ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android 10 q nazwa slodkosci oficjalnie google

Android 10 oficjalnie. Oto nowości i smartfony, które dostaną go jako pierwsze

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Google ma w zwyczaju co roku w podobnym terminie wydawać nową wersje swojego mobilnego systemu operacyjnego. Niedawno dowiedzieliśmy się, że firma zdecydowała się porzucić swój zwyczaj nazywania kolejnych wydań Androida nazwami słodkości. Wraz z tym ogłoszeniem umarł Android Q, a narodził się Android 10. Późniejsze doniesienie ujawniło jego datę premiery, która przypadała na dziś. Przeciek okazał się prawdą i już dzisiaj pierwsze osoby mogą cieszyć się najnowszą wersją systemu z Zielonym Robocikiem.

Android 10 – oficjalna premiera

Android 10

Google udostępniło dziś oficjalnie Androida 10. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że sam system nie przynosi zbyt wielu nowości względem zeszłorocznego wydania. Na uwagę zasługuje tu szczególnie przebudowany system gestów oraz tryb ciemny, którego niestety nie wspierają jeszcze wszystkie aplikacje systemowe (z czasem ma się to zmienić). Warto jeszcze wspomnieć o nowym Trybie skupienia (ang. Focus Mode), dzięki któremu będziemy mogli wyciszyć wybrane aplikacje, by nas nie rozpraszały.

Zobacz także: Ile zarabiają polscy influencerzy? Wyciekły umowy z markami niektórych z nich

Z mniej „głośnych” nowości Google dodało do rdzenia Androida 10 kilka usprawnień w kwestii bezpieczeństwa i prywatności (m.in. bardziej natarczywe pytania o zezwolenie na udostępnienie lokalizacji). Gigant podjął też kolejną próbę rozwiązania problemu fragmentacji swojego systemu i wprowadził tzw. Project Mainline, który ma pozwolić firmie na udostępnianie niektórych aktualizacji przez Sklep Play, bez czekania na certyfikacje operatorów komórkowych. Prócz tego wprowadzono jeszcze kilka pomniejszych udogodnień i zmian, jednak nie są one warte opisania. Niestety nie wszystkie z zapowiadanych wcześniej nowości w Androidzie 10 znajdziemy w nim w dniu dzisiejszym – niektóre zostaną dodane później w formie mniejszych aktualizacji.

Android 10 – jakie smartfony dostaną go jako pierwsze?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że Androida 10 jako pierwsi otrzymają, a właściwie już otrzymali, właściciele smartfonów z linii Pixel (wszystkich). Ponownie zaskoczył nas także Essential, który dla swojego Essential Phone również udostępnił dziś nową wersję Zielonego Robocika. OnePlus, który niedawno wspominał, że także chciałby udostępnić Androida 10 w tym samym dniu co Google, niestety nie podołał zadaniu.

Podsumowanie

Jeśli interesują Was absolutnie wszystkie zmiany i nowości w Androidzie 10, to koniecznie udajcie się na dedykowaną mu stronę, gdzie Google wymieniło każdą drobnostkę. Niestety jak to zawsze bywa, nie wiemy, kiedy inni producenci zdecydują się wypuścić aktualizację do nowej wersji Androida dla swoich smartfonów. Jeśli jednak miałbym obstawiać, to według mnie dziesiąta odsłona Zielonego Robocika pojawi się w następnej kolejności na najnowszym smartfonie OnePlusa. Można śmiało powiedzieć, że wyścig co do tego kto jako następny wyda opisywaną aktualizacje, właśnie się rozpoczął. Nam pozostaje jedynie liczyć na to, że firmy postawią także na jakość, a nie tylko szybkość. A Wy macie już Androida 10? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Android

Sprawdź najnowsze wpisy