Kupiłeś nowy smartfon lub tablet Huawei i nie możesz znaleźć swojej ulubionej aplikacji w AppGallery? Spokojnie, pamiętaj, że Twoje urządzenie jest zarządzane przez system Android. To z kolei oznacza, że praktycznie nie istnieją ograniczenia. Za to istnieje bardzo duża szansa, że gra lub program, który szukasz, po prostu jeszcze nie trafił do sklepu Huawei. Jeśli nie chcesz czekać, to wystarczy odpowiednio poszukać. Sytuacja jest dużo prostsza, jeśli poszukiwany tytuł znajduje się w Sklepie Play, ale nie wyprzedzajmy faktów. Zacznijmy razem poszukiwania.

Nie mogę znaleźć aplikacji w AppGallery – co wtedy zrobić?

Huawei Mobile Services hms uslugi appgallery

Jednak zanim podpowiem, gdzie co i jak, to kilka słów wyjaśnienia, dlaczego tak w ogóle znajdujesz się w obecnej sytuacji. Naturalnie drobnych powodów jest multum, ale ten główny to blokada USA wymierzona w kierunku Chin, której głównym poszkodowanym okazał się Huawei, a więc też konsumenci. Jednak ten temat dokładniej wyjaśniam w ramach przedstawiania, czym tak właściwie jest Huawei Mobile Services. To właśnie częścią HMS jest AppGallery. W takim razie, dlaczego wszystkie aplikacje na Androida nie znajdują się w tym sklepie? Przede wszystkim jest to fizycznie niemożliwe z natury Robocika, który jest systemem operacyjnym bazującym na licencji Open Source. Wszystkich aplikacji nie ma również w Sklepie Play. Niemniej Huawei już wytoczył działa, aby rozbudować AppGallery, ale po prostu potrzeba czasu na uzupełnienie bazy.

Phone Clone, czyli nie ma aplikacji w AppGallery, to przenieś ją z poprzedniego urządzenia

huawei przenoszenie danych phone clone hms

Zapewne dopiero, co kupiłeś swój nowy smartfon lub tablet od Huawei. Właśnie zauważyłeś, że nie możesz znaleźć swojej ulubionej aplikacji w AppGallery. W takim razie pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest przeniesienie najważniejszych danych z poprzedniego urządzenia. W tym celu skorzystaj z Phone Clone, którego obsługę omówiliśmy w szczegółowym poradniku. Jest to program od firmy z Państwa Środka, który sprowadza cały proces transferu między innymi zdjęć, kontaktów, muzyki i właśnie aplikacji do zaledwie kilku kroków.

Android to otwarty system – aplikacje pobierzesz z różnych źródeł

aplikacje spoza sklepu play apkpure apk mirror

W osobnym artykule szczegółowo wyjaśniam, skąd można pobierać aplikacje na Androida. Jest wiele różnych sklepów i witryn, które w rzetelny sposób gromadzą instalatory mnóstwa gier oraz programów na Robocika. Prym w tej materii wiodą APK Mirror i APKPure. W wielu aspektach obie organizacje mogą pochwalić się unikalnymi cechami, których próżno szukać na przykład w Sklepie Play. Dlatego polecam zapoznać się z tymi źródłami również osobom, których urządzenia mają zainstalowane Usługi Google. Niemniej to właśnie zewnętrzne źródła pozwolą Ci zainstalować na nowych telefonach i tabletach Huawei między innymi takie aplikacje, jak Facebook, Messenger, Instagram, Twitter, Twitch. Jeśli nie jesteś pewny, czy dany program będzie poprawnie działał, to zgłoś się do nas! Zajrzyj na Android.com.pl APPS.

Nie zapominajmy o zamiennikach najpopularniejszych aplikacji – program More Apps pozwala je znaleźć

youtube vanced appgallery huawei hms

Oczywiście skłamałbym, gdybym napisał, że wszystkie aplikacje spoza Sklepu Play są legalnie dostępne w Sieci. Darmowe instalatory równie dobrze mogą okazać się złośliwym oprogramowaniem lub szpiegującym, a to najprawdopodobniej ostatnia rzecz, jakiej szukamy. Dlatego już w tym miejscu zaznaczam, aby być czujnym. Weryfikuj wszelkie źródła, aby uniknąć nieprzyjemności.

YouTube reklamy dla dorosłych

Niemniej po ponad 10-letnim rozwoju Androida ciężko narzekać na brak wyboru. Nie tylko urządzeń, ale samych aplikacji. Dlatego jeśli jakimś sposobem nie udało Ci się znaleźć konkretnego programu w APK Mirror lub APKPure, to dlaczego nie poszukać jego zamiennika? Konkurencji na rynku nie brakuje, a przyzwyczajenia warto weryfikować. W końcu w życiu stałe są tylko zmiany. Powyżej widzisz logo YouTube, a więc jest to jedna z Usług Google, których domyślnie brakuje na urządzeniach Huawei. Nieprawdą jest, że nie możesz na nich oglądać swoich ulubionych filmów z tego serwisu. Musisz tylko to zrobić w nieco inny sposób. Ewentualnie na jeden z dostępnych sposobów. Oto przykładowe dwie metody:

  1. Przeglądarka internetowa – wersja mobilna YouTube, która uruchamia się w przeglądarce Huawei, jest niemalże identyczna, co sama aplikacja na Androida. Możesz utworzyć skrót do niej na pulpicie.
  2. YouTube Vanced – aplikacja przez wielu uważana za lepszą wersję pierwowzoru, bo w końcu bez reklam i pozwala na odtwarzanie filmów w tle.

Dostęp do Gmaila jest banalnie prosty za sprawą konfiguracji skrzynki pocztowej we wbudowanym w Huawei Mobile Services kliencie E-mail. Mapy? Sprawdź Yanosika. Arkusze, Dokumenty i Prezentacje od Google? Istnieje pakiet Office od Microsoftu. Można tak wymieniać naprawdę długo, ale można też sprawdzić, czy czasami ktoś nie opracował odpowiedniej metody na zainstalowanie danej aplikacji. Wątek, który zbiera sprawdzone poradniki, znajdziesz na forum Huawei. Znajdziecie tam też wzmiankę o Netflixie. Ten działa, choć w starej wersji, którą znajdziecie między innymi na wspomnianym wcześniej APK Mirror. Trzeba też pogodzić się, że jeśli dane urządzenie nie oferuje certyfikacji tej usługi strumieniowania filmów, to nagrania będą odtwarzane w niższej rozdzielczości. Zamiennik? Teoretycznie można spojrzeć na bibliotekę takich usług jak Ipla, Onet VOD i innych. W poszukiwaniu różnorakich zastępstw popularnych aplikacji pomoże program More Apps, który znajdziecie za darmo w AppGallery. Pokazuje on, jak sobie radzić, gdy dana gra lub program nie są dostępne w sklepie Huawei – dowiecie się, skąd pobrać lub czym zastąpić poszukiwany tytuł.

Zobacz też: Oto powody, dlaczego warto korzystać z VPN.

Jeśli mimo wszystko Twoje trudy w poszukiwaniach i kompletny brak atrakcyjnych zamienników zawiodły, to wejdź jeszcze raz do AppGallery. W ostatniej zakładce (Ja) znajdziesz takie pojęcie, jak Lista Życzeń. Możesz tam dodać grę lub program, którego potrzebujesz – wystarczy, że podasz tytuł, opcjonalny krótki opis oraz ewentualnie grafiki. W ten sposób zwiększasz szansę na to, że Huawei zauważy ten brak i postara się go uzupełnić.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.