samsung telewizory dvb-t2

Dopłata do telewizora i dekodera. Setki tysięcy Polaków dostały pieniądze na zakup

2 minuty czytania
Komentarze

Ogłoszone przez rząd dofinansowanie do telewizora lub dekodera cieszy się niemałą popularnością. Poznaliśmy dane dotyczące liczby przypadków zakupu sprzętu, w których skorzystano z dopłaty. Setki tysięcy obywateli kupiły urządzenia, na które przyznano dodatkowe środki.

Dopłata do telewizora lub dekodera – te dane pokazują skalę zainteresowania

fot. CardMapr.nl/Unsplash

Dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację poinformował, że już ponad pół miliona osób kupiło nowy telewizor lub dekoder, korzystając ze wsparcia przygotowanego przez rząd. Przypomnijmy – dopłata wynosi 250 zł (w przypadku zakupu telewizora) lub 100 zł (w przypadku zakupu dekodera) i została ogłoszona na początku roku w związku z wprowadzaniem w Polsce standardu telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, który nie jest obsługiwany przez wiele starszych telewizorów. Standard ten obowiązuje już w całym kraju – musieli dostosować się do niego wszyscy nadawcy z wyjątkiem TVP.

Wnioski o dofinansowanie zakupu telewizora lub dekodera można składać do końca roku przez internet oraz w placówkach pocztowych. Po złożeniu dokumentu wnioskodawca otrzymuje kod e-mailem lub w postaci wydruku od pracownika poczty. Realizacja świadczenia jest możliwa w ponad 3600 punktach sprzedaży w Polsce.

Zakup bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych) może zostać w świetle prawa uznany za nadużycie – przypomina dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację. Składając wniosek, trzeba m.in. oświadczyć, że jest się w trudnej sytuacji materialnej niepozwalającej na samodzielny zakup sprzętu.

Rządowe dofinansowanie przysługuje jednej osobie z danego gospodarstwa domowego. Jeśli w danym domu jest kilka starych telewizorów nieobsługujących DVB-T2/HEVC, to nie może być sytuacji, w której poszczególni mieszkańcy składają osobne wnioski i wymieniają sprzęty na nowsze z dopłatą. Dofinansowanie będzie przysługiwać tylko na jeden telewizor lub dekoder.

Dopłaty do telewizorów i dekoderów wzbudziły początkowo kontrowersje. Niektórzy obawiali się, że dane z wniosków o dofinansowanie składane na poczcie pozwolą tej instytucji na skuteczniejsze pobieranie abonamentu RTV. Strona rządowa zapewniała, że dane osób nie będą przetwarzane w tym celu.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: Paolo Chiabrando/Unsplash

Motyw