Jeśli trafiłeś do tego wpisu, to najprawdopodobniej niedawno kupiłeś nowy smartfon Huawei i nie znalazłeś aplikacji popularnych portali społecznościowych. Nie tyczy się to tylko tytułowego Facebooka, ale również innych programów z USA. Messenger, Instagram i WhatsApp należą do firmy Marka Zuckerberga, więc spotkał ich ten sam los. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Twitter czy Snapchat to także programy, których główne siedziby znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Spokojnie, TikToka znajdziecie w AppGallery – ten pochodzi z Państwa Środka.

Huawei bez współpracy z USA – czy to oznacza brak Facebooka na smartfonach?

huawei facebook instalacja messenger instagram whatsapp

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów, to warto dowiedzieć się, co sprawiło, że na smartfonach i tabletach Huawei nie ujrzycie amerykańskich aplikacji. Otóż Stany Zjednoczone nie mogą dojść do porozumienia z Chinami, więc do gry wchodzą różnego rodzaju blokady. Tytułowy producent urządzeń mobilnych jest jednym z tych, któremu najbardziej się oberwało. Dlatego też coraz głośniej jest o Huawei Mobile Services, czyli autorskich rozwiązaniach, które zastępują usługi Google. Sam Android to system na licencji Open Source, więc jest on dostępny dla wszystkich za darmo. Jednak większość popularnych portali społecznościowych to własność firm ze Stanów Zjednoczonych. Tym samym Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat i inne aplikacje nie goszczą na smartfonach Huawei. Próżno jest też ich szukać w AppGallery. Naturalnie istnieje wyjątek od całej blokady i tym jest na przykład Microsoft, który otrzymał zezwolenie od rządu USA na dalszą współpracę z Huawei. Dlatego na ich urządzeniach znajdziemy aplikacje z rodziny Office, a laptopy nadal bazują na Windowsie.

Facebook nie korzysta z Usług Google – instalacja na smartfonach Huawei jest bajecznie prosta

huawei facebook instalacja messenger instagram whatsapp

To, co jest najważniejsze przy szukaniu gier i programów do pobrania na swoje smartfony, to pewność, że korzystamy ze sprawdzonych źródeł. Tak, to truizm, ale warty powtarzania. Możecie być pewni, że niżej podane linki zostały przez nas zweryfikowane. Dlatego przejdźmy do konkretów. Aplikacje najpopularniejszych portali społecznościowych znajdziecie na następujących stronach:

Nie wolno zapominać o stałym aktualizowaniu aplikacji, aby uniknąć luk w zabezpieczeniach oraz nowych funkcjonalności. Dlatego jeśli decydujecie się na bezpośrednie pobieranie instalatorów, to weryfikujcie co pewien czas, czy nie pojawiła się nowa wersja. Jednak w przypadku na przykład APKPure możecie też pobrać ich aplikację, która zadba o to za Was. Z kolei na APK Mirror możecie sięgnąć do starszych wersji, jeśli ta najnowsza nie działa właściwie na Waszym urządzeń. Możecie też sprawdzić odmiany w wersji beta lub alpha, ale tym samym licząc się ze wszelkiego rodzaju błędami. Nie są to wydania do codziennego użytku. Celowo też podałem powyżej odmiany Lite, które sprawdzają się nie tylko w przypadku słabszych urządzeń.

Zobacz też: Konsumenci kupują za małe telewizory i później tego żałują.

Oczywiście powyższe rozwiązania można zastosować do wielu innych aplikacji, których nie znajdziecie w AppGallery, a nawet w Sklepie Play. Źródeł gier i programów na Androida jest od groma, więc nie warto się ograniczać do jednego miejsca. Naturalnie portale społecznościowe zdają się bardzo istotne dla dzisiejszych konsumentów, ale być może nie najważniejsze. Może szukacie nawet zamiennika dla nich? W takim razie pomoże Wam program More Apps, który jest dostępny za darmo w AppGallery i służy między innymi do wyszukiwaniu alternatyw dla popularnych aplikacji. Jeśli to możliwe, to może on również pokazać, skąd pobrać poszukiwane gry i programy. Dlatego dajcie znać, jakich aplikacji jeszcze Wam brakuje?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.