ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
2021 rok microsoftu

2021 to rok Microsoftu. Windows 11, Office i Edge z wielkimi zmianami

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

2021 rok to świetny okres dla rozwoju usług Microsoftu. Premiera Windowsa 11 wzbudziła ogromne emocje wśród użytkowników. Gigant z Redmond wzbogacił też doświadczenie korzystających z Edge i pakietu Office.

Zobacz także: Korzystaj z Windows 11 na każdym komputerze – zobacz, jak to zrobić

2021 to rok Microsoftu – Windows 11 zaskoczeniem

Windows 11 to duża zmiana względem „dziesiątki”. System wygląda teraz bardziej nowocześnie. Najbardziej jednak zmieniło się Menu Start. Znajdziemy tu proste ikony aplikacji, a nie nielubiane przez użytkowników kafelki. Ten obszar nie do końca przypadł mi do gustu. Mogę jednak pochwalić odświeżony Pasek Zadań. Ikony są małe, estetyczne i schludne. Tego właśnie brakowało nowej platformie.

lg gram z dlaczego windows 11 za darmo

Na pochwałę zasługuje też odświeżona aplikacja Ustawienia. Znajdziemy tam znacznie większą liczbę opcji niż dotychczas. Część z nich zostało tam przeniesionych z Panelu Sterowania, który powoli przechodzi do lamusa. Wśród większych zmian warto zauważyć też nowy Sklep Microsoftu. Ten obszar w końcu zaczyna zawierać użyteczne aplikacje. Z biegiem czasu będzie ich znacznie więcej. Przykładowo, już niedługo mają tu trafić sklepy Amazon i Epic Games. Dzięki temu pierwszemu, będzie można w oficjalny sposób pobierać aplikacje na Androida.

Nowy Office i inne aplikacje

Microsoft Office 2021

W 2021 roku Microsoft zaktualizował interfejs Office. Teraz mamy do czynienia z bardziej prostym i estetycznym interfejsem. Motyw pakietu został dostosowany do Windowsa 11. Najważniejsze zmiany zobaczymy w menu wstążki, które zostało uproszczone. Przykładowo funkcje „wstecz” i „ponów” zostały zdegradowane do prostych ikon w sekcji głównych narzędzi – to bardzo dobry zabieg. Najważniejszy układ dostępnych opcji nie zmienił się i bez problemu można znaleźć potrzebne narzędzia. Jednak design jest teraz spójny z tym, co dostaliśmy w Windowsie 11.

To, co dzieje się w pakiecie Office, trafi lub trafiło też do innych aplikacji. Microsoft już zapowiedział zmiany w aplikacji Paint i Notatniku. Nowości obejmą zaktualizowane menu oraz język projektowania oparty na Fluent Design.

Świetny Edge

W 2021 roku do Microsoft Edge trafiła ogromna liczba funkcji, których nie sposób policzyć. Najważniejszą z nich jest tryb IE, który umożliwia włączenie starych witryn, bez posiadania kultowej przeglądarki. Przykładowo, kiedy chcę włączyć narzędzie analizy technicznej, wystarczy, że dodam stronę internetową do witryn, które mają być odtworzone w trybie IE. Konkurencja takich możliwości nie ma!

kolejne nowości microsoft Edge

Edge został też wyposażony w funkcje zakupowe. Wśród nich pojawiła się historia cen oglądanych produktów, a także opcja dodawania kuponów. Jeżeli chodzi o inne opcje, zobaczyliśmy usypiane karty, które oszczędzają zużycie baterii. Ponadto pojawiła się funkcja oszczędzania baterii, która jeszcze bardziej wydłuży czas pracy na jednym ładowaniu. Nad bezpieczeństwem czuwa z kolei pulpit nawigacyjny kondycji haseł i monitor haseł.

Nie zabrakło również kontrowersji. Microsoft bowiem w USA wprowadził możliwość zakupu produktów i zapłaty za nie w późniejszym terminie.

Sprawdź najnowsze wpisy