Sto złotych banknoty z wizerunkiem króla Władysława Jagiełły przed rozmazanym tłem z elektrycznym licznikiem zużycia energii. Fotowoltaika w 2024 roku pozwoli dużo zaoszczedzić za rachunki za prąd

Ceny prądu w 2023 roku zatwierdzone. Wiadomo, czego możecie się spodziewać

2 minuty czytania
Komentarze

Ceny prądu to od kilku tygodni bardzo gorący temat. Pojawiły się obawy o to, że za energię elektryczną będziemy płacić znacznie więcej, niż do tej pory. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już taryfy na przyszły rok, znamy też działania osłonowe wprowadzone przez rząd. Wygląda na to, że najczarniejsze scenariusze się nie spełnią, co nie znaczy, że podwyżek uda się całkowicie uniknąć.

Ceny prądu w 2023 roku – najważniejsze informacje

PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż GZE – taryfy na prąd dla tych spółek zostały już zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Tym razem nie odzwierciedlają one wprost, ile za energię elektryczną będą płacili klienci, ze względu na działania osłonowe (o których za chwilę). Mimo to mają one znaczenie, ponieważ właśnie te taryfy pozwolą obliczyć rekompensaty, o które będą się mogły starać firmy energetyczne.

Zacznijmy od przypomnienia o dwóch ważnych decyzjach, które częściowo ochronią Polaków przed podwyżkami cen prądu:

  • Przy zużyciu prądu w gospodarstwie domowym do 2000 kWh (2600 / 3000 kWh w określonych przypadkach) ceny prądu zostają takie same jak w 2022 roku.
  • Powyżej progów opisanych powyżej ceny prądu nie mogą przekroczyć 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł/MWh dla podmiotów użyteczności publicznej.

Teraz przejdźmy do taryf zatwierdzonych przez URE.

ceny prądu i taryfy URE - tabele
źródło: URE

Powyżej widoczne są dwie tabele. Ta po lewej pokazuje procentowe i nominalne zmiany rachunku za energię elektryczną w skali jednego miesiąca dla odbiorców w grupach taryfowych G11 przy rocznym zużyciu na poziomie 2500 kWh, po przekroczeniu maksymalnego zużycia określonego w ustawie. Ta po prawej zawiera zmiany średnich cen i stawek opłat za energię elektryczną w zatwierdzonych na 2023 r. taryfach tzw. sprzedawców z urzędu oraz operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD).

Czy zmieszczenie się w limicie 2000 kWh oznacza, że nie dostaniemy żadnych podwyżek i zapłacimy za prąd dokładnie tyle samo, co w 2022 roku? Niestety, niekoniecznie. Wiele wskazuje bowiem na to, że od stycznia powróci standardowa stawka VAT na prąd, czyli 23%. Obecnie jest ona obniżona do 5% w ramach Tarczy Antyinflacyjnej.

źródło: URE, zdjęcie główne: Pixabay/Pexels

Motyw