ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Przyjrzyjmy się Nokii – czym tak właściwie ta firma jest? Jakie ma plany? Co Finowie mogą szykować?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
nokia-6-oficjalnie-grafika-2

Nikt nie powinien mieć już żadnych wątpliwości, co do tego, że Nokia wróciła. Jednak wciąż w Sieci można znaleźć artykuły i komentarze twierdzące, że firma schodzi na psy, a tak w ogóle nie jest. Mimo wszystko przyjrzyjmy się jeszcze raz planom Finów – tym oficjalnym jak i domysłom.

Zacznijmy od samego początku. Nokię możemy podzielić teraz tak naprawdę na dwie różne firmy. „Stara” Nokia dzisiaj w głównej mierze zajmuje się tworzeniem sieci informatycznych i nadchodząca technoloia 5G będzie w dużej mierze dziełem właśnie Finów, którzy są odpowiedzialni za takie modele jak pancerna 3310 czy też bezkonkurencyjna N95. „Nowa” Nokia, o której teraz będziecie czytać wszelkie teksty to tak naprawdę HMD Global, czyli stosunkowo świeża firma posiadająca prawa do używania nazwy marki. Również główna siedziba znajduje się w Finlandii – z kolei produkcją w większości przypadków (jak nie wszystkich) zajmuje się chiński Foxconn – ten sam, co wytwarza iPhone’y oraz multum innych urządzeń mobilnych i nie tylko. Więcej na temat „czym Nokia jest” znajdziecie w moim osobnym artykule: Klik!

androidpit-nokia-android-1

„Nowa” Nokia, o której teraz tylko będziemy pisać niedawno zapowiedziała, że w tym roku ujrzymy 5 modeli bazujących na Androidzie. Nie będą się one ograniczać do konkretnej półki cenowej, więc nie musimy się martwić, że ujrzymy powtórkę z rozrywki w stylu serii „X” za czasów udziału Microsoftu.

nokia-6-oficjalnie-grafika

Pierwszy w historii „prawdziwy” smartfon Nokii z Androidem już został zaprezentowany. Model 6 to budżetowa propozycja, ale pojawienie się 4 GB pamięci operacyjnej może robić wrażenie. Niestety, sam model na razie nie może zostać przez nas dobrze przyjęty ze względu na ograniczoną dostępność. Smartfon sprzedawany jest wyłącznie w Chinach, chociaż już docierają do nas informacje o zdobyciu certyfikatów globalnej wersji Nokii 6, która może zostać zaprezentowana już na targach Mobile World Congress pod koniec lutego.

nokia_20160818_095201

Nokia już zapowiedziała swój udział w Barcelonie i możemy być niemalże pewni, że nie tylko powyższy model ujrzy światło dzienne. Po budżetowym smartfonie chciałoby się ujrzeć flagową propozycję ze Snapdragonem 835 na pokładzie. Mimo wszystko to na razie plotki i właśnie nieoficjalnych informacji na temat modeli od Nokii jest od groma i tak naprawdę ciężko je ze sobą zebrać tak, aby wyklarować konkretne propozycje.

nokia-e1-prototyp

Mimo wszystko spróbujmy. Pamiętacie prototypy, które Wam swego czasu prezentowałem? Jednym z nich jest właśnie Nokia 6, ale zdjęcia prezentowały jeszcze jeden panel frontowy, który designem ewidentnie nie zachwycał, a to właśnie do niego była dopasowywana specyfikacja budżetowej propozycji. W takim razie możemy spodziewać się jeszcze słabszego modelu lub… po prostu nigdy nie ujrzymy smartfona w takiej obudowie.

nokia-d1c-renders-2

Jednak w Sieci wiele mówi się również o takich Nokiach jak C1 czy też D1C. Tak naprawdę ta pierwsza nazwa przewija się już od blisko dwóch lat, a smartfonu jak nie było tak nie ma i wciąż pozostaje w sferze plotek. Czy można go w jakikolwiek sposób określić? Cóż… Przez ten cały okres pojawiały się wzmianki, że będzie to niska półka, później najwyższa, a w międzyczasie nawet wspominano o tablecie. W takim razie czy warto w jakikolwiek sposób określać ten model? Szczerze mówiąc wolałbym jeszcze wstrzymać się z jakimikolwiek tezami.

nokia-d1c-smartfon-android-design

Jednak mamy jeszcze do czynienia z Nokią D1c, której specyfikacja teoretycznie ma zawierać Snapdragona 430, 3 GB RAM i… czy to nie brzmi znajomo? Niemożliwe, żeby Finowie zaprezentowali model o takich danych technicznych. Powód? Nokia 6 jest niemalże identyczna.

nokia-150

Tym samym sensownych plotek na temat nowego smartfonu od Nokii po prostu nie ma. Wszelkie wróżenie zostało zablokowane przez premierę pierwszego urządzenia z Androidem od HMD. Na koniec tylko wspomnę o Viki, czyli prawdopodobnie asystencie głosowym mającym konkurować z Google Assisstant, Siri, Cortaną czy też Bixby. Nazwa towarowa już została zarejestrowana. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Kamila: Klik! Do tego nie zapominajmy o Nokii 150, czyli pierwszym telefonie komórkowym od HMD Global.

Sprawdź najnowsze wpisy