Mężczyzna programista pracujący przy dwóch monitorach komputerowych w zaciemnionym pokoju, wskazuje na kod na ekranie.

Polacy marzą o pracy w tym sektorze. Zarobki mimo kryzysu nadal są bajeczne

4 minuty czytania
Komentarze

Branża związana z programowaniem i informatyką wciąż cieszy się niemałym zainteresowaniem – w końcu większość przyciągają wysokie zarobki w IT. Okazuje się jednak, że mimo dobrego przygotowania Polaków do pracy, przedsiębiorstwa nie są chętne, aby ich zatrudniać. Na rynku namieszała bowiem sztuczna inteligencja.

Sektor IT nadal uważany jest za mityczne Eldorado

Dwóch mężczyzn w biurze, jeden siedzi przed komputerami z kodem programistycznym, drugi stoi z kubkiem kawy.
Fot. Beautrium / Shutterstock

Branża IT pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych dla osób szukających pracy w Polsce, zarówno dla specjalistów z doświadczeniem, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Mimo że niektóre stanowiska, jak te dla juniorów, stają się bardziej konkurencyjne, sektor ten nadal oferuje różnorodne możliwości i jest otwarty na kandydatów z różnym wykształceniem, niekoniecznie kierunkowym. Bo o tym, że w tym sektorze wcale nie trzeba umieć programować, nie trzeba już nikomu przypominać. O tym, jak wejść do branży IT, przeczytacie w innym naszym artykule.

W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych zawodów, które wymagają ukończenia specjalistycznych studiów, sektor IT umożliwia zdobycie umiejętności przez praktyczne kursy typu bootcamp czy studia podyplomowe, które są coraz bardziej dostępne także online. Znaczący wpływ na tę sytuację ma również postęp technologiczny i rozwój innowacji, które wymagają od pracowników ciągłego kształcenia i adaptacji.

Raport Randstad Employer Brand Research pozwala dowiedzieć się, że dla Polaków ten sektor jest najbardziej atrakcyjny do pracy. Na drugim i trzecim miejscu plasuje się branża motoryzacyjna.

Wykresy słupkowe prezentujące najbardziej atrakcyjne sektory do pracy oraz czynniki decydujące o atrakcyjności pracodawcy, z podaniem procentowych wskaźników preferencji.
Fot. Raport Randstad Employer Brand Research / zrzut ekranu

Jak wyglądają zarobki w IT? „Raport Płacowy 2023” firmy SoDA wskazuje, że średnie wynagrodzenie specjalisty z tego sektora wynosi 11 427 zł brutto, co znacznie przewyższa medianę krajową, która określona jest na poziomie 7 005,76 zł brutto.

Praca jest, ale tylko dla najlepszych

Mężczyzna siedzi w biurze przed dwoma monitorami z grafiką 3D i kodowaniem, zaniepokojony patrzy na ekran.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Pomimo kryzysu, który dotknął wiele firm technologicznych na świecie, w Polsce sytuacja w IT wydaje się bardziej stabilna. Ożywienie gospodarcze i przewidywany wzrost PKB mogą sprzyjać zwiększonemu zapotrzebowaniu na specjalistów techniki informacyjnej. Ponadto polski rynek pracy IT jest otwarty nie tylko dla programistów, ale także dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zarządzaniem projektami, testowaniem, czy analizą danych.

Tylko że branża programistyczna to nie kraina miodem i mlekiem płynąca. Chociaż wiele osób w Polsce jest zainteresowanych pracą w IT, firmy są ostrożne, gdy chodzi o zatrudnianie nowych pracowników, zwłaszcza w kontekście rosnącego wykorzystywania sztucznej inteligencji. Jak wynika z badania Randstad Employer Brand Research obawy potencjalnych kandydatów dotyczące AI polegają na tym, że może ona zautomatyzować niektóre procesy, co wpłynęłoby na zapotrzebowanie na pracowników.

Osoba w garniturze obsługująca laptop z futurystycznym interfejsem dotyczącym sztucznej inteligencji.
Fot. Have a nice day Photo / Shutterstock

Firmy technologiczne, takie jak Microsoft czy Google, inwestują duże środki w rozwój AI, co zmniejsza potrzebę zatrudniania nowych pracowników w tradycyjnych rolach. Jak podaje portal Mam Biznes, mniejsze przedsiębiorstwa idą ich śladem – coraz częściej polskie firmy szukają możliwości redukcji kosztów, także w kontekście automatyzacji niektórych zadań za pomocą AI.

Pomimo tego, rynek pracy Information Technology pozostaje dynamiczny i wciąż oferuje nowe możliwości, zwłaszcza dla osób z umiejętnościami w najnowszych technologiach. Specjaliści podkreślają, że praca w tym sektorze jest, ale tylko dla osób, które są gotowe na ciągłe podwyższanie poziomu umiejętności i aktualizacji wiedzy.

Źródło: Raport Randstad Employer Brand Research, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Summit Art Creations / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw