ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Miarka

Smartfony poniżej 6 cali – gdy rozmiar ma znaczenie

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Smartfony poniżej 6 cali mogą wydawać się czymś wyjątkowym. Trudno zaprzeczyć temu, że większość producentów „celuje” w modele, których przekątna ekranu jest większa. I choć nie mówimy tutaj o gigantycznych różnicach w wielkości, to jednak trudno jest znaleźć mniejszy telefon, ale o dobrej specyfikacji.

Smartfony poniżej 6 cali

smartfony poniżej 6 cali
Fot. PixaBay

Ostatnia premiera nowego iPhone’a SE 2020 pokazała, że użytkownikom może brakować „kompaktowego” smartfona. Nie takiego, którym można grać w ping-ponga, ale takiego, który swoim rozmiarem nie przeraża. I choć obecnie większa przekątna ekranu nie oznacza wcale, że samo urządzenie jest gigantycznych rozmiarów, to niektórym może to przeszkadzać. Da się jednak znaleźć modele, które mają topową specyfikację, a jednocześnie nie przerażają wielkością ekranu. Smartfony poniżej 6 cali to dość specyficzna grupa produktów, która powoli zdaje się, będzie wymierać. Ewentualnie w całości przeniesie się do „średniej” półki lub niżej.

Nie wszystkie smartfony poniżej 6 cali znalazły się w tym wpisie, ale wybierając modele do niego, chciałem pokazać ich różnorodność. Większość z nich dalej można kupić w Polsce, choć nie wszystkie są już nowościami. Nikt jednak nie powiedział, że nasz nowy telefon, musi być faktycznie „nowy”. Oto lista urządzeń, które mają przekątną ekranu mniejszą, niż 6 cali.

Zobacz też: Wysuwana kamera u Samsunga?

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e
Fot. Samsung Galaxy S10e

Samsung, decydując się na wypuszczenie bardziej kompaktowej wersji swojego flagowca, zrobił bardzo dobrze. Galaxy S10e ma przekątną ekranu 5,8 cala, a jednocześnie oferuje naprawdę sporo. Wprawdzie czas pracy na baterii do rewelacyjnych nie należy, ale nie można mieć wszystkiego. Szkoda, że Samsung w tym roku nie zdecydował się na stworzenie bardziej kompaktowego modelu z serii S, ale widać zdecydował się na pójście w zupełnie inną stronę. To obecnie najmocniejsze z urządzeń w portfolio Samsunga z przekątną ekranu poniżej 6 cali. Co jednak nie oznacza, że nie warto spojrzeć jeszcze bardziej wstecz.

Samsunga Galaxy S10e kupisz poniżej:

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9
Fot. Samsung Galaxy S9

Jasne, model mający już trochę „na karku”, ale dalej godny polecenia. Szczególnie dla kogoś, kto szuka mniejszego wyświetlacza. Tylko tutaj warto wziąć pod uwagę to, że same wymiary sprzętu są odrobinę większe, niż w przypadku Galaxy S10e, a przynajmniej pod względem długości. O ile oba urządzenia mają ekran 5,8 cala, to Galaxy S9 jest już ciut dłuższe (o 5,2 milimetra).

Samsunga Galaxy S9 kupisz poniżej:

Pixel 4

Pixel 4
Fot. Pixel 4

Google zdecydowało się na wypuszczenie swojego flagowca z ekranem o przekątnej 5,7 cala, ale sprzęt nie zyskał ogromnej popularności. Przynajmniej w naszym kraju. Nie ma się co oszukiwać, zupełny brak marketingu robi swoje. Po urządzenie sięgają zatem ci, którzy wiedzą czego od smartfona mogą oczekiwać. I choć da się znaleźć w nim kilka wad (chociażby sam wygląd), to jednocześnie jest to najlepszy wybór dla tych, którzy poszukują sprzętu z czystym Androidem na pokładzie. Warto jeszcze zainteresować się modelem Pixel 3a, którego przekątna ekranu to 5,6 cala, choć akurat w tym przypadku sprzęt jest wyjątkowo długi (151,3 mm).

Pixela 4 kupisz poniżej:

Razer Phone 2

Razer Phone 2
Fot. Razer Phone 2

Zdecydowanie najdłuższy z opisywanych tutaj modeli (158,5 mm), ale to ze względu na samą specyfikę sprzęt. Smartfon stworzony dla graczy, czyli wyposażony w dwie belki, ale jednocześnie z ekranem o przekątnej 5,7 cala. I choć na pokładzie znajduje się procesor Qualcomm Snapdragon 845, to dalej mówimy tutaj o bardzo wydajnym sprzęcie. Wprawdzie dość dziwnie wyglądającym, ale dalej mogącym się podobać.

Razer Phone’a 2 kupisz poniżej:

Moto G7 Play

Moto G7 Play
Fot. Moto G7 Play

Zupełnie inna półka cenowa, niż wyżej wspominane modele. Motorola dobrze odnalazła się na rynku i choć nazewnictwo ich smartfonów może wprowadzić mały zamęt, to dalej warto mieć producenta na uwadze. Model Moto G7 Play wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 5,7 cala, co czyni go jednym z bardziej kompaktowych rozwiązań obecnie dostępnych na rynku. Fakt, że podzespoły mogą pozostawiać sporo do życzenia, ale w tej cenie (da się go kupić za około 400 złotych), trudno oczekiwać cudów.

Moto G7 Play kupisz poniżej:

Xiaomi Redmi 7A

Redmi 7A
Fot. Redmi 7A

Archaiczny wygląd i podzespoły, które nie należą do najmocniejszych. Jednak przekątna 5,45 cala może spodobać się tym, którzy szukają małego ekranu w smartfonie. Pod względem ceny jest całkiem przyzwoicie, bo sprzęt spokojnie kupimy za mniej, niż 500 złotych. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie jest to urządzenie, które będzie długo wspierane przez producenta.

Xiaomi Redmi 7A kupisz poniżej:

Co jeszcze poniżej 6 cali?

Trudno nie wspomnieć tutaj w ogóle o smartfonach Apple, skoro pomysł na tekst zrodził się po premierze modelu iPhone SE 2020 (4,7 cala). Wyświetlacz poniżej 6 cali ma jeszcze m.in. iPhone 11 Pro (5,8 cala) czy iPhone XS (5,8 cala). Mniejsze smartfony znajdziemy także u Nokii (2.2, 4.2 czy 5.1) czy Huawei (Y5 2019). Jednak o wiele łatwiej obecnie znaleźć sprzęty, których przekątna jest większa, niż 6 cali i tego już raczej nic nie zmieni. Poniżej znajdziecie jeszcze porównanie wielkości opisanych wyżej modeli.

Sprawdź najnowsze wpisy