ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Korea Południowa Linux Windows 10

Windows 10 ma wiele wad. Linux zbawi świat?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Windows 10 był świetny. Być może dlatego, że Microsoft mógł wydać prawie wszystko po Windows 8 i wydawałoby się to genialne w porównaniu z tą platformą. Wtedy także można było sądzić, że nowy system operacyjny naprawił prawie wszystkie problemy swojego poprzednika. Tak się nie stało, czy zatem odpowiedzią na problemowy Windows 10, jest Linux?

Windows 8 a Windows 10

W Windows 10, Microsoft nie narzucał nam już swojego brzydkiego interfejsu Metro. W poprzedniku nalegał na duży i brzydki interfejs ekranu dotykowego dla osób, które takich ekranów nie mają. Zamiast tego w „dziesiątce” powróciło stare dobre menu Start!

Windows 8

Gdy Windows 8 wydawał się rozdętym oprogramowaniem, które z trudem działało na komputerach spełniających jego minimalne wymagania systemowe, Windows 10 dawał odmienne odczucia. Microsoft rzeczywiście próbował stworzyć oprogramowanie, które mogłoby działać na starszych lub mniej wydajnych komputerach.

Gigant z Redmond prawdopodobnie nigdy nie wyda lekkiego systemu operacyjnego, aby konkurować z takimi platformami jak Chrome OS. Nie zmienia to faktu, że wielu użytkowników było mile zaskoczonych, jak dobrze Windows 10 działał z minimalnymi wymaganiami. Nie był idealny, ale był lepszy niż Windows 8.

Zobacz także: Galaxy S20 Ultra pierwsze wrażenia

Windows 10 stał się zabugowany

Co się stało? Dlaczego Windows 10 jest teraz takim bałaganem? Niedawno firma Microsoft wydała aktualizację po aktualizacji, które wydają się psuć więcej rzeczy niż naprawiać. Następnie, gdy Microsoft publikuje poprawkę dla tych problemów, wydaje się, że wprowadza ona jeszcze więcej bugów.

Usługa Windows 10 20H1 update

Wiele z nowych problemów powoduje nawet znany „niebieski ekran śmierci”. Ten błąd był kiedyś tak powszechny we wcześniejszych wersjach systemu Windows, że stał się ikoniczny. Niestety, intensywność koszmarów sprzed lat powróciła.

Teraz Windows 10 ma tak ogromną bazę instalacyjną, że nawet przy dużej liczbie zgłoszeń problemów, dla większości użytkowników, Windows 10 nadal działa dobrze. Jednak nawet jeśli nie dotyczą Cię problemy aktualizacji systemu, ciągły strumień wiadomości o ludziach, którzy zostali nią dotknięci, nie może pomóc zwiększyć zaufania do Windows 10. Microsoft już zepsuł mojego Surface Booka 2, którego się pozbyłem. Czy to kwestia czasu zanim gigant zepsuje Twój sprzęt?

Co możesz zrobić z Windows 10?

Więc co możesz zrobić? Powstrzymanie aktualizacji systemu Windows 10 to dobry krótkoterminowy plan. Możesz wstrzymać instalowanie łatek, poczekać, czy pojawią się jakieś zgłoszone problemy, a następnie zdecydować, czy zainstalować ją, gdy masz pewność, że jest bez błędów.

Jednak zatrzymywanie aktualizacji systemu Windows 10 powinno być tymczasowe. W większości przypadków te update’y zawierają ważne poprawki bezpieczeństwa, więc nie powinieneś zbyt długo uruchamiać niezałatanego systemu operacyjnego. Może więc czas na bardziej drastyczną zmianę. Może już czas zostawić Windows 10 za sobą.

Na problemy Windows 10 najlepszy Linux?

Jednym z najprostszych sposobów na porzucenie systemu Windows 10 jest zdobycie nowego MacBooka lub Maca z systemem macOS lub Chromebooka z systemem operacyjnym Chrome.

Korea Południowa Linux

Na takie opcje trzeba oczywiście wydać niemałe pieniądze. Jeśli jednak chcesz zachować ekscytujący komputer lub laptop i odejść od systemu Windows, nadszedł czas, aby poważnie rozważyć Linuxa.

Linux to niezwykle popularny system operacyjny typu open source. Jest bezpłatny do pobrania i zainstalowania (oprócz niektórych wersji dla użytkowników korporacyjnych) i działa na dowolnym komputerze z systemem Windows 10. W rzeczywistości, ponieważ jest on lżejszy niż Windows 10, powinieneś przekonać się, że działa lepiej niż platforma Microsoftu.

Być może najlepsze jest to, że Linux ma wiele różnych wcieleń i rozmiarów. Te różne oblicza systemu, zwane dystrybucjami, są skierowane do różnych osób. Istnieją hardcorowe wersje dla ekspertów systemu, a także dla początkujących i te, które są zbudowane do działania na starym i słabo wyposażonym sprzęcie.

Którą wersję Linuxa wybrać?

Stabilny Windows 10 z jądrem Linux

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Linuxem, to Ubuntu i Mint powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności, ponieważ są niezwykle łatwe w użyciu. W szczególności ta druga jest dobra dla migrantów z platformy Microsoftu, ponieważ ma interfejs użytkownika bardzo podobny do Windows 10, dzięki czemu poczujesz się jak w domu.

Dzięki popularności Linuxa wiele programów (i coraz większa liczba gier) używanych w systemie Windows 10 będzie miało wersje na tę platformę. Ponadto istnieje wiele doskonałych alternatyw. Przykładowo świetnym edytorem tekstu jest LibreOffice. W sieci dostępne są również projekty takie jak WINE, które pozwalają uruchamiać aplikacje systemu Windows 10 w systemie Linux.

Istnieje wiele powodów, aby przejść na Linuxa, jeśli Windows 10 Cię wkurza. Chociaż zmiana systemu operacyjnego nie jest idealna, jeśli Microsoft nadal psuje system Windows 10, pozostawi wiele osób bez innej opcji – a to z kolei może zmusić firmę, aby uporządkowała swój bałagan.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy