pompa ciepła

Pompy ciepła i rosnący problem. Coraz więcej osób jest niezadowolonych

7 minut czytania
Komentarze

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne jako ekologiczne i – co jest dla wielu osób znacznie ważniejsze – ekonomiczne i bezobsługowe źródło ciepła. W końcu do jego działania potrzebna jest energia elektryczna i to w znacznie mniejszej ilości, niż w przypadku grzejników elektrycznych (nawet 70% oszczędności energii względem nich) a do zarządzania nimi wystarczy prosty panel, albo i zwykła aplikacja na smartfonie. Niemniej jednak, w Niemczech, czyli kraju, który jest europejskim liderem pod względem liczby zainstalowanych pomp ciepła, zaczynają pojawiać się problemy z awariami tych urządzeń. A przynajmniej tak wskazują doniesienia.

Pompy ciepła psują się w Niemczech. To może wpłynąć na cały rynek

popmy ciepła
źródło: Pixabay

Coraz częstsze awarie pomp ciepła w Niemczech mogą wpłynąć nie tylko na popularność tego rozwiązania u naszych zachodnich sąsiadów, ale także w innych państwach. W końcu wiele osób może mieć obawy przed sięgnięciem po rozwiązanie, które w przypadku Niemiec okazało się zawodne… a przynajmniej tak można to odebrać bez zagłębiania się w istotę problemu.

Dlatego też warto mieć świadomość tego, co naprawdę zawodzi, zamiast skreślać tę świetną technologię z powodu problemów, które nie wynikają z samego urządzenia a błędów, których bez większych problemów można było uniknąć.

Popmpy ciepła psują się na potęgę – co zawodzi?

Warto wyjaśnić sobie jedno: pompa ciepła jeśli chodzi o swoją zasadę działania niczym nie różni się od lodówki. Dlatego też porządnie wykonana i poprawnie zainstalowana powinna pracować bezawaryjnie całe lata – chociaż oczywiście podstawowy serwis, jak chociażby jej odgrzybianie powinien odbywać się regularnie. Dlaczego więc Niemcy mają tak duży problem z pompami ciepła? Otóż potencjalnych przyczyn jest naprawdę dużo, chociaż fala awarii wynika tylko z jednej z nich. 

Jedną z przyczyn może być niestabilne napięcie elektryczne w sieci, co występuje nie tylko na skutek awarii sieci ze strony samego dystrybutora, ale także w przypadku niepoprawnie zbudowanej instalacji fotowoltaicznej – zwłaszcza, jeśli problem ten występuje także u sąsiadów, którzy również mają fotowoltaikę. Skoki napięcia wywołane problemami mogą najzwyczajniej uszkodzić sprężarkę przez przepalenie izolacji na uzwojeniach silnika. 

Jednak znacznie częstszą przyczyną usterki popmpy ciepła – według szacunków od 80 do 95% – jest problem z dolnym źródłem ciepła, czyli z tym, skąd ciepło jest pobierane, lub oddawane, co jest określane jako zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego. W przypadku powietrznych pomp ciepła jest to powietrze, wodnych woda, a gruntowych grunt. O ile w przypadku pomp, w których dolnym źródłem ciepła jest powietrze trudno coś w tej materii zepsuć, tak w przypadku pomp gruntowych częstym zjawiskiem jest przeciążenie dolnego źródła ciepła. 

Zjawisko to może wystąpić, gdy pompa ciepła pobiera więcej ciepła z gruntu, niż jest on w stanie naturalnie odzyskać. Może to prowadzić do obniżenia temperatury gruntu poniżej optymalnego poziomu, co z kolei może spowodować spadek wydajności pompy ciepła i co za tym idzie próbę nadgonienia przez pompę tego braku. Efekt jest taki, że albo pompa nie będzie w stanie dostatecznie mocno ogrzewać pomieszczenia sprawiając wrażenie, że jest uszkodzona, albo z powodu błędów i niedociągnięć przy jej montażu rzeczywiście ulegnie awarii. Żeby zapobiec przeciążeniu, ważne jest, aby prawidłowo zaprojektować i zainstalować system dolnego źródła ciepła. Obejmuje to uwzględnienie lokalnych warunków gruntowych, klimatu i zapotrzebowania na ciepło budynku.

W przypadku pomp ciepła, w których dolnym źródłem jest woda dochodzą jeszcze dwa czynniki. Głównym z nich jest zbyt niski poziom wód gruntowych, co przekłada się na to, że pompa taka nie ma skąd pobierać ciepła. Kolejnym sąproblemy związane z jej jakością. Kolejnym czynnikiem jest zbyt wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie, co może powodować degradację wymiennika ciepła. 

Zbyt mocne pompy ciepła

Kolejnym z problemów jest kupowanie pompy ciepła z zapasem. Mogłoby się wydawać, że mocniejsze urządzenie, niż jest nam potrzebne przekłada się na to, że maszyna nie będzie zbyt mocno obciążona. Jest to jednak podejście błędne. W takim przypadku mamy do czynienia ze zbyt wysokim ciśnieniem roboczym. Dom nie jest w stanie pobierać całego ciepła pompowanego przez pompę, przez co ta ciągie się wyłącza i włącza, aby zapewnić zadaną temperaturę. Przekłada się to na znacznie większą ilość cykli pracy urządzenia, niż w przypadku poprawnie dobranej jednostki, co z kolei prowadzi do usterek związanych ze zużyciem urządzenia, które jest największe właśnie podczas cyklu włączenia/wyłączenia

Pompy ciepła
fot. Depositphotos

Pompy ciepła – profesjonalny montaż ma znaczenie

Do problemów związanych z tym zagadnieniem mozna zaliczyć zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego lub górnego źródła ciepła. Wynika to z nieszczelności samego układu, która może wynikać z niedokładnego uszczelnienia, lub nadmiernej wibracji elementów. Warto tutaj dodać, że to właśnie z powodu wibracji i wstrząsów co kilka lat jest konieczne uzupełnienie czynnika w instalacji samochodowej. Jednak w prawidłowo wykonanej instalacji domowej problem ten nie powinien występować. Oczywiście regularne przeglądy i konserwacja mogą pomóc w wykryciu i naprawie nieszczelności.

Kolejnym problemem mogą być źle dobrany zbiorniki c.w.u., czyli ciepłej wody użytkowej. Zbyt duży zbiornik ze słabą izolacją, lub źle podłączony może powodować ucieczkę ciepła z instalacji. 

Pompy ciepła – co się dzieje w Niemczech?

Skoro już mamy rozpisane największe problemy związane z pompami ciepła, to wyjaśnijmy sobie, co tak w ogóle dzieje się w Niemczech: otóż problemem u naszych sąsiadów jest zbyt niski poziom wód gruntowych, co za tym idzie problem dotyczy tylko pomp, gdzie dolnym źródłem ciepła jest woda. Warto tutaj dodać, że najpopularniejszymi typami pomp ciepła są te, gdzie dolnym źródłem ciepła jest powietrze, a na drugim miejscu są pompy ciepła gruntowe. 

Tak naprawdę mało kto decyduje się na pompy z wodnym dolnym źródłem ciepła, ponieważ wymaga to odpowiedniej lokalizacji i jest także najdroższą opcją z punktu widzenia konstrukcyjnego. Oczywiście rozwiązanie takie nie wymaga rzeki, ani innego zbiornika wodnego. Zamiast tego możliwe jest wkopanie głębokiej studni, w której znajdować ma się wymiennik cieplny. Jeśli więc poziom wody w studni jest zbyt niski, to wymiennik działa z niską skutecznością, albo nawet nie działa wcale. 

To oznacza, że jeśli palnowałeś instalację powietrznej, lub gruntowej pompy ciepła, to nie powinieneś się martwić niemieckimi problemami. Na pewno jednak musisz zwrócić uwagę na profesjonalizm ekipiy monterskiej – wybieranie najtańszej opcji niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem – oraz na to, żeby dobrać odpowiednie parametry pompy ciepła do swoich wymagań, czyli ani zbyt słabej, ani zbyt mocnej. 

Źródło: polskiobserwator, YouTube

Motyw