodami spalinowymi. Udział pojazdów BEV w polskim ruchu na drogach wynosi jedynie 3,5%, podczas gdy średnia w krajach Unii Europejskiej to 13%. Strach przed elektrykami to nie tylko rozdmuchiwana skala pożarów, ale też wydatki.

Samochód elektryczny, jak wskazuje raport Moto Barometr 2023, jest droższy od modelu spalinowego o ok. 100 tys. złotych więcej, co dla wielu mieszkańców kraju jest argumentem nie do zbicia. Wiara w zrównanie cen jest niska także wśród ekspertów, ale widmo podatku od spalinówek oraz Stref Czystego Transportu sprawia, że kiedyś kierowcy będą musieli podjąć decyzję o przesiadce na samochód elektryczny.

zdjęcie główne: Depositphotos / MikeMareen

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw