ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Edge 96 funkcje z monitorem haseł

Microsoft Edge oszczędza baterię laptopów. Inne przeglądarki w tyle

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Nie mogę uwierzyć, że do końca roku dzieli nas tylko sześć tygodni, a to oznacza, że niedługo Microsoft Edge będzie obchodził drugie urodziny. W związku z powyższym, gigant z Redmond wprowadził kilka nowości. Microsoft Edge oszczędza także baterię Twojego laptopa – inne przeglądarki są w tyle.

Zobacz także: Nadal nie mogę uwierzyć, że mój ulubiony serial jest #1 na Netflix

Microsoft Edge kontra inne przeglądarki

Microsoft sprawił, że Edge jest o około 30% bardziej energooszczędny niż Chrome bez poświęcania szybkości. Przeglądarka Edge jest wyposażona w funkcję Sleeping Tabs, która po włączeniu przełącza nieaktywne karty w tryb uśpienia. To zwalnia zasoby i poprawia żywotność baterii, szczególnie dla osób, które mają jednocześnie mnóstwo otwartych nieaktywnych stron internetowych.

Już w 2019 roku według testów Microsoftu, Edge pozwolił Surface Bookowi na dłuższe wyświetlanie stron Internetowych niż w przypadku Chrome i Firefoxa. Trzy identyczne urządzenia działały w różnych przeglądarkach, a wyniki były wtedy zaskakujące:

  • Laptop z Firefoxem osiągnął wynik 9 godzin i 49 minut działania,
  • Laptop z Chrome osiągnął rezultat 13 godzin i 22 minut działania,
  • Laptop z Edge osiągnął wynik 18 godzin i 54 minut działania.

Ponieważ zarówno Chrome, jak i Edge są oparte na Chromium, można założyć, że będą takie same, pod wieloma względami, jednak tak nie jest. Wyniki zaprezentowane wyżej były zaprezentowane półtora roku temu, a urządzenia działały na Windows 10 May 2019 Update. Na temat oszczędzania baterii w Edge pochlebnie wypowiada się też laptopmag. Od tego czasu wiele się zmieniło, szczególnie w przypadku Microsoft Edge, który zyskał chociażby funkcję usypiania kart. Ponadto gigant z Redmond jeszcze bardziej optymalizował przeglądarkę pod kątem działania na jednym ładowaniu. W tym roku wprowadzony zostanie kolejny tryb.

Microsoft Edge oszczędza baterię

Microsoft Edge oszczędza baterię

Gdy używamy laptopa niepodłączonego do prądu, bardzo liczy się czas działania na jednym ładowaniu. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby zmaksymalizować żywotność baterii, by móc zrobić jak najwięcej w ciągu tych godzin. Dlatego tryb wydajności w Microsoft Edge, o którym pisał Paweł, to kolejna funkcja, która jeszcze bardziej wzmocni oszczędzanie baterii w przeglądarce. Gdy poziom naładowania baterii urządzenia jest niski, Microsoft Edge przełączy się w tryb wydajności i znacznie zmniejszy zużycie zasobów systemowych, takich jak procesor i RAM, wydłużając żywotność baterii i pomagając Ci zrobić więcej np. w podróży. Na tym jednak nie koniec. Tryb ten wdraża w tryb uśpienia zakładki, które są nieaktywne przez 5 minut.

Oczywiście rezultaty mogą się różnić w zależności od urządzenia, zainstalowanych aplikacji i nawyków korzystania z systemu oraz przeglądarki. Warto też zauważyć, że przy włączeniu trybu, Edge może (ale nie musi!) działać wolniej, oglądane filmy mogą być mniej płynne, a animacje trochę bardziej spowolnione. Jednak jeśli Twój laptop jest leciwy albo ma mało pojemny akumulator, warto skorzystać z tego trybu.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy