dochód pasywny - smartfon, laptop, pieniądze

Jak sprawdzić, ile mam pieniędzy w PPK? Można to zrobić przez internet

4 minuty czytania
Komentarze

Zbliża się czas wznawiania dokonywania wpłat do PPK przez pracodawców. Nawet jeśli zrezygnowaliśmy wcześniej z tego instrumentu, to, o ile nie złożymy kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat, zostaniemy zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, czym są PPK, jak działają oraz w jaki sposób sprawdzić, ile pieniędzy udało nam się zgromadzić (lub ile środków będziemy mieli, gdy zaczniemy korzystać z tego narzędzia).

Czym są i jak działają PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)?

PPK
źródło: mojeppk.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem długoterminowego oszczędzania. Część środków pochodzi z naszej comiesięcznej wypłaty (2% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2%), część od pracodawcy (1,5% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2,5%), a część od państwa (250 zł na start + 240 zł co roku). Całość wpływa na rachunek PPK pracownika zarządzany przez instytucję finansową, którą wybrał dany pracodawca. Obecnie wspomniane rachunki mogą być prowadzone przez 18 instytucji, wśród nich są m.in. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU i NN Investment Partners.

Gromadzone środki są lokowane w funduszu, który ma dostosowywać poziom ryzyka inwestycyjnego do naszego wieku. Pieniądze możemy mieć wypłacane w przyszłości jako dodatek do emerytury. Jest też możliwość wcześniejszej wypłaty środków, jeszcze przed 60. rokiem życia, ale wtedy utracimy 30% pieniędzy, którą wpłacał pracodawca, dopłaty od państwa oraz zapłacimy 19% podatek od zysków kapitałowych (wyjątki: poważna choroba lub przeznaczenie wypłaconych środków na wkład własny przy kredycie hipotecznym).

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych powinien zostać zapisany każdy w wieku od 18 do 55 lat pracujący na etacie, chyba że złoży pracodawcy deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w tym programie. W każdym kolejnym miejscu pracy otwierany jest dla nas nowy rachunek PPK, możemy mieć nieograniczoną liczbę takich rachunków. Co cztery lata jesteśmy automatycznie ponownie zapisywani do Pracowniczych Planów Kapitałowych, nawet jeśli składaliśmy wcześniej rezygnację (jeśli nie chcemy korzystać z tego narzędzia, musimy ponownie zgłosić rezygnację).

Najbliższe wznowienie uczestnictwa w PPK przypada na 1 kwietnia 2023 roku, do końca lutego pracodawca powinien poinformować pracowników o tym fakcie. Pracownik, który nie chce być w Pracowniczych Planach Kapitałowych, musi ponownie złożyć specjalną deklarację. Kolejne takie wznowienie jest planowane na 2027 rok.

Jak wygląda logowanie do PPK?

PPK
źródło: mojeppk.pl

W serwisie MojePPK można sprawdzić, ile środków udało nam się już zgromadzić, a także uzyskać dostęp do szczegółowych danych dotyczących rachunków w PPK. W jednym miejscu mamy możliwość zapoznania się z danymi z rachunków w różnych instytucjach finansowych, co może być szczególnie przydatne dla osób, które kilka razy zmieniały pracodawcę i mają przez to wiele rachunków w ramach PPK.

Logowanie do serwisu MojePPK – instrukcja krok po kroku:

  1. Wchodzimy na stronę mojeppk.pl i klikamy zaloguj
  2. Wybieramy zaloguj przez login.gov.pl
  3. Z dostępnych metod wybieramy Profil Zaufany i podajemy dane logowania do PZ lub logujemy się przy użyciu bankowości elektronicznej
  4. Akceptujemy regulamin i zasady RODO
PPK
źródło: mojeppk.pl

Da się również zalogować do serwisu MojePPK poprzez utworzenie tam konta. W takiej sytuacji będziemy jednak potrzebować następujących danych m.in. o naszym rachunku PPK (jeśli mamy ich kilka, wystarczą dane dotyczące jednego z nich):

  • PESEL lub numer dokumentu tożsamości i data urodzenia
  • Nazwa instytucji finansowej prowadzącej rachunek PPK
  • NIP pracodawcy
  • Telefon lub adres e-mail przypisany do rachunku PPK
  • Kwota ostatniej wpłaty pracodawcy (1,5% wynagrodzenia)

Po odwiedzeniu strony mojeppk.pl wybieramy kolejno opcje zaloguj, zarejestruj się i załóż konto, następnie podajemy wspomniane wcześniej dane i wpisujemy kod otrzymany na numer telefonu lub adres e-mail. Następnie ustalamy hasło i logujemy się z jego wykorzystaniem, podając jednorazowy kod.

Czytaj także: Porównałem ceny elektroniki w Polsce i Niemczech. Zarabiasz mniej, a za iPhone’a i tak płacisz więcej

Kalkulator PPK, czyli sprawdź, czego możesz się spodziewać

PPK kalkulator
źródło: mojeppk.pl

W serwisie mojeppk.pl można również skorzystać z kalkulatora. Pozwala on wyliczyć:

  • Na jakie środki z PPK możemy liczyć (podajemy m.in. wiek, w którym przystąpiliśmy do programu, zarobki, wysokość miesięcznych wpłat oraz wiek, do którego chcemy oszczędzać)
  • Jaki procent powinniśmy odkładać do PPK (podajemy m.in. jakie środki z programu chcemy otrzymywać, jakie mamy zarobki i w jakim wieku przystąpiliśmy do PPK)
  • Do kiedy musimy oszczędzać (podajemy m.in. jakie środki z programu chcemy otrzymywać, zarobki oraz wiek, w którym przystąpiliśmy do programu)

Kalkulator posiada suwaki, którymi można ustawić różne parametry, np. realną stopę wzrostu wynagrodzeń w okresie zatrudnienia.

źródło: mojeppk.pl, interviewme.pl, zdjęcie główne: Melissa Walker Horn/Unsplash

Motyw