Mężczyzna z okularami i czarnym kapeluszem uśmiecha się i pokazuje kciuk do kamery filmowej na tle czerwonej ściany.

Influencerzy i youtuberzy na dnie. Oto najgorzej postrzegane przez Polaków zawody

2 minuty czytania
Komentarze

Przedstawiciele, którego zawodu wzbudzają w Polakach najmniejsze zaufanie? Zgodnie z najnowszym raportem są to influencerzy, czyli „nowi celebryci”. W zestawieniu bardzo niską pozycję zanotowali także youtuberzy, politycy oraz… rekruterzy!

Influencerzy na dnie – to zawód budzący w nas najmniejsze zaufanie

Influencerzy na dnie – to zawód budzący w nas najmniejsze zaufanie. Kolaż trzech mężczyzn: pierwszy z ciemnymi, zaczesanymi włosami i zarostem, drugi z jasnymi krótko ostrzyżonymi włosami i tatuażem na szyi, trzeci z jasnymi, krótkimi włosami i uśmiechem, noszący czarną koszulkę.
Fot. YT @Kanal_Sportowy/ Instagram @boxdel/ Yt @frizoluszek

Agencja badawcza SW Research przygotowała coroczne zestawienie zawodów, które budzą w Polakach największe i najmniejsze zaufanie. W nowym rankingu nie doszło do szokujących zmian zarówno czołówce, jak i na dnie tabeli. Badanie zostało wykonane w ostatnim tygodniu kwietnia na reprezentatywnej próbie n=1011 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48.

Zgodnie z raportem SW Research najmniejsze zaufanie w naszym społeczeństwie budzą influencerzy, youtuberzy oraz działacze partii politycznych. Co ciekawe bardzo nisko w zestawieniu znaleźli się także rekruterzy oraz trenerzy biznesu.

Na drugim biegunie tabeli doszło do zmiany na trzecim miejscu. Pielęgniarki zostały wyprzedzone przez lekarzy, druga lokata przypadła ratownikom medycznym, a na samym szczycie rankingu dzielnie figurują strażacy. Szczegóły raportu SW Research znajdziecie poniżej.

W całym zestawieniu największy skok w tabeli względem roku 2023 zaliczyli przedsiębiorcy, którzy awansowali w hierarchii aż o pięć pozycji. Tymczasem spory regres odnotowali rolnicy w średnim gospodarstwie, którzy z miejsca trzynastego w zeszłym roku spadli aż na dziewiętnastą pozycję.

Internet i polityka idą w parze

Sejm RP i jego Marszałek - Szymon Hołownia
Fot. Sejm RP / materiały prasowe

W tym roku trendy w zaufaniu społeczeństwa do konkretnych grup zawodowych nie odnotowały większych zmian. Polacy wciąż szerokim łukiem omijają polityków oraz twórców internetowych, a kłaniają się w pas pracownikom służby zdrowia i strażakom. Pamiętajmy jednak, aby nie wrzucać przedstawicieli wszystkich zawodów do jednego worka, ponieważ zarówno w świecie polityki, jak i w sieci znajdziemy osoby, które „wypisują się” z aktualnych standardów.

Źródło: SW Research. Zdjęcie otwierające: Iryna Inshyna / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw