Mężczyzna pracujący na laptopie przy biurku w nowoczesnym biurze, z papierami i kalkulatorem obok.

4-dniowy tydzień pracy czy 6 godzin zamiast 8? Polacy wskazali optymalny model

4 minuty czytania
Komentarze

Skrócenie czasu pracy to temat, który w ostatnich miesiącach coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. ClickMeeting, czyli firma oferująca platformę do spotkań online, przeprowadziła badanie dotyczące tego zagadnienia. Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, który ze sposobów na skrócenie czasu pracy byłby najlepszym rozwiązaniem.

Jak powinno wyglądać skrócenie czasu pracy?

kobieta zastanawiająca się, czy skrócenie czasu pracy to dobry pomysł, pokazująca coś na komputerze mężczyźnie w biurze
Fot. Gorodenkoff / Shutterstock.com

Dłuższy weekend jest bardziej atrakcyjną perspektywą dla Polaków niż nieco więcej czasu wolnego każdego dnia. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting. 68% ankietowanych wskazało, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy po 8 godzin dziennie byłoby lepszym rozwiązaniem, niż pięciodniowy tydzień pracy po 6,4 godziny dziennie. To drugie rozwiązanie wybrało 23% respondentów, a 9% odpowiedziało, że nie ma wyrobionej opinii.

ClickMeeting zapytał również uczestników badania o ewentualne skutki wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Ankietowani mogli wskazać wiele odpowiedzi. Respondenci najczęściej odpowiadali, że ich dochody zarówno jako pracowników, jak i firm pozostaną na tym samym poziomie (40% wskazań), ale pojawiły się też m.in. odpowiedzi, że pracownicy zarobią mniej (15%), że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zarobią więcej (14%), a także że obie grupy otrzymają mniej (12%).

54% uczestników badania wskazało, że jeżeli nie byłoby możliwości wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, to dodatkową motywacją byłoby oferowanie pracy zdalnej. 28% ankietowanych nie miało zdania na ten temat, a 18% odpowiedziało, że nie motywowałoby to ich bardziej do wykonywania obowiązków.

Skrócenie czasu pracy to temat, którym zajmowano się już wcześniej

Biurko z laptopem na podstawce, notesem, długopisem, fragmentem monitora i myszką. W tle okno i sukulenty.
Fot. Ken Tomita / Pexels

Na temat skrócenia czasu pracy powstały także inne badania.

W dyskusji na temat wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy musimy brać pod uwagę efektywność, wysokość dochodów firm oraz wpływ tego rozwiązania na konkretne branże. Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA przeprowadzili badanie, które objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających około 2,9 tys. osób. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71% pracowników mniejsze wypalenie zawodowe, a liczba absencji z powodu chorób zmniejszyła się o 65%.

Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager w ClickMeeting

Jednym z argumentów przeciwników skrócenia czasu pracy są straty, które mogą czekać firmy. Ze wspomnianego badania naukowców z University of Cambridge i z Boston College wynika jednak coś innego.

Przychody firm objętych badaniem nie spadły, po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4%).

Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager w ClickMeeting

Wychodzi więc na to, że osoby, które wykonują swoje obowiązki krócej, mogą nadrabiać czas efektywnością swojej pracy, niezależnie, czy używają podczas pracy laptopa do 3000 zł, czy zupełnie innego sprzętu.

Czy skrócenie czasu pracy jest potrzebne według Polaków?

Dwóch mężczyzn pracuje przy biurku z dwoma monitorami wyświetlającymi kod programistyczny, jeden siedzi, drugi stoi z filiżanką kawy.
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

38% uczestników badania przeprowadzonego przez ClickMeeting wskazało, że sezonowo miewają bardziej pracowite miesiące, ale czują się w swojej pracy dobrze. 28% ankietowanych odpowiedziało, że udaje im się zachować odpowiedni work-life balance. 27% respondentów wskazywało jednak na przepracowanie, które ich dotyczy. 7% badanych nie miało zdania na ten temat.

Zdaniem 68% respondentów wykorzystywanie narzędzi do spotkań online poprawiłoby wydajność pracy, a 23% osób twierdzi, że nie miałoby to wpływu na ich produktywność. Z kolei 12% uważa, że pogorszyłoby to jakość ich pracy.

Komunikat ClickMeeting

Badanie przeprowadzono w marcu 2024 roku na grupie 1000 osób. Ankietowanymi były osoby w wieku 18–27 lat (18%), 28–44 lata (44%) 45–59 lat (33%) oraz 60 lat i powyżej (6%). 47% wszystkich osób to kobiety, a 53% stanowili mężczyźni. Respondenci to osoby zamieszkujące miejscowości do 5 tysięcy mieszkańców (40%), od 5 do 20 tysięcy (12%), od 20 do 100 tysięcy mieszkańców (19%), od 100 do 500 tysięcy mieszkańców (18%) oraz powyżej 500 tysięcy mieszkańców (12%).

Źródło: ClickMeeting / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: voronaman / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw