Osoba pracująca na laptopie na trawie, ekran pokazuje interfejs sklepu internetowego.
LINKI AFILIACYJNE

Jeśli kupujesz na Allegro, OLX i w sklepach internetowych – szykuj się na zalew spamu

3 minuty czytania
Komentarze

Polska zobligowana jest do wprowadzenia unijnej dyrektywy DAC7, na dodatek w maju wchodzą w życie zapisy ustawy antylichwiarskiej — w związku z tym sklepy internetowe i platformy e-commerce mają nowe zobowiązania, o których będą musiały nas poinformować. Dlatego szykujcie się na wiele maili z aktualizacją regulaminów i informacjach o nowych przepisach…

DAC7 i rejestr sprzedawców

1 maja 2023 roku w życie wejdzie przepis, według którego platformy handlowe w internecie będą zobowiązane do prowadzenia rejestru sprzedawców na swoich witrynach wraz z wyszczególnianiem liczby transakcji oraz wartości łącznej, jak i poszczególnych z nich. Chodzi o to, kto na tych platformach prowadzi działalność gospodarczą (nieujawnioną), a kto jedynie okazjonalną sprzedaż (tj. niej niż 30 transakcji lub dochód mniejszy niż 2 tys. euro). Dlatego sprzedawcy będą musieli zostać poinformowani o zmianie.

zakupy w sieci dac7 ustawa antylichwiarska

Osobom, które będą zmuszone założyć działalność gospodarczą, możemy polecić program do faktur, który znacznie ułatwi prowadzenie firmy.

DAC7 i podatek od sprzedaży towarów używanych

Kolejna zmiana wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zakupów internetowych. Jeśli w ciągu mniej niż 6 miesięcy od zakupu danego produktu sprzedamy go drożej na Allegro (OLX, Vinted i in.), to wtedy od tej różnicy musimy zapłacić podatek. Uderzy to w tzw. scalperów, czyli osoby, których handel bazuje na krótkoterminowych działaniach nastawionych na szybki i łatwy zysk. Na platformach e-commerce ich działania skoncentrowały się na przykład na masowym wykupywaniu konsol PS5, kart graficznych czy SteamDecków i próbie ich sprzedaży po mocno zawyżonych cenach.

Kolejne zmiany – ustawa antylichwiarska

18 maja wejdzie z kolei w życie nakaz oceny zdolności kredytowej. To zapis z tzw. ustawy antylichwiarskiej (czyli ustawy z dnia 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie), która nie tylko ma mocniej chronić konsumentów, ale nałoży też nowe obowiązki na internetowych sprzedawców — a sklepy i serwisy będą musiały ich o tym jakoś poinformować.

Ustawa ta wprowadza obowiązek oceny zdolności kredytowej na podstawie informacji z baz zewnętrznych, jak też obowiązek przekazywania informacji o zobowiązaniach kredytowych do baz zewnętrznych (Biura Informacji Kredytowej lub biura informacji gospodarczej). Oczywiście użytkownik może nie wyrazić zgody na ocenę zdolności kredytowej i przekazanie informacji do BIK-u – ale wtedy nie skorzysta z opcji kredytowana zakupu lub płatności odroczonej.

Spore zmiany także w Allegro Pay

Źródło: Allegro.pl

Zmieni to na przykład charakter działania usługi Allegro Pay, o czym poinformowało Allegro. Serwis uprzedza, że może poprosić użytkownika o zgodę na weryfikację informacji w bazie BIK czy biurze informacji gospodarczej. Zgoda będzie nam potrzebna do ponownej oceny zdolności kredytowej. Serwis może o nią zapytać na przykład podczas zakupów na Allegro, gdy wybrane zostanie Allegro Pay jako metoda płatności.

Nowe prawo dotyczące sprzedaży i kupowania w sieci – skrótowe podsumowanie materiału

Od 1 maja 2023 roku, polskie platformy e-commerce będą musiały wprowadzić rejestr sprzedawców oraz przestrzegać przepisów dotyczących opodatkowania zysków z odsprzedaży towarów używanych. Zmiany wprowadza unijna dyrektywa DAC7 i ustawa antylichwiarska. Ta druga wprowadza także obowiązek oceny zdolności kredytowej na podstawie informacji z baz zewnętrznych, co wpłynie na funkcjonowanie usług takich jak Allegro Pay. W związku z tym, klienci powinni spodziewać się licznych e-maili z informacjami o zmianach regulaminów i nowych przepisach.

fot. Depositphtos/ AndrewLozovyi

Motyw