Banknot 100 złotych wystaje z wlotu bankomatu, prowadzonego przez banki.

W Polsce z bankomatów będą wychodzić farbowane banknoty. Dla Ciebie będą bezużyteczne, ale to akurat dobra decyzja

3 minuty czytania
Komentarze

Już pod koniec września w Polsce w życie wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące znakowania banknotów w pewnych specjalnych okolicznościach. Nie jesteśmy pionierami – takie zabezpieczenie stosowane jest już w innych krajach zachodnich.

Nowy system zabezpieczeń

fot. Depositphotos/Mvelishchuk

Niedługo w Polsce pojawi się system, który ma służyć do zapobiegania kradzieżom pieniędzy z bankomatów. Co prawda nie jest to częsty proceder, i choć bankomatów na mapie naszego kraju jest coraz mniej, uznano, że potrzebne są ich dodatkowe zabezpieczenia. Taka metoda znana jest w wielu innych krajach.

Jak podaje portal Bankier, powołując się na rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), już we wrześniu bankomaty mają znaczyć pieniądze w specjalnych okolicznościach. Na czym to polega? Już za ponad miesiąc wiele bankomatów w Polsce będzie musiało posiadać system barwienia banknotów (IBNS – Intelligent banknote neutralisation system). W razie próby kradzieży bankomat zafarbuje pieniądze specjalną farbą, której nie da się usunąć. I w ten sposób dla złodziei staną się bezużyteczne.

Prace nad dostosowaniem się do rozporządzenia trwają. Lepiej to wygląda w bankach komercyjnych, dużo gorzej w spółdzielczych. Nie mogę zdradzać szczegółów dotyczących tego, jaki odsetek bankomatów już spełnia wymagania rozporządzenia w zakresie IBNS

— podkreśla Krzysztof Kołodziejczyk, prezes firmy Talemax i wiceprezes POFOG (Polska Organizacja Firm Obsługi Gotówki) w rozmowie z Business Insiderem.

Intelligent banknote neutralisation system (IBNS)

fot. Wikimedia/ Rick-spin. CC 4.0

Intelligent Banknote Neutralisation System (IBNS) to system zabezpieczeń, który chroni cenne przedmioty, pozbawiając je ich wartości. Jeśli nieuprawniona osoba próbuje uzyskać do nich dostęp, markuje się je w taki sposób, aby nie można było z nich skorzystać.

Często IBNS służy do ochrony waluty przed kradzieżą – gdy paczka pieniędzy opuszcza bank w rękach nieautoryzowanej do tego osoby, uwalnia niezmywalną farbę, która barwi pieniądze wyraźnym jaskrawym kolorem, co pozwala łatwo rozpoznać je jako skradzione. Dobrze zneutralizowanych banknotów nie da się łatwo przywrócić do obiegu. Kradzież takich banknotów staje się bezsensowna, ponieważ nie można skorzystać z ich wartości, a dodatkowo takie markowane egzemplarze pozwalają zidentyfikować złodzieja.

Wykonaliśmy wielką pracę nad poprawą bezpieczeństwa bankomatów. Nasze urządzenia wyposażone są między innymi w czujki wykrywające gaz i wrażliwe na drgania. Urządzenia dodatkowo są podpięte do monitoringu firmy ochroniarskiej, która natychmiast przybywa na miejsce zdarzenia. Jednocześnie o sprawie informowana jest policja, żeby jak najszybciej ująć sprawców. Przez ostatnie 18 miesięcy przy użyciu butli z gazem wysadzono tylko jeden nasz bankomat .

Michał Janik, wiceprezes IT Card (Planet Cash) via Bankier

Koniec ery bankomatów?

Czy bankomaty niedługo w ogóle przestaną być nam potrzebne? Nie wiadomo, ale sądząc po tym, że obecnie pieniądze można wybrać nawet w Biedronce, jedno wiemy na pewno – ich popularność będzie nadal malała.

A na koniec zostawimy wam jeszcze porady dotyczące tego, co zrobić, jeśli bankomat lub wpłatomat „zjadł” ci pieniądze.

Źródło: Bankier

Motyw