ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sklep Play będzie ukrywać zaniedbane aplikacje

Jak instalować aplikacje spoza Sklepu Play i AppGallery? Sprawdzone źródła

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Porady

Google w ramach swoich usług oferuje Sklep Play, Huawei rozpędza AppGallery wraz z HMS, ale to niejedyne źródła gier i programów dla urządzeń z Androidem. Naturalnie można wymieniać sklepy innych producentów smartfonów oraz tabletów – większość dużych firm oferuje autorskie miejsca do pobierania wybranych tytułów. Jednak wszystkiego wszędzie nigdy nie będzie, ale Android to otwarty system, więc użytkownik ma wybór. W końcu aplikacje spoza Sklepu Play nie są niczym złym. Niezbędne instalatory znajdziemy w innych źródłach, a te pewne, sprawdzone i zweryfikowane przez lata chciałbym przytoczyć Wam w niniejszym artykule.

Aplikacje spoza Sklepu Play i AppGallery istnieją – Android przyjmuje zewnętrzne źródła

Fortnite

Niektórzy mogą pomyśleć, że instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play, AppGallery lub Galaxy Store jest nielegalne. Oczywiście jest to nieprawda. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowolnie pobierać i korzystać z gier oraz programów, które są udostępniane za darmo w Sieci. Nielegalne tak naprawdę jest tylko instalowanie zmodyfikowanych wersji konkretnych tytułów tak, aby te omijały zabezpieczenia związane z przestrzeganiem licencji użytkowania. Innymi słowy, wyklucza się wszelkiego rodzaju piractwo. Jednak w znakomitej większości przypadków nie są nimi aplikacje spoza Sklepu Play.

fortnite android google epic games

Pamiętajcie, że market od Google to tylko dodatek do Androida, a nie jego integralna część. Idealnym przykładem jest tutaj Fortnite, a więc hit battle royale, którego wydawca – Epic Games – sam zajmuje się dystrybucją. W ten sposób firma nie musi płacić prowizji Amerykanom za mikropłatności. Tym samym poznajmy miejsca, z których równie prosto możemy instalować programy na smartfony i tablety z Robocikiem na pokładzie. Jednak też musicie być świadomi, że w prosty sposób nie zainstalujemy aplikacji, które są dedykowane na przykład Samsungom.

Czy aplikacje spoza Sklepu Play będą poprawnie działać?

Podcasty na Spotify

Oprócz kwestii legalności instalowania aplikacji spoza Sklepu Play innym popularnym mitem jest to, że większość gier i programów instalowanych z zewnętrznych źródeł nie działa prawidłowo. Jest to naturalnie zdecydowana przesada, ale na pewno trzeba być świadomym, że Usługi Google też są wymagane do poprawnej pracy wybranych programów. Niemniej to nie oznacza, że aplikacje niedostępne w AppGallery nie będą działać na smartfonach i tabletach Huawei. Wszelkiego rodzaju media społecznościowe (Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram, Twitter, Snapchat) można bezpiecznie pobierać ze sprawdzonych źródeł i będą one poprawnie obsługiwane. Chcesz posłuchać muzyki na Spotify? Nic trudnego. Oglądanie ulubionych streamerów na Twitchu? Też jest możliwe. Wystarczy tylko wiedzieć, skąd pobrać odpowiedni instalator.

Pewne i sprawdzone źródło z grami oraz aplikacjami spoza Sklepu Play na Androida? To musi być APK Mirror

Nasi Stali Czytelnicy zapewne doskonale wiedzą, czym jest APK Mirror, należące do Android Police. To jedno z najlepszych zewnętrznych źródeł programów na Androida, które często wyprzedza Sklep Play. Otóż Google aktualizacje udostępnia w swoim markecie w tak zwanych falach. Przez to rozumiemy, że jedno urządzenie może widzieć nową wersję, a drugie, leżące obok, zauważy ją dopiero następnego dnia. APK Mirror możliwie najszybciej uzupełnia swoją bazę o kolejne wydania i udostępnia je wszystkim jednocześnie. W taki sam sposób możemy sprawdzić wczesne wydania konkretnych aplikacji.

apkmirror wersjonowanie aplikacje spoza sklepu play

Brak podziału na tych lepszych i gorszych to pierwsza, istotna zaleta APK Mirror. Druga dotyczy wersjonowania wszystkich aplikacji. Zapewne przynajmniej raz w życiu zdarzyło się Wam, że po aktualizacji danego tytułu ten zaczął działać zdecydowanie gorzej. Może nawet w ogóle nie mogliście go uruchomić. W takiej sytuacji w ramach Sklepu Play możemy tylko czekać na kolejne poprawki i liczyć na to, że wszystko będzie dobrze. Tymczasem na APK Mirror wystarczy, że pobierzemy starszą wersję. Naturalnie trzeba być świadomym, że to nie zawsze musi pomóc, ale na pewno warto zacząć od tego kroku.

Inni nie muszą mieć lepiej, czyli ewidentnie zrywamy z podziałami

pokemon go

Trzecia nieodłączna zaleta APK Mirror to kolejny brak podziału, ale tym razem na regiony. Deweloperzy często chcą sprawdzać swoje aplikacje w wybranych częściach świata, aby stopniowo dodawać kolejne państwa. Jednak w głównej mierze ma to związek jedynie z ustawioną lokalizacją w ramach konta Google. Tym samym każdy może ją zmienić i w żaden sposób nie łamiemy licencji poszczególnych gier i programów. Jednak nie musimy co chwilę sztucznie przeprowadzać się do Niemiec, Kanady lub Stanów Zjednoczonych. Na APK Mirror po prostu nie ma takich ograniczeń. Mimo wszystko musicie pamiętać, że regionalizacja może mieć związek z samą rozgrywką (funkcjonalnością) i jest sterowana po stronie serwerów wydawców. W takich przypadkach faktycznie należy uzbroić się w cierpliwość, jeśli nie chcemy się fizycznie przeprowadzać. Tak było w przypadku na przykład Pokemon GO.

APKPure idzie o krok dalej – źródło gier i programów też może być aplikacją

apkpure instalowanie aplikacje spoza sklepu play appgallery hms

APK Mirror ma wiele zalet i jest to sprawdzone źródło, które istnieje oraz jest chwalone od lat. Jednak nie wszystkim odpowiada pobieranie instalatorów ze strony internetowej i ręczne pilnowanie aktualizacji. W tym miejscu pojawia się APKPure, czyli jedna z najbardziej rozbudowanych i dopracowanych aplikacji, będąca pełnoprawnym zamiennikiem Sklepu Play. Oczywiście bez powiązania z żadną firmą, która zajmuje się produkcją smartfonów. Naturalnie APKPure może pochwalić się tymi samymi zaletami, co APK Mirror. Jedną z tych wyjątkowych zapewne zauważycie od razu po zainstalowaniu, kiedy to program wskaże Wam, że może zaktualizować Sklep Play. Wiąże się to bezpośrednio z tym, co omówiłem wcześniej – Google nigdy nie udostępnia wszystkim poszczególnych zmian jednocześnie. Dlaczego tak robią Amerykanie? W głównej mierze w ramach testów, aby możliwie najmniejsza grupa odbiorców otrzymała oprogramowanie z błędami.

aplikacje spoza sklepu play apkpure apk mirror

Tym samym APKPure jest w stanie aktualizować aplikacje, które już są zainstalowane na Waszym urządzeniu. Ważne w tym wszystkim jest też to, że sam proces pobierania i instalacji może zostać zrównoleglony. Program nie kolejkuje wszystkich zadań, więc cały proces przebiega szybciej, kiedy wiele instalatorów może być ściąganych jednocześnie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wstrzymać pobieranie i wznowić w dowolnym momencie, bez konieczności zaczynania wszystkiego od początku.

Jak włączyć możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł, a więc spoza Sklepu Play?

aplikacje z nieznanych źródeł

Domyślne ustawienia Androida nie pozwalają instalować aplikacji z nieznanych źródeł. Naturalnie nieznanych dla systemu. Jednak jest to zabezpieczenie, które sprowadza się wyłącznie do tego, aby użytkownik świadomie wyraził zgodę na możliwość wprowadzenia gry lub programu z nowego źródła. Przy okazji instalowania aplikacji z APK Mirror pobranej przez Chrome’a lub dowolną inną przeglądarkę internetową pojawi się komunikat z prośbą o przyznanie odpowiednich uprawnień. Podobnie będzie przy okazji pierwszej próby instalacji z poziomu APKPure.

Jeśli jednak omsknie Wam się ręka i nie wydacie zgody, a komunikat przy ponownej próbie już się nie pokaże, to nic straconego. Wystarczy wejść do ustawień systemu i wyszukać pozycji Nieznane aplikacje. Zależnie od nakładki producenta i wersji Androida może ona znajdować się w różnych kategoriach – na przykład w części związanej z aplikacjami, jak to robi Samsung. W niej należy znaleźć interesujące nas źródło i umożliwić instalowanie z niego aplikacji. Jednak już Huawei postanowił zamieścić omawiany przełącznik w: Ustawienia -> Bezpieczeństwo i prywatność -> Ustawienia dodatkowe -> Instaluj aplikacje z zewnętrznych źródeł. Jeśli nie jesteście w stanie namierzyć odpowiedniego panelu w swoim smartfonie lub tablecie, to zachęcam do sprawdzenia naszego poradnika, który szczegółowo wyjaśnia, jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł.

Zobacz też: Najlepszy pracodawca w Europie to Huawei.

Nieznane źródła? Tak, ale tylko te zweryfikowane!

Jak sami doskonale widzicie, wszelkiego rodzaju sklepy, które znajdziecie zainstalowane na swoich urządzeniach, to tylko jedne z wielu miejsc, z których pobierzemy nowe aplikacje. Jednak trzeba być pewnym, że korzysta się ze sprawdzonych źródeł. W końcu musi być równowaga w przyrodzie, więc tam, gdzie pojawiają się ciekawe udogodnienia, muszą istnieć też złe aspekty. Instalowanie gier i programów z losowych stron z Sieci może skończyć się zainfekowaniem urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Dlatego jeśli nie macie 100% pewności, że dane źródło jest zweryfikowane, to najlepiej nie ryzykujcie. Naturalnie powyżej podane są tylko najważniejsze przykłady. Być może sami znacie inne, sprawdzone miejsca do pobierania gier i programów? Aplikacje spoza Sklepu Play istnieją – często okazują się nawet ciekawsze i właśnie z tym przesłaniem warto zacząć patrzeć na Androida. Mało tego, nawet istnieją programy, które ułatwiają poszukiwania potencjalnych zamienników. Zwie się on More Apps i jest dostępny za darmo w AppGallery.

Sprawdź najnowsze wpisy