Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest

Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu

6 minut czytania
Komentarze

Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant z Państwa Środka już od niemalże roku musi radzić sobie bez wielu amerykańskich technologii. Jak zapewne doskonale wiecie, tyczy się to również Usług Google. Jednak nie ma rzeczy niezastąpionych, więc dlatego na tapet wchodzą Usługi Huawei, czyli tytułowy HMS, które naturalnie opiera się o Androida.

Huawei Mobile Services (HMS) podstawą do braku ograniczeń

Huawei Mobile Services hms uslugi appgallery

Usługi Google (GMS – Google Mobile Services) niewątpliwie kojarzą nam się jednoznacznie i nieodłącznie z Androidem. Jednak Robocik to oprogramowanie, które bazuje na otwartym kodzie (open source). Licencja ta pozwala każdemu na świecie działać z danym produktem w ten sam sposób. Usługi Google to po prostu dodatek, który można zastąpić. Taki też cel ma przed sobą Huawei. Tylko warto wiedzieć, że Chińczycy realizują go zdecydowanie dłużej niż przez rok. Otóż Huawei Mobile Services istnieje od lat, choć nie wszyscy muszą być tego świadomi. Każdy smartfon i tablet Huawei od dawien dawna oferuje HMS. Usługi te działają równolegle z GMS.

Co oferuje Huawei Mobile Services?

Skoro już wiemy, że HMS nie jest niczym nowym i wielu z Was miało okazję spotkać się z tymi usługami, to przejdźmy do tego, co najważniejsze. Co tak naprawdę skrywa się pod Huawei Mobile Services? Producent na swojej stronie internetowej wymienia wiele kluczowych elementów. Poznajmy je z bliska.

ID Huawei to podstawa dla HMS

Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest 2

ID Huawei to nic innego jak indywidualny profil w usługach, stanowiący odpowiednik konta Google. Z jego pomocą w wygodny sposób można powiązać wszelkie ustawienia, historię, aplikacje, jak i kopie zapasowe. Wszystko możemy przenosić pomiędzy urządzeniami Huawei – bez konieczności konfigurowania nowego smartfona od zera.

Chmura Huawei – zawsze miej dostęp do swoich danych

Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest dysk chmura

Szybko przechodzimy między innymi do kopii zapasowej, jak i ogólnie własnej chmury. Dostęp do niej możemy mieć z każdego miejsca na Ziemi. Oczywiście pod warunkiem dostępu do Internetu, ale to naturalne. Niekoniecznie oczywiste dla wszystkich musi być już to, że Huawei pozwala przeglądać swój dysk nie tylko na smartfonie. Tak naprawdę wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Na Chmurę Huawei składa się wspomniana kopia zapasowa oraz Galeria i Huawei Drive. Wszystko w ramach szyfrowanego połączenia i dwuetapowej weryfikacji. Na start możecie liczyć na darmowe 5 GB przestrzeni. Tym samym wiecie, jak szybko zastąpić Zdjęcia Google i Dysk Google.

Huawei AppGallery – po prostu galeria aplikacji

Huawei Mobile Services hms uslugi appgallery

Jednym z tych elementów, który może kojarzyć Wam się jako nieodłączny z Androidem, jest Sklep Play. Jednak jest on dostępny wyłącznie w wybranych państwach i na konkretnych urządzeniach. W ramach HMS otrzymujecie AppGallery, czyli sklep Huawei z aplikacjami. Producent kilkoma słowami opisuje ten market jako bezpieczny, wyselekcjonowany i ciekawy. Pierwszy punkt ma kluczowe znaczenie w dobie ciągłych odkryć niebezpiecznych programów dostępnych w Sklepie Play. Z drugiej strony nie brakuje autorskich dodatków, jak chociażby przeróżne benefity dla użytkowników Huawei AppGallery, w tym prezenty za pobieranie z tego sklepu. Do tego nie jest to tylko zwykły zbiór gier i programów. Huawei stworzyło Quick Apps, czyli aplikacje do szybkiego uruchomienia, bez konieczności ich instalacji. Tak, jest to zbliżone do Instant Apps od Google. Tylko można odnieść wrażenie, że firmie z Państwa Środka bardziej zależy na tym rozwiązaniu. Świadczy o tym między innymi wsparcie dla HTML5 i PWA, które w znaczący sposób ułatwia programistom przygotowywanie dedykowanych aplikacji. Quick Apps jest niewątpliwie tym, czym ma być 5G, czyli wszystko robimy szybko i bezprzewodowo, bez konieczności czekania na cokolwiek – w tym wypadku pomijamy proces instalacji oraz oszczędzamy pamięć.

Przeglądarka Huawei – po raz kolejny i nie ostatni firma stawia na bezpieczeństwo

huawei mobile services hms co to przegladarka browser

Wygodna przeglądarka internetowa to dzisiaj podstawa dla każdego systemu, a więc też Androida. Ważny jest wybór, więc Huawei wychodzi naprzeciw ze swoją propozycją. Ta stawia przede wszystkim na bezpieczne przeglądanie Sieci i prywatność, ale dodaje również coś od siebie. Mowa tutaj o skrótach do ulubionych aplikacji, jak i sekcji z wiadomościami ze świata (Newsfeed).

Huawei Themes – personalizacja od podstaw

huawei mobile services hms co to themes motywy

Każdy z nas ma swój gust i chce spersonalizować swojego smartfona pod własne potrzeby. Wiele tematycznych kategorii dostępnych w Huawei Themes powinny bezproblemowo zaspokoić najbardziej wybrednych.

Przed nami jeszcze więcej usług w HMS

huawei mobile services hms co to 1

Jedną z najważniejszych usług, którą Huawei ma zamiar wprowadzić do Polski w tym roku, jest Huawei Pay. Naturalnie są to mobilne płatności zbliżeniowe. Firma niejednokrotnie wspominała, że jest w trakcie zaawansowanych rozmów z wieloma bankami. Kolejny punkt w ramach HMS ma stanowić autorski asystent. Producent przygotował dedykowany ekran, stanowiący centrum dowodzenia z najważniejszymi rekomendacjami oraz wiadomościami ze świata. To jednak nie koniec, gdyż niedawno firma przedstawiła swoją wyszukiwarkę treści w Sieci. Do tego stale rozwijane są usługi Huawei Video oraz Music, stanowiące ciekawe miejsca z filmami i muzyką.

Huawei Mobile Services – początek przyszłości, która zapowiada się wyjątkowo

Huawei obawia się przyszłości

Wszystko wygląda dobrze, prawda? Jednak jesteśmy świadomi, podobnie jak Huawei, że to dopiero początek. Mimo że HMS istnieje od lat, to wciąż jest urozmaicany i na wielu polach musi pokazać, że warto zwrócić na niego uwagę. Mocne podstawy są, lata doświadczenia także, więc czy czegoś jeszcze potrzeba? Przede wszystkim czasu. Huawei przygotował niezbędne narzędzia, które teraz będą wykorzystywane. Co za tym idzie, usługi HMS każdego dnia będą jeszcze bardziej zachęcające.

Zobacz też: Huawei P40 Lite przedstawiony – poznaj go z każdej strony.

Huawei Mobile Services pokazało już niejednokrotnie – między innymi w Państwie Środka, gdzie nigdy nie było Usług Google – że ma ogromny potencjał. Teraz firma chce to samo udowodnić na całym świecie. Z racji, że Amerykanie od wielu lat rządzą i dzielą na rynku Androida, to poważne zaistnienie nowego gracza ma szansę odegrać istotną rolę. Istotną głównie z perspektywy konsumenta. W końcu im większa konkurencja, tym lepiej dla końcowego odbiorcy, a więc dla nas. Czy właśnie jesteśmy świadkami rewolucji? Pozwólcie, że na to pytanie odpowiemy sobie za kilka lat. W zastępstwie dajcie znać, co dokładnie chcielibyście dowiedzieć się o Huawei Mobile Services?

Artykuł powstał we współpracy z Huawei