ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
huawei appgallery sklep play zastepstwo

AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko wysunięty wniosek, a w tym artykule chciałbym przedstawić Wam, co tak właściwie kryje się w AppGallery. Wybrani konsumenci, którzy zdają się najgłośniejsi w Sieci, bez konkretnego argumentu nie chcą nawet sprawdzić sklepu od Huawei, więc pozwólcie, że zrobimy to na swój sposób wspólnie.

AppGallery to Sklep Play od Huawei, który też ma się czym pochwalić

huawei appgallery sklep play zastepstwo 2

Jednak zanim wejdziemy do samego AppGallery, to parę słów bezpośrednio od samego Huawei. Firma chwali swój sklep między innymi ze względu na bezpieczeństwo. Dokładnie mowa jest o 4-warstwowych zabezpieczeniach, które sprowadzają się do:

  • kontroli ochrony prywatności
  • skanowaniu luk w zabezpieczeniach
  • wykrywaniu złośliwych algorytmów
  • ręcznej weryfikacji autorów aplikacji

Jest to pierwszy i zarazem główny słaby punkt, który coraz dobitniej odbija się na renomie Sklepu Play. Nic dziwnego, że Huawei już od podstaw chce dbać o bezpieczeństwo użytkowników i nie oferować oprogramowania, które potencjalnie może być złośliwe.

appgallery promowanie sklep play huawei hms

Bezpieczeństwo to podstawa, a AppGallery dodatkowo ma przyciągać do siebie poprzez różnego rodzaju promowanie. Przede wszystkim autorzy chcą pokazywać lokalne programy, a nie tylko te światowe. W końcu w Polsce chętniej zajrzymy na Amazona i AliExpress aniżeli Flipkart. Propozycje mogą nawet uzależniać się od miasta, w którym aktualnie się znajdujemy. To wszystko to jednak pierwszy punkt promocji. Drugi to upominki, czyli użytkownicy AppGallery mogą liczyć na wszelkiego rodzaju vouchery, kupony rabatowe, a nawet funkcje VIP w wybranych tytułach.

Prezenty w AppGallery, czyli rozwijaj sklep razem z Huawei, a przy okazji wygrywaj różne nagrody

huawei appgallery konkurs upominki promocje hms

Zapewne zaciekawił Was punkt dotyczący upominków, ale co tak naprawdę przez to rozumieć? Otóż Huawei prowadzi wiele akcji, które mają na celu zachęcić użytkowników do wspólnego rozwijania AppGallery. Dotychczas użytkownicy mogli między innymi liczyć na różnego rodzaju zniżki w związku z pobieraniem aplikacji (kupon 50 zł do e-shopu). Dodatkowo sami partnerzy wychodzą naprzeciw i oferują swoje dodatki – na przykład monety od Allegro, zniżki na bilety kolejowe, darmowe e-booki od Legimi i różne inne promocje od takich firm jak Naviexpert, Empik Go oraz Podcast Go.

huawei appgallery konkurs upominki promocje hms

Swoje zaangażowanie można też pokazać w konkursach Komentuj i wygrywaj. Aktualna edycja, której regulamin znajdziecie na stronie Huawei, sprowadza się wyłącznie do tego, aby dodać komentarz pod aplikacją. Ten musi odpowiadać na pytanie Jak dana aplikacja pomaga Ci w życiu codziennym? W zamian można otrzymać punkty Huawei. 1 punkt to 1 złotówka do wykorzystania w sklepie, ale również do zakupu dodatkowego miejsca w Chmurze. Przy czym należy pamiętać, że firma z Państwa Środka dopiero się rozkręca i już zapowiada kolejne akcje – również te z partnerami.

Huawei AppGallery w codziennym użytkowaniu

W moim przypadku przeglądanie sklepu od Huawei odbywało się na P40 Lite i P40 Lite E. Jednak jeśli macie inne urządzenie od firmy z Państwa Środka, to też na pewno macie już zainstalowane AppGallery w ramach HMS. Mało tego, sklep ten możecie sami zainstalować na dowolnym, innym urządzeniu. Instalator znajdziecie na stronie Huawei. Pobierzecie go też poprzez zeskanowanie poniższego kodu QR:

huawei appgallery sklep play zastepstwo qr code

To, co może Was na początku zirytować, to mnogość informacji do zaakceptowania. Jednak jak się wczytacie, a nie będziecie odruchowo akceptować i klikać dalej, to poznacie w szczegółach, do czego między innymi potrzebne są poszczególne uprawnienia, a także jak są przetwarzane Wasze dane. Po ich akceptacji otrzymujecie najważniejsze propozycje w ramach polecanych tytułów.

Wszystko zostało przedstawione w prosty sposób, a nie na milion linii, które dodatkowo trzeba tłumaczyć przez prawników. Tymczasem zajrzyjmy w końcu, jak wygląda AppGallery:

Huawei_AppGallery_HMS_Sklep_Play

Na dzień dobry otrzymujemy to, co aktualnie nowe, popularne, polecane, a także mające szansę na zdobycie dużego zainteresowania. Wszystko przedstawione w sposób czytelny, bez zbędnych wodotrysków, które to trzeba umieć wyważyć.

Huawei_AppGallery_HMS_Sklep_Play

Pierwsza zakładka za nami, a druga to podział na kategorie, którego zapewne nikomu nie muszę tłumaczyć. Niektórzy mogą uznać, że mnogość poziomów jest zbyt dokładna, ale ma to też swój urok – zdecydowanie łatwiej odnaleźć aplikację, której tytułu nie znamy. Jeśli nazwa nie jest nam obca, to na niemalże każdej zakładce u góry ujrzymy wyszukiwarkę, na której pojawiają się różne podpowiedzi i sugestie.

Huawei_AppGallery_HMS_Sklep_Play

Zakładka numer trzy to polecane, dwa rankingi – gier i aplikacji. Tym samym nie brakuje też tradycyjnych zestawień. Idziemy dalej, gdzie ujrzymy menedżera wszystkiego, co znajduje się już na urządzeniu.

Organizacja to podstawa w AppGallery

AppGallery umożliwia także organizowanie instalatorów, które aktualnie znajdują się w pamięci smartfona lub tabletu. To zdecydowanie ułatwia organizację programów z różnych źródeł, ale o nich jeszcze porozmawiamy w ramach osobnego artykułu. Z tego samego poziomu możemy również aktualizować poszczególne tytuły.

Na samym końcu ujrzymy szczegóły naszego konta. Wśród nich tradycyjne ustawienia, ale ja chciałbym zwrócić szczególną uwagę na Listę życzeń. Nie możesz znaleźć swojego ulubionego programu? Zapisz go, tym samym przekazując taką informację Huawei. W ten sposób istnieje większa szansa na pojawienie się stosownej gry lub aplikacji w AppGallery. Pokazuje to też, jak firma z Państwa Środka podchodzi do kwestii społeczności.

Zobacz też: Recenzja Huawei P40 Lite – ten smartfon musi być hitem.

Jak sami widzicie, AppGallery nie jest straszne, jeśli da się mu szansę. Szczególnie że Huawei chce wraz z konsumentami rozwijać zbiór dostępnych gier i aplikacji. Jednak nie możemy też zapominać, że nie jest to jedyne legalne źródło programów na Androida. Innymi zajmiemy się w kolejnych odcinkach, a tymczasem dajcie znać, które tytuły byście jako pierwsze dopisali na swoją listę życzeń. Być może niektóre z nich już są dostępne?

Wpis powstał we współpracy z Huawei

Sprawdź najnowsze wpisy