Pisania dokumentów tekstowych nie da się uniknąć. Na szczęście nie musisz korzystać z pełnej subskrypcji pakietu Microsoft Office, bowiem istnieje kilka znakomitych edytorów tekstu, które można pobrać i używać całkowicie za darmo. Właściwy darmowy edytor tekstu sprawi, że codzienna praca będzie szybsza i łatwiejsza, dlatego warto poznać najlepsze dostępne opcje.W tym artykule przyjrzymy się najlepszym edytorom tekstu, których można używać offline, ale jest też kilka doskonałych narzędzi opartych na przeglądarce, które warto rozważyć, jeśli wolisz pisać online. Oto najlepsze alternatywy Microsoft Word.

Alternatywy Microsoft Word

Dokumenty Google

Dokumenty Google to chyba najbardziej oczywisty wybór, który ma tę zaletę, że automatycznie zapisuje Twoją pracę, więc nie musisz się martwić, jeśli połączenie się nie powiedzie. Jest to również dobry wybór do współpracy i oznacza, że ​​nie musisz przesyłać dokumentu do oddzielnej usługi przechowywania w chmurze. Ma jednak ograniczony wybór szablonów, nie ma sposobu na importowania treści z innych aplikacji Google, a każde narzędzie online będzie otoczone rozproszeniem uwagi, takim jak na przykład media społecznościowe.

WPS Office Free

Ten darmowy edytor tekstu wygląda i zachowuje się prawie dokładnie tak, jak jego odpowiednik premium, a nawet ma własny odpowiednik OneDrive, oferujący 1 GB bezpłatnego miejsca w chmurze.

Wybór wstępnie zainstalowanych szablonów zapewnia wszystko, czego potrzebujesz do typowych dokumentów i możesz łatwo tworzyć własne dla niestandardowych zadań. Jest kompatybilny z każdym formatem pliku tekstowego, jaki możesz wymyślić, w tym z bieżącymi i starszymi wersjami programu Microsoft Word z pakietu Office 97.

WPS Office alternatywy dla microsoft word

W WPS Office Writer pojawiają się reklamy, które można usunąć poprzez uaktualnienie do wersji premium, ale są one ledwo zauważalne i żadne funkcje nie są zablokowane. Ogólnie rzecz biorąc, WPS Writer robi ogromne wrażenie i jest to prawdopodobnie najlepszy darmowy edytor tekstu dostępny do pobrania. WPS niedawno uruchomił również darmowy konwerter plików PDF na Word, który jest doskonałym towarzyszem jego edytora tekstu.

LibreOffice

LibreOffice jest rozwidleniem Apache OpenOffice. Oba oferują bardzo podobne aplikacje do edycji tekstu, ale LibreOffice otrzymuje częstsze aktualizacje i ma żywszą bazę użytkowników.

LibreOffice alternatywy dla Microsoft Word

Edytor tekstu, Writer, to bogata w funkcje alternatywa Microsoft Word, wyposażona we wszystkie narzędzia, których możesz potrzebować do pracy z tekstem.

Dwie wersje Writer zawierają kreatory i szablony dla popularnych typów dokumentów, takich jak faktury i listy, a także łatwe tworzenie własnych szablonów do wykorzystania w przyszłości. Edytory tekstu współpracują również z innym oprogramowaniem biurowym w odpowiednich pakietach – możesz więc na przykład użyć Base do stworzenia bibliografii.

Oba edytory tekstu obsługują wszystkie najpopularniejsze formaty plików i mogą eksportować dokumenty do formatu PDF bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Jeśli szukasz edytora tekstu, który może zastąpić Microsoft Word, jedno z tych dwóch będzie idealnym kandydatem.

Zobacz także: Microsoft pokazał, jak wygląda proces aktualizacji Windows 10

Focus Writer

FocusWriter jest pełen sprytnych narzędzi, które pomogą Ci zmaksymalizować wydajność. Jak sama nazwa wskazuje, program blokuje wszelkie rozproszenia, abyś mógł poświęcić pisaniu całą swoją uwagę. Podczas normalnego użytkowania wszystko, co widzisz, to pusta strona – paski narzędzi są widoczne tylko po przesunięciu wskaźnika myszy na krawędź ekranu.

FocusWriter

FocusWriter zawiera również alerty, które są uruchamiane w określonych momentach lub po osiągnięciu wstępnie zdefiniowanej liczby słów, więc nie musisz się martwić oglądaniem licznika (tak jak w programie Microsoft Word). Program nie jest świetny do edycji, ale pod względem produktywności FocusWriter jest trudny do pokonania.

TextMaker

TextMaker dobrze wygląda i ma kilka przydatnych szablonów do tworzenia listów i innych codziennych dokumentów. Wybór nie jest tak szeroki jak u niektórych rywali, ale możesz także tworzyć nowe projekty do wykorzystania w przyszłości i zapisywać je w formacie TMV.

Wszystkie funkcje, których można oczekiwać od nowoczesnego edytora tekstu są obecne i poprawne, w tym zaawansowane opcje formatowania, możliwość tworzenia baz danych do zarządzania bibliografiami i przypisami oraz funkcja śledzenia zmian we wspólnych projektach.

Jedyną prawdziwą wadą TextMakera jest niemożność zapisania pracy w formacie DOCX (chociaż można bez trudu otwierać i edytować te pliki). Ta funkcja jest ograniczona do wersji premium SoftMaker Office.

WriteMonkey

Alternatywy Microsoft Word zamyka WriteMonkey, czyli kolejny bezproblemowy edytor tekstu zaprojektowany, aby pomóc Ci zmaksymalizować wydajność bez kłopotów z edycją i formatowaniem. Nie jest przeznaczony do dokumentów takich jak listy lub CV, ale doskonale nadaje się do przelania wczesnych pomysłów na papier (lub ekran), dzięki czemu masz podstawę do późniejszego opracowania.

WriteMonkey alternatywy dla microsoft word

W przeciwieństwie do FocusWriter, który jest zgodny ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami tekstowymi (w tym Microsoft DOC i DOCX), WriteMonkey działa tylko z plikami TXT, więc musisz je przekonwertować przed otwarciem. Ukryte elementy sterujące WriteMonkey są również trudniejsze w nawigacji – wszystko jest dostępne za pomocą dużego menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy lub ogromnej kolekcji skrótów klawiaturowych.

Na plus można zaliczyć także możliwość wyszukiwania słów w Wikipedii, Grafice Google, Poetry.com, Answers.com i wielu innych bez ręcznego otwierania przeglądarki.

WriteMonkey to przenośna aplikacja, więc nie trzeba jej instalować. Wystarczy wypakować wszystkie pobrane pliki na dysk lub usługę przechowywania w chmurze i uruchomić plik WriteMonkey.exe.

źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.